Miliony ludzi mogą w końcu otrzymać dostęp do wody pitnej. Podziękuj grafenowi
Na co dzień, żyjąc w Europie, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ludzi na świecie nie ma łatwego dostępu do czystej wody. Pitna woda to coś, co wszystkim nam się należy.
![Dzięki grafenowi miliony ludzi mogą otrzymać dostęp do pitnej wody](/_next/image?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2%2Fspidersweb%2F2017%2F04%2Fpitna-woda-grafen.jpg&w=1200&q=75)
Jednak według danych fundacji Water.org, aż 663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do pitnej, bezpiecznej wody. Mówię tu o ludziach, którzy tego dostępu nie mają wcale - w tej liczbie pomijane są sytuacje takie jak na przykład w Kalifornii - gdzie mieszkańcy po wodę muszą jechać i przywozić w pojemnikach. Te 663 mln ludzi nawet nie ma gdzie pojechać - jedyna alternatywa dla nich to woda zanieczyszczona, mogąca przenosić choroby.
Jednym z pomysłów na przefiltrowanie takiej wody jest dystrybucja prostych, przenośnych filtrów LifeStraw. Tego typu rozwiązania mają jedną wadę - potrzebują słodkiej (nie morskiej) wody. Co jednak, gdy jedyna dostępna na danym terenie woda to woda morska? Człowiek takiej wody pić nie może - jest ona dla ludzkiego organizmu trucizną, stężenie soli mineralnych i pierwiastków jest w niej zbyt wysokie. Dotąd jedyną metodą oczyszczenia takiej wody było jej odparowanie. Wymaga to niestety sprzętu, czasu i energii - a tych rzeczy zazwyczaj nie ma tam, gdzie brak jest wody.
Jak się okazało, z pomocą w filtrowaniu morskiej wody może przyjść grafen.
Grafen to membrana złożona z jednej warstwy atomów węgla, przejawiająca zadziwiające właściwości. Do listy zastosowań tego materiału właśnie dołączyła kolejna: naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze pokazali, że można za jego pomocą odfiltrować wodę morską tak, że staje się bezpieczną wodą pitną.
Sito wykonane z grafenu zostało użyte w eksperymencie, który z powodzeniem usunął zanieczyszczenia organiczne i sole z wody. Dotąd się to nie udawało: po zanurzeniu w wodzie, membrana grafenowa wykazywała skłonności do „puchnięcia”, co powodowało, że cząsteczki soli mineralnych wydostawały się przez sito. Wkład badaczy z Manchesteru polega między innymi na znalezieniu metody na kontrolowanie tego „puchnięcia”, co umożliwiło odfiltrowanie również soli morskiej.
Mam nadzieję, że grafen zostanie zastosowany na dużą skalę w odsalaniu wody morskiej. Nie mamy czasu do stracenia - według ONZ w 2025 roku aż 14 proc. populacji Ziemi będzie borykać się z brakiem lub niedoborem pitnej wody.