REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /

Stąd ludzie polecieli na Księżyc. SpaceX rozpoczyna loty z historycznej platformy

12 lutego na platformie startowej 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego odbył się test silników należącej do SpaceX rakiety Falcon 9. To historyczne miejsce w historii podboju kosmosu.

13.02.2017
10:31
Rakiety Falcon rozpoczną loty z historycznej platformy startowej
REKLAMA
REKLAMA

Kompleks Startowy 39 w Centrum Kosmicznym Kenndy'ego na Florydzie to miejsce szczególne. W grudniu 1968 r. z platformy LC-39A polecieli w kosmos uczestnicy misji Apollo 8. Byli to pierwsi ludzie, którzy opuścili orbitę okołoziemską. 16 lipca 1969 r. wystartowała stąd rakieta Saturn V, która wyniosła członków misji Apollo 11 w kierunku Księżyca. To do dziś najsłynniejsza załogowa misja kosmiczna w historii ludzkości, zakończona pierwszym lądowaniem człowieka na powierzchni naszego naturalnego satelity.

O tym, że platforma 39A jest szczególna świadczą też inne fakty. W kwietniu 1981 r. swój doświadczalny lot rozpoczął na niej prom kosmiczny Columbia w ramach misji STS-1. Na LC-39A nie tylko zaczęły się loty wahadłowców, ale również zakończyły. W lipcu 2011 r. w ostatni rejs poleciał z niej prom Atlantis. Celem finałowej misji oznaczonej kodem STS-135 było dostarczenie zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W 2014 r. SpaceX podpisał umowę leasingu platformy 39A. Została ona zawarta na 20 lat. Podjęto też prace mające na celu przystosowanie LC-39A do lotów rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy. Pierwszy start zaplanowany został na 18 lutego bieżącego roku.

Elon Musk zamieścił w sobotę zdjęcie platformy, na którym widać rakietę Falcon 9. Szef SpaceX przypomniał rzecz jasna o historycznym charakterze LC-39A. "Jesteśmy zaszczyceni, że będziemy mogli z niej korzystać" - napisał.

Elon Musk napisze kolejny rozdział w historii lotów kosmicznych?

Podczas niedzielnego testu uruchomiono dziewięć silników Merlin-1D. To część przygotowań do lotu zaopatrzeniowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W sobotę Falcon 9 wyniesie na orbitę kapsułę Dragon. Zabierze ona 2,5 tony sprzętu w ramach dziesiątej misji tego typu wykonywanej przez SpaceX.

REKLAMA

Platforma LC-39A w przyszłości posłuży SpaceX do wysyłania w kosmos rakiet Falcon Heavy. Zwiększą one znacznie możliwości transportowe. Tu może rozpocząć się też kolejny rozdział historii lotów kosmicznych. W ubiegłym roku Elon Musk pokazał efektowną prezentację programu Interplanetary Transport System. Plany przedsiębiorcy są ambitne: chce rozpocząć loty międzyplanetarne. Pierwszym celem ma być rzecz jasna Mars, a sceną LC-39A.

*Zdjęcie główne przedstawia rakietę Saturn V misji Apollo 11 podczas transportu na platformę LC-39A. Fot. By NASA [Public domain] via Wikimedia Commons

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA