REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

KitKat już nie jest najpopularniejszym Androidem. Nie jest nim też najnowsza wersja systemu

Google informując o premierze Androida 7.1.1 udostępnił informacje o popularności poprzednich wersji swojego mobilnego systemu. Patrząc na te dane widać, że fragmentacja Androida to ciągle problem. Można domniemywać, że najnowsza wersja zdobędzie popularność gdzieś tak w okolicach 2019 roku.

06.12.2016
10:49
Fragmentacja Androida - 6.0 Marshmallow
REKLAMA
REKLAMA

Twórcy mobilnego systemu operacyjnego Google zamieścili informację o premierze Androida 7.1.1 na blogu dla programistów. Zachęcają ich, by zaczęli uaktualniać swoje aplikacje z myślą o nowej wersji, by z nowości mogli skorzystać ich użytkownicy.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016 class="wp-image-532559"

Dane udostępnione tego dnia i postępująca fragmentacja Androida mogą jednak programistów skutecznie zniechęcić.

Nowe statystyki szacujące to, na ilu procentach urządzeń z Androidem będących w użyciu zainstalowane poszczególne wersje tego systemu, nie pozostawiają wątpliwości. Android Nougat trafił jak na razie wyłącznie na garstkę sprzętów, a przyrost w tabeli jest znikomy.

W tygodniu kończącym się z dniem 5 grudnia 2016 roku Android 7.0 Nougat był zainstalowany wyłącznie na 0,4 proc. sprzętów łączących się w tym czasie ze sklepem Google Play. Android 7.1 Nougat, który napędza smartfony Pixel, nawet nie pojawił się na wykresie.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016 class="wp-image-532560"

To tylko 0,1 pkt. proc. więcej niż miesiąc temu.

Oznacza to, że fragmentacja Androida ma się bardzo dobrze. Co z tego, że Google wydaje kolejne wersje swojego oprogramowania, skoro użytkownicy nie mogą z niego skorzystać? Android 7.0 na Nexus odpowiada za 0,4 proc. udziałów w rynku, a Android 7.1 na Pixelach za mniej niż 0,1 proc.

Powody fragmentacji są oczywiście takie same jak zawsze: producenci sprzętu szykują oprogramowanie z własną nakładką i nie spieszno im wydawać aktualizacje. Swoje trzy grosze mają do powiedzenia operatorzy, którzy opóźniają udostępnienie kolejnej wersji oprogramowania, nawet jeśli producent taką przygotuje.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016 class="wp-image-532561"

W rezultacie użytkownicy fragmentacja Androida wcale się nie zmniejsza, a właściciele sprzętów z tym systemem korzystają z przestarzałych wersji oprogramowania - chociaż w tym miesiącu układ sił się nieco zmienił.

Przez ostatnie miesiące najpopularniejszy wydany był 3 lata temu Android 4.4 KitKat. Jego udział w rynku nadal jest znaczący - na poziomie 24 proc. ze spadkiem 1,2 pkt. proc. - ale nieco więcej osób korzysta dzisiaj z zeszłorocznego Androida 6.0 Marshmallow. Ta wersja zainstalowana jest na 26,3 proc. smartfonów i tabletów i zyskała miesiąc do miesiąca aż 2,3 proc.

Trzecią z wersji, której udziały wzrosły, jest Android 5.1 Lollipop. Korzysta z niego o 0,4 pkt. proc. więcej urządzeń niż na początku listopada: 23,2 proc. Nieco starszy Android 5.0 Lollipop z kolei stracił 0,5 pkt. proc. udziałów i zainstalowany jest na 10,8 proc. smartfonów i tabletów branych pod uwagę w statystykach.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016 class="wp-image-532562"
REKLAMA

Udział Androidów starszych niż 4.4 KitKat jest już marginalny, a każda z wersji - prócz utrzymującgo się na wykresie od miesięcy z udziałem 0,1 proc. Android 2.2 Froyo - straciła na popularności. Androidy od 2.3 Gingerbread do 4.3 Jelly Bean włącznie to 15,3 proc. wszystkich sprzętów - o 1,1 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem.

Nie da się jednak ukryć, że z każdej z tych wersji korzysta przynajmniej kilka razy tyle osób, co z najnowszego Androida 7.0 Nougat...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA