REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zaczęło się! Rusza aktualizacja do Androida 7.1.1

Zgodnie z zapowiedziami Google udostępnił dzisiaj oficjalnie system Android 7.1.1 Nougat. Oprogramowanie trafia już na pierwsze urządzenia nie należące do rodziny Pixel.

05.12.2016
21:55
Android 7.1.1 Nougat oficjalnie
REKLAMA
REKLAMA

Google prezentując nowe smartfony z rodziny Pixel, które wyprodukowało HTC, wprowadził nieco zamieszania. Chociaż w momencie prezentacji dotychczasowe smartfony sprzedawane przez firmę z linii Pixel korzystały z Androida 7.0, to Pixele trafiły na rynek z Androidem 7.1.

Użytkownicy smartfonów Nexus zostali potraktowani co najmniej brzydko.

Zakup urządzenia z rodziny Nexus miał dawać dostęp do terminowych aktualizacji Androida. W przeciwieństwie do smartfonów z nakładkami, które trapi problem fragmentacji Androida, Nexusy miały zawsze mieć aktualny software. Nadejście Pixeli zmieniło status quo.

To smartfony HTC stały się nowym oczkiem w głowie Google'a, a wsparcie dla Nexusów zeszło na drugi plan. Na otarcie łez udostępniono program betatestów Androida 7.1 dla tych urządzeń, ale i tak z początku najciekawsze nowości były dostępne tylko na Pixelach.

Na szczęście teraz to się zmienia, a Android 7.1.1 dostępny będzie dla wszystkich jednocześnie.

Oczywiście przez wszystkich rozumiemy osoby, które będą miały kompatybilne urządzenie. Jak na razie należą do nich smartfony Pixel i Pixel XL oraz "pełna linia wspieranych urządzeń Nexus". Pojawił się też kod Androida 7.1.1 w ramach AOSP, a producenci sprzętów z nakładkami mogą już szykować swoje systemy.

Google ogłosił oficjalne udostępnienie nowego systemu na blogu kierując je do programistów, by zachęcić ich do uaktualnienia aplikacji z Google Play z myślą o nowym Androidzie. Wśród nowych funkcji znalazły się np. skróty aplikacji (czyli takie "3D Touch dla ubogich") i okrągłe ikony.

Na jakie smartfony trafi Android 7.1.1 Nougat?

Zgodnie z oczekiwaniami nowy system pojawi się oczywiście na telefonach Pixel i Pixel XL a także Nexusach: Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C. Oprócz tego oprogramowanie trafi na telefony General Mobile 4G z projektu Android One. Uaktualnienie udostępnione zostanie jako OTA.

Finalna wersja trafi do użytkowników korzystających dotychczas z wersji beta. Chętni będą mogli też wgrać nowy system ręcznie. Co z posiadaczami urządzeń z nakładkami? Znając życie, minie jeszcze dużo czasu, zanim Android 7.1.1 trafi do nich - o miesiącach, a nie tygodniach, wspomina zresztą Google.

REKLAMA

Czytaj także:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA