REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Najważniejsza nowość w Androidzie 7.1 to... 3D Touch dla ubogich

Android 7.1 Nougat wprowadza kilka bardzo interesujących zmian. Najważniejszą z nich jest funkcja nieco przypominająca 3D Touch. Ale tylko nieco.

20.10.2016
18:09
Android 7.0 Nougat
REKLAMA
REKLAMA

Nie, Android 7.1 Nougat nie zyskał natywnego wsparcia technologii haptycznej. Google chciało, by nowe rozwiązanie działało również na starszych telefonach, więc zamiast siły dotyku wykorzystało czas jego trwania. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Po przytrzymaniu konkretnej ikony pojawiają się nad nią dymki z różnymi funkcjami. Wystarczy kliknąć w jeden z nich, by szybko uruchomić pożądaną opcję.

Przykładowo, Gmail pozwala w ten sposób przejść do pisania maila, zaś Mapy do okolicy jednej z zapisanych lokalizacji. Kalendarz umożliwia szybkie ustawienie nowego przypomnienia lub wydarzenia, a Dysk przesłanie lub znalezienie pliku. Podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność, ponieważ nową funkcję otrzymała większość aplikacji Google, a do reszty fabrycznie zainstalowanych programów ma zostać dodana niebawem.

Wspomniane dymki można zamienić na pełnoprawne skróty, które da się umieścić na pulpicie.

Wystarczy przytrzymać ikonę aplikacji, poczekać na pojawienie się dymków, a następnie przytrzymać jeden z nich. Wówczas pod palcem pojawi się okrągła ikona skrótu, którą będzie można umieścić na pulpicie. Sam zdecydowałem się umieścić na ekranie swojego smartfona kilka skrótów mających na celu delikatne poprawienie mojej produktywności. Możecie je zobaczyć na pierwszym obrazku, po prawej stronie ekranu.

Rozwiązanie to działa bardzo dobrze. Nie przeszkadza w grupowaniu ikon aplikacji i nie wydłuża tego procesu. Jeżeli przytrzymamy konkretną ikonę nieruchomo, pojawi się wspomniane menu z różnymi opcjami. Wystarczy jednak poruszyć nią, spróbować ją przenieść, a menu zniknie. Cały mechanizm został bardzo dobrze przemyślany i sprawdza się lepiej niż można było podejrzewać.

W mojej opinii rozwiązanie to jest wygodniejsze od 3D Touch.

REKLAMA

Uważam tak, ponieważ bazuje ono na moich dotychczasowych przyzwyczajeniach. Korzystając z iPhone’a miałem problem z dobraniem siły nacisku na ikonę. W tym przypadku niedogodność ta nie występuje. Doskonale wiem jednak, że jest to rozwiązanie mniej zaawansowane technicznie i bardziej toporne od 3D Touch, a wywoływanie poszczególnych akcji trwa nieco za długo. Dlatego nie zdziwię się, jeżeli osobom przyzwyczajonym do technologii haptycznej rozwiązanie Google’a będzie się nie podobać.

Funkcja ta jest jak na razie dostępna tylko na smartfonach z systemem Android 7.1 Nougat i będzie trafiać do kolejnych urządzeń wraz z aktualizacjami oprogramowania. Jak na razie obsługują ją wyłącznie niektóre aplikacje Google. Należy jednak spodziewać się, że niebawem stanie się standardem w świecie Androida. W końcu nie wymaga ona stosowania konkretnych komponentów, takich jak specjalne ekrany. To znacznie zwiększa liczbę potencjalnie zainteresowanych nią użytkowników i sprawia, że deweloperzy mogą widzieć sens w jej szerokiej implementacji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA