REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wszystko, co musisz wiedzieć o zakupach w Chinach na dzień przed wielkim świętem i obniżkami

10.11.2016
13:57
Zakupy w Chinach - wszystko, co musisz wiedzieć
REKLAMA

Chcesz zacząć robić zakupy na Aliexpress? A może wolisz po prostu pobuszować po chińskich sklepach z elektroniką? Nie wiesz, czy jest to bezpieczne i od czego zacząć? Zapraszamy - tak wyglądają zakupy w Chinach krok po kroku.

REKLAMA

Sam od ponad roku naprawdę wiele rzeczy kupuje w Chinach. Początkowo nie byłem przekonany do tej formy zakupów, jednak w końcu dostrzegłem, że dostępne w Azji towary w wielu przypadkach nie odbiegają pod względem jakości od produktów, które można kupić w Polsce.

Bardzo często zdarza się również, że w lokalnych i chińskich sklepach można kupić identyczne towary, które różnią się między sobą wyłącznie ceną. Z przypadkiem takim spotkałem się w sieci sklepów H&M. Okazało się, że zdecydowaną większość dostępnych tam akcesoriów i dodatków można kupić w kilkukrotnie niższej cenie na Aliexpress.

Gdzie najlepiej robić chińskie zakupy?

Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem do robienia chińskich zakupów jest serwis Aliexpress, znane też jako chińskie Allegro. Da się tam znaleźć praktycznie każdy możliwy produkt. Aliexpress ma też narzędzie do negocjacji w sporach, w którym zdecydowana większość ewentualnych problemów jest rozpatrywana na korzyść kupującego.

Jakie chińskie sklepy z elektroniką warto odwiedzić?

Osoby szukające taniego smartfona, mogą go kupić na Aliexpress. Należy jednak pamiętać o tym, by wybierać sprawdzonych sprzedawców, takich jak Goldway. Oprócz tego telefony, tablety oraz elektronikę innego rodzaju warto kupować w innych chińskich sklepach, jak Gearbest, iBuyGou oraz Banggood.

banggood class="wp-image-527933"

Czy zakupy w Chinach są opłacalne?

Tak, wpływ na to ma przede wszystkim bardzo niskie ceny produktów oferowanych w chińskich sklepach. Bardzo często nie ustępują one towarom dostępnym w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Znajdują się w nich budżetowe, tanie marki, których nie sposób znaleźć w innych częściach świata. W świecie elektroniki są to przede wszystkim smartfony Xiaomi, Oppo, ZTE, Lenovo ZUK oraz akcesoria Blitzwolf.

Jak wygląda kwestia podatków?

Należy jednak pamiętać, że chińskie sprzęty są tanie ze względu na brak polskich podatków. Te jednak mogą zostać doliczone przez Urząd Celny. Podatek VAT wysokości 23 proc. jest doliczany losowo. Dodatkowo Urząd Celny nie dolicza VAT-u do paczek o wartości maksymalnej 45 euro, jeżeli są opisane jako prezent i nie są przeznaczone na handel. Doliczone może być też cło, ale tylko w przypadku paczek o wartości większj niż 150 euro. Należy też pamiętać, o tym, że aparaty cyfrowe, kamery, smartfony, odtwarzacze i konsole do gier są zwolnione z cła.

Jak założyć konto na Aliexpress?

aliexpress class="wp-image-527934"

Należy wejść na stronę Aliexpress, następnie najechać myszką na znajdujący się po prawej stronie panel z ludzikiem i kliknąć w przycisk “Join Free”. Następnie należy podać swoje dane lub zalogować za pomocą Facebooka. Potem trzeba zalogować się na podany adres mailowy i potwierdzić rejestrację. Wówczas nastąpi przekierowanie na stronę Aliexpress, na której należy dwukrotnie podać hasło, a także swoje imię oraz nazwisko. Podczas finalizowania pierwszych zakupów konieczne jest podanie swojego adresu zamieszkania.

aliexpress-rejestracja class="wp-image-527935"

Czy Aliexpress jest dostępne po polsku?

I tak, i nie. Można przetłumaczyć stronę za pomocą tłumacza Google korzystając ze znajdującego się po prawej stronie paska “Language”, jednak jest to tłumaczenie wyjątkowo koślawe. Dlatego osoby nawet słabo znające angielski powinny jednak posługiwać się tym językiem.

Warto to robić, zwłaszcza że wyszukiwanie przedmiotów odbywa się przede wszystkim w języku angielskim.

Jak wyszukiwać oferty w Chinach?

Przede wszystkim - jak już wspomniałem - warto korzystać ze sprawdzonych sklepów, takich jak Gearbest, iBuyGou oraz Banggood. Jeżeli szukacie przedmiotów na Aliexpress, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka informacji dostępnych na aukcji przedmiotu. By ułatwić proces zakupów, należy wprowadzić odpowiednie parametry podczas wyszukiwania towaru.

aliexpress-sortowanie class="wp-image-527947"

Zdecydowanie warto zaznaczyć opcję “Free Shipping”. Wysyłki na Aliexpress są albo darmowe, albo koszmarnie drogie. Nam zależy na tych pierwszych. Należy również zaznaczyć, że produkt ma być wysłany do Polski, czyli trzeba wybrać opcję “Ship to Poland”. Warto też sortować zamówienia po liczbie zamówień (“Orders”) lub ocenie sprzedającego (“Seller rating”).

Nie warto za to sortować zamówień po cenach (“Price”), chyba że dla sprawdzenia różnicy kosztów pomiędzy poszczególnymi ofertami. Wybranie najtańszego sprzedawcy jest często ryzykowne, a proces zakupu staje się kłopotliwy. Wybór droższej opcji jest tym bardziej opłacalny, że dopłata do sprawdzonego sprzedawcy wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt centów w przypadku najtańszych przedmiotów i kilka dolarów w przypadku droższych.

Zakupy w chinach krok po kroku. class="wp-image-527948"
Na samej górze obrazka widać, że sklep ma wzorowe opinie.

Po wejściu na stronę aukcji warto też sprawdzić, ile pozytywnych opinii otrzymał sprzedawca i jaki procent z nich stanowią opinię pozytywny. Sam wybieram tylko sprzedawców mających co najmniej 1000 opinii i ponad 95 proc pozytywnych ocen. Dzięki temu kupując na Aliexpress praktycznie zawsze spotykałem się z profesjonalną obsługą.

Jak Aliexpress chroni kupujących?

Jest kilka zabezpieczeń. Pierwszy to możliwość otrzymania zwrotu kosztów, jeżeli przesyłka nie dojdzie w wyznaczonym czasie, który zazwyczaj wynosi 60 dni. Jeżeli produkt nie jest zgodny z opisem lub jego jakość jest wątpliwa, można też go oddać, oczywiście po wcześniejszym założeniu sporu oraz próbie wyjaśnienia go. By założyć spór, należy wejść do strony zamówień ("My Orders"), następnie wybrać interesujący nas przedmiot i znaleźć na jego stronie przycisk "Open Dispute". Tutaj bez znajomości angielskiego się już nie obejdzie.

W tej sytuacji większość sprzedawców po prostu oddaje pieniądze lub ponownie wysyła towar. Jeżeli kupujesz oryginalny produkt, a dostajesz podróbkę, też to zgłoś. Aliexpress jest w stanie zwrócić wielokrotność ceny takiego towaru jako zadośćuczynienie. Nie należy jednak nadużywać uczciwości Aliexpress i niesłusznie prowokować zwrotów pieniędzy, ponieważ sprzedawca po kilku takich incydentach może przestać robić interesy z Polakami.

Jak wygląda gwarancja na chińskie produkty?

Zasadniczo: nie wygląda. Kupując towar poza Unią Europejską rezygnujemy z wielu przywilejów, między innymi łatwej i szybko realizowanej gwarancji. Dobre sklepy z elektroniką co prawda zapewniają obsługę gwarancyjną, jednak wysoki koszt wysyłki sprzętu i długi czas oczekiwania sprawiają, że wysyłanie sprzętu na gwarancję do Chin mija się z celem.

Niektóre sklepy widzą jednak, że mają wielu polskich klientów, więc starają się zapewnić gwarancję realizowaną w naszym kraju. Jednym z takich sklepów jest iBuyGou, który ma podpisaną umowę z wrocławskim serwisem urządzeń Xiaomi. Więcej na temat tego, jak działa realizowanie gwarancji w Chinach przeczytacie w naszym artykule.

Jak płacić w chińskich sklepach?

Płatności w chińskich sklepach często można dokonywać w złotówkach, ale jest to zwyczajnie nieopłacalne. Zdecydowanie lepiej jest dokonywać zakupów w dolarach, używając karty walutowej. Dzięki temu można uniknąć przewalutowania, które może delikatnie podnieść cenę zakupu (o około 2-5 proc.). Jeżeli jednak nie jest to problem, można zapłacić za zakupy każdą kartą płatniczą, a najlepiej kredytową.

Valeri Potapova / Shutterstock.com class="wp-image-229398"

Z opcji tej warto korzystać, mimo że Aliexpress pozwala na płatność za pomocą szybkich przelewów w złotówkach za pomocą usługi Przelewy24. Przewalutowanie przy użyciu karty jest znacznie bardziej korzystne. Warto również używać karty płatniczej, ponieważ ma ona opcję Chargeback, czyli wycofania transakcji. Jeżeli trafimy na wyjątkowo opornego sprzedawcę, okaże się ona przydatna. Osobiście jeszcze nigdy nie musiałem z niej korzystać. Z kolei używanie karty kredytowej jest najlepszą opcją, ponieważ dodatkowo pozwala zrobić nieprzewidziane w budżecie zakupy i bank chętniej rozwiązuje wszelkie problemy jej dotyczące. W końcu chroni wtedy swoje pieniądze, a nie klienta.

Dla osób, które nie chcą korzystać z karty płatniczej, dobrą opcją jest korzystanie z PayPala. Jest to rodzaj wirtualnej karty, do której można podpiąć realną kartę lub przelewać na nią pieniądze. Należy z niej korzystać w sklepach, które nie akceptują polskich kart płatniczych. PayPal pozwala na anulowanie transakcji do 180 dni po jej zawarciu, więc za pomocą tego narzędzia również można dyscyplinować nieuczciwych sprzedawców.

Ile wynosi czas wysyłki zamówionych produktów?

Tu nie ma reguły. Niekiedy tydzień, a czasami nawet miesiąc. Warto przygotować się na tę drugą opcję. W końcu lepiej się miło zaskoczyć, niż paskudnie rozczarować.

REKLAMA

PS. Jeżeli uważacie, że w naszym poradniku brakuje jakiegoś zagadnienia, zadawajcie nam pytania w komentarzach. Postaramy się uzupełnić poradnik lub przygotujemy osobny tekst z odpowiedziami na wasze pytania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA