REKLAMA

Już za dwa lata na drogi wyjadą autonomiczne samochody. Ten układ będzie ich sercem

W 2018 roku zobaczymy pierwsze samochody wyposażone w układy Xavier stworzone przez Nvidię. Dzięki nim auta staną się znacznie mądrzejsze niż obecnie. Chip ten może znaleźć szerokie zastosowanie w pojazdach autonomicznych.

29.09.2016 18.28
Tegra X1 to szybki procesor mobilny zbudowany w oparciu o architekturę ARM.
REKLAMA
REKLAMA

Mimo że Nvidia nie ma zbyt dużych udziałów w rynku urządzeń mobilnych, to układy tworzone przez to przedsiębiorstwo należą do jednych z najlepszych na świecie. Dowodzi tego chociażby Tegra K1, która mimo że jest dostępna na rynku od dobrych dwóch lat, nadal pozwala na uruchamianie wszystkich obecnie dostępnych gier. Od jakiegoś czasu na rynku są dostępne chipy Erista (Tegra X1) oraz Parker, które są znacznie wydajniejsze od Tegry K1. Nie da się jednak ich znaleźć w urządzeniach mobilnych. Wygląda na to, że Nvidia na dobre porzuca ten rynek na rzecz bardzie perspektywicznych branż.

Obecnie dostępne układy Nvidii zostaną zastąpione przez chip o nazwie kodowej Xavier. SoC ten ma znaleźć zastosowanie w samochodach oraz innych urządzeniach, które wymagają wysokiej wydajności energetycznej i wydajności obliczeniowej wyższej niż w innych układach mobilnych. Xavier to kolejna generacja układów Tegra, która będzie jeszcze lepsza niż poprzednicy. Układ ma być złożony łącznie z 7 miliardów tranzystorów.

Ze zbliżonej liczby elementów składa się układ graficzny GP104 stosowany w kartach graficznych GeForce GTX 1080.

Xavier będzie wykonany w 16-nanometrowym procesie technologicznym FinFET+. Z wszystkich tych parametrów można wywnioskować, że Xavier będzie miał powierzchnię 300 milimetrów kwadratowych, czyli będzie całkiem duży jak na mobilne standardy. Ponownie, oznacza to, że nie powinniśmy się spodziewać smartfonów ani tabletów przez niego napędzanych.

nvidia-xavier-schemat class="wp-image-519090"

Za wydajność nowego chipu będzie odpowiadać 8 autorskich rdzeni ARM. W prezentacji nie zdecydowano się na użycie nazwy “Denver”, oznaczającej poprzednie rdzenie Nvidii. Oznacza to, że prawdopodobnie firma z Santa Clara zdecydowała się na ich znaczne usprawnienie lub całkowitą zmianę. Z kolei zastosowany układ graficzny będzie bazował na nieznanej jeszcze architekturze Volta i będzie miał 512 rdzeni obliczeniowych.

Jasno widać, że Nvidia Xavier będzie bardzo szybki.

REKLAMA

Układ powinien mieć wydajność na poziomie 20 DL TOPS (Deep Learning Tera-Ops). Za pomocą tego parametru mierzy się wydajność w operacjach na 8-bitowych liczbach całkowitych, znanych też jak INT8. Oznacza to, że moc Xaviera na tym polu będzie wynosić aż 43 proc. możliwości sztandarowej karty Nvidia Tesla P40, która cechuje się poborem mocy na poziomie 250W. Xavier będzie się charakteryzował się poborem mocy na poziomie zaledwie 20W. To robi wrażenie.

Na premierę chipu Xavier poczekamy jednak jeszcze długo. Jego pierwsze próbki pojawią się dopiero pod koniec 2017 roku. Oznacza to, że pierwsze produkty wyposażone w nowe układy zobaczymy nie wcześniej niż w drugiej połowie 2018 roku. W końcu mówimy o niezwykle skomplikowanych samochodach. Xavier z całą pewnością jest chipem, który znacznie wpłynie na rozwój tej kategorii pojazdów i sprawi, że samochody staną się znacznie bardziej inteligentne niż są obecnie, a także przybliży nas do wprowadzenia na rynek pojazdów w pełni autonomicznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA