REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Pożegnaj OS X, przywitaj macOS Sierra - można już pobrać nowy system na Maki!

Właśnie pojawił się oficjalnie nowy system operacyjny do komputerów Mac. Posiadacze sprzętów Apple’a z oprogramowaniem OS X El Capitan mogą już pobierać jego następcę, czyli macOS Sierra.

20.09.2016
19:13
macos sierra
REKLAMA
REKLAMA

Nowy system desktopowy od Apple’a zapowiedziany został jeszcze przed wakacjami w trakcie konferencji WWDC 2016. Dzisiaj macOS Sierra debiutuje oficjalnie, a oprogramowanie udostępniono na tydzień po premierze iOS 10 i bazujących na systemie mobilnym tvOS 10 i watchOS 3.

macOS Sierra class="wp-image-517224"

macOS Sierra wprowadza przynajmniej jedną istotną nowość.

Nie chodzi tutaj zresztą o zmianę nazewnictwa, które wreszcie ujednolicono. Zamiast systemu OS X mamy macOS wzorem iOS, watchOS i tvOS. Nie obyło się jednak bez nazwy kodowej. Po systemie OS X El Capitan przyszła kolej na macOS Sierra - oraz nowe tapety prezentujące góry.

Przemek Pająk oceniając macOS Sierra uznał, że przyniósł on “żenująco mało nowości”. Trudno się z tym nie zgodzić, a najciekawszą z nich jest możliwość odblokowania komputera Mac dzięki zegarkom Apple Watch - sam korzystam z tego rozwiązania od premiery i jest to bardzo użyteczna nowość.

Co jeszcze nowego przyniósł macOS Sierra?

Pozostałe ciekawe nowości w macOS Sierra też dotyczą głównie integracji ze sprzętami mobilnymi. Już od dwóch tygodni używam w systemie w wersji Golden Master Uniwersalnego Schowka, który pozwala wklejać na jednym urządzeniu treści skopiowane na innym - działa to w dwie strony między iOS i macOS.

macOS Sierra class="wp-image-516687"

Wielu zmian doczekała się aplikacja Zdjęcia, która jeszcze bardziej przypomina wersję z iOS-a. Wprowadzono do niej zresztą te same usprawnienia, które pojawiły się w najnowszej wersji systemu operacyjnego do iPhone’ów, czyli sekcje Wspomnienia i Osoby oraz nowa wyszukiwarka.

Folder Dokumenty i Biurko też trafiły z kolei do chmury, z czego ucieszą się posiadacze komputerów Mac z dyskiem o małej pojemności.

Po instalacji nowej wersji systemu można pozwolić, by system synchronizował między różnymi komputerami Mac i chmurą zawartość folderów Biurko i Dokumenty przenosząc je do folderu iCloud Drive. Jeśli na dysku komputera zabraknie miejsca, to te rzadziej używane pliki będą usuwane z dysku, ale pozostaną tylko ich miniatury i będzie je można pobrać w dowolnym momencie.

To świetne rozwiązanie i bliźniacze do tego, które stosuje biblioteka iCloud Photos Library w ramach aplikacji Zdjęcia. Myślałem nawet przez chwilę, by z wszystkimi swoimi dokumentami przenieść się z Dropboksa na iCloud Drive, ale aplikacja dysku w chmurze Apple’a na smartfony i tablety jest na ten krok niestety jeszcze zbyt prymitywna.

macOS Sierra class="wp-image-517225"

Co jeszcze zmieniło się w macOS Sierra?

  • więcej aplikacji będzie korzystać teraz z systemowych zakładek, co dotyczy zarówno aplikacji systemowych, jak i programów firm trzecich korzystających ze standardowego interfejsu;
  • wybrane materiały wideo - np. z iTunes lub niektórych stron internetowych - będą obsługiwać teraz tryb Picture in Picture;
  • aplikacja Wiadomości nie pozwala na wysyłanie naklejek i innych upiększaczy znanych z iMessage w iOS 10, ale potrafi je wyświetlać;
  • przemodelowano interfejs Apple Music w ramach iTunes.

Największa nowość w macOS Sierra jest z kolei z naszej perspektywy zupełnie zbędna - chodzi oczywiście o Siri.

Asystent głosowy Apple’a pojawił się już lata temu, ale do teraz nie nauczył się rozmawiać po polsku. Korzystanie z niego w języku angielskim też jest znacznie mniej komfortowe u nas, niż w krajach oficjalnie wspieranych przez producenta przez braki w lokalnej bazie danych.

macOS Sierra class="wp-image-517226"

Możliwość uruchomienia Siri przez kliknięcie ikony w docku lub na pasku menu - bądź kombinacją klawiszy - jest wygodne, ale użyteczność cyfrowego pomocnika z perspektywy Polaków jest niestety znikoma i nie zapowiada się na to, by to się prędko zmieniło.

Mimo to macOS Sierra warto wgrać, chociaż oprogramowanie mimo zmiany nazwy nie wywraca koncepcji systemu do komputerów Mac do góry nogami. Z przesiadki najbardziej zadowoleni będą posiadacze iPhone’ów, bo system desktopowy Apple’a zaczyna przypominać powoli dodatek do iOS-a.

macos-sierra-do-pobrania class="wp-image-517257"

Aktualizacja OS X El Capitan do macOS Sierra powinna pojawić się zaraz po uruchomieniu aplikacji Mac App Store na pierwszym ekranie - jeśli jej tam nie ma, to można ją odszukać wpisując hasło "Sierra" w wyszukiwarkę sklepu.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA