REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Jeśli chcemy rozmawiać z kosmitami, najpierw nauczmy się gadać z… delfinami

Od dawna wiedzieliśmy, że delfiny to wyjątkowo inteligentne zwierzęta. Ich język jednak w dużej mierze pozostaje zagadką. Badacze nie ustają w próbach zrozumienia, w jaki sposób te wodne ssaki się porozumiewają.

16.09.2016
9:57
Delfiny
REKLAMA
REKLAMA

Umiano dotąd połączyć charakterystyczne dźwięki (zarówno gwizdy, jak i mlaśnięcia czy klekotanie), z sytuacją i nastrojem delfina. Jednak dopiero teraz zaobserwowaliśmy prawdziwą rozmowę pomiędzy dwoma osobnikami.

Delfiny budowały "zdania" za pomocą odpowiednich modulacji tych samych kombinacji dźwięków. Najciekawsze jest jednak to, że w momencie kiedy jeden osobnik "mówił", drugi milczał, słuchając go. Przypominało to zwykłą ludzką rozmową (o ile rozmawiamy z kimś, kto nam nie przerywa).

Poddane obserwacji delfiny pochodzą z Teodozji na Krymie (tak, są to delfiny z Morza Czarnego!). Prowadzący badania to profesor Wiaczesław Riabow, któremu udało się wyodrębnić poszczególne fonemy delfiniego języka.

Profesor Riabow tak komentuje odkrycie:

Język delfinów wykazuje wszystkie cechy i jednostki składowe ludzkiego języka mówionego. Może to oznaczać wysoką inteligencję i świadomość delfinów. Ich język może być uznany za wysoko rozwinięty.

Delfiny mają mózgi większe od ludzi i to już od około 25 mln lat. Zadziwiające jest to, że mając na Ziemi drugi tak inteligentny gatunek, nie udało nam się z nim jeszcze porozumieć. Stawia to w zupełnie nowym świetle nasze szanse na porozumienie z ewentualnymi cywilizacjami z innych planet.

REKLAMA

W polecanej już kiedyś przez mnie książce wydanej przez NASA: Archaeology, Anthropology and Interstellar Communication Douglasa Vakocha, kontakt z delfinami wymieniany jest jako pierwszy krok do posiadania technologii potrzebnej do komunikacji z obcymi. A pamiętajmy, że pochodzą one z tej samej planety co my, mają podobną budowę co my i podobne doświadczenia! Teoretycznie więc powinno być łatwo!

Książka Vakocha dostępna jest za darmo na stronie NASA, a badania krymskich naukowców ukazały się w czasopiśmie Physics and Mathematics.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA