REKLAMA

To już pewne: Radeona RX 480 4 GB można łatwo przerobić na model z 8 GB pamięci

Wygląda na to, że bardzo duża część kart Radeon RX 480 4 GB to modele tak naprawdę wyposażone w 8 GB pamięci, której połowa jest zablokowana programowo. By odblokować pełnię możliwości tych kart, wystarczy wgrać do nich nowy BIOS.

07.07.2016 07.46
Radeon RX 480 4 GB ma aż 8 GB pamięci. Można go łatwo przerobić
REKLAMA
REKLAMA

Tak jak wczoraj pisałem, jako pierwsi do takich wniosków doszli redaktorzy WCCFTech, którzy samodzielnie nabyli swojego Radeona RX 480 4 GB produkcji XFX w sklepie internetowym NewEgg. Odkryli oni, że kupiona przez nich karta jest wyposażona w 8 GB pamięci, której połowa jest zablokowana programowo.

Następnie zobaczyli, że nawet znajdujący się na pudełku napis mówiący o obecności 4 GB pamięci jest… tylko nalepką. Pod nim znajduje się informacja o tym, że karta jest wyposażona w dwa razy większą ilość pamięci. Oznacza to, że AMD nawet nie próbowało specjalnie ukryć pochodzenia tych kart.

Radeon RX 480 4 GB ma tak naprawdę 8 GB pamięci!

Redaktorzy zdecydowali się na zmianę oprogramowania karty XFX Radeon RX 480 4 GB na BIOS znany z karty XFX Radeon RX 480 8 GB Black Edition. Dzięki temu udało się zwiększyć też częstotliwość pracy rdzenia i pamięci karty. Egzemplarz ten zachowywał się w grach i codziennym użytkowaniu dokładnie tak jak zwykły XFX Radeon RX 480 8 GB Black Edition.

Jeżeli już macie Radeona RX 480 4 GB, bardzo możliwe jest, że równie łatwo możecie przerobić swoją kartę. Bardzo prawdopodobne jest też, że przyszłe rewizje tych kart, jak też modele bazujące na autorskich płytkach PCB, będą fizycznie wyposażone w 4 GB pamięci i, co za tym idzie, nie będzie się dało ich przerobić.

Dla osób z podstawową wiedzą techniczną zmiana BIOS-u karty graficznej nie powinna być niczym skomplikowanym. Jeżeli jednak nie znasz się na podzespołach komputerowych i nigdy nie przeprowadzałeś podobnych operacji, daruj ją sobie lub poproś o pomoc profesjonalistę. Zmiana oprogramowania na nieodpowiednie może spowodować całkowite zniszczenie karty graficznej.

Kompletny poradnik flashowania Radeona RX 480 przygotowany przez redaktorów WCCFTech umieściliśmy powyżej. Warto tylko pamiętać, by kopię zapasową BIOS-u robić za pomocą programami ATIwinFlash, a nie GPU-Z. Ten ostatni ma tendencję do tworzenia uszkodzonych plików o pojemności czterokrotnie mniejszej od prawidłowej.

Niestety trzeba dodać, że karty Radeon RX 480 4 GB nie są praktycznie w ogóle dostępne w Polsce.

REKLAMA

Można je jednak kupić w innych krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Dlatego jeżeli koniecznie chcecie zaoszczędzić nieco ponad 100 zł i zamówić tańszą kartę z możliwością przeróbki, tak naprawdę możecie to zrobić. Warto się jednak spieszyć, bo niemal pewne jest, że AMD oraz jego partnerzy niebawem przestaną produkować karty tak podatne na przeróbki.

Nawet bez nich Radeon RX 480 jest dosyć atrakcyjnym produktem, po co więc dawać użytkownikom możliwość kupna tańszego podzespołu? Jestem przekonany, że karty podatne na modyfikacje będą dostępne w sklepach jeszcze tylko przez kilka tygodni, dlatego sam poważnie zastanawiam się nad jej kupnem i odświeżeniem swojego już dosyć leciwego peceta do gier.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA