REKLAMA

Łowcy Burz ostrzegają przed załamaniem pogody. Sprawdź, jak zabezpieczyć sprzęt

Łowcy Burz i Regionalny System Ostrzegania (RSO) ostrzegają przed gwałtowną zmianą pogody. Warto poważnie potraktować te ostrzeżenia i odpowiednio się zabezpieczyć.

17.06.2016 10.21
Łowcy Burz ostrzegają przed załamaniem pogody. Sprawdź, co robić
REKLAMA

Wczorajsza noc była najcieplejszą w roku. Od rana w wielu miejscach jest bardzo ciepło i słonecznie, ale to tylko cisza przed burzą. Dosłownie.

REKLAMA

Od rana nad Polskę zaczęły nadciągać silne burze - najpierw nad Dolny Śląsk, a później w kierunku Wielkopolski. Gdy piszę te słowa, nad Śląskiem też zaczyna robić się nieciekawie. To jednak nie wszystko - Łowcy Burz zapowiadają, że przez cały dzień grożą nam silne burze, a w nocy z 17 na 18 czerwca (z piątku na sobotę) możliwe jest gwałtowne załamanie pogody.

Co robić w czasie burzy?

Również system RSO (polecam zainstalować aplikację: Android lub iOS) wysyła komunikaty ostrzegawcze o burzach i bardzo silnym wietrze. W aplikacji mobilnej możemy zapoznać się z poradnikiem, jak postępować  w przypadku burz i nawałnic:

 • słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
 • jeśli jedziesz samochodem postaraj się zatrzymać i przeczekać, omijając miejsca pod drzewami lub konstrukcjami, które mogą zostać przewrócone lub uszkodzone, zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
 • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
 • unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku a jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie)
 • jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska
 • nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz)
 • zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części
 • nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji, unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami
 • zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu;
 • na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź na brzeg z wody, łódki lub kajaka
 • w mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)
 • wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny
 • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
 • zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
 • po burzy mogą być przerwy w dostawie prądu - miej w domu, latarkę na dynamo lub na baterie, świece z zapałkami, radio na baterie, zapasowe baterie, zapasowe źródło zasilania (powerbank) do naładowania telefonu komórkowego

Aktualną sytuację burzową można śledzić za pomocą witryny antistorm.eu, która na żywo pokazuje to, co dzieje się na niebie w dowolnej lokalizacji w Polsce. Serwis pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć nie tylko gdzie, ale kiedy będzie burza. Korzystam z niego często i jest wręcz niezawodny. Można go używać również na smartfonach, bo strona antistorm.eu/m świetnie działa i wygląda na urządzeniach mobilnych.

REKLAMA

Zabezpieczając się przed burzą warto nie tylko odłączyć z prądu sprzęty elektryczne. Dobrym pomysłem jest wypięcie również wszelkich kabli antenowych i internetowych tak, aby zabezpieczyć urządzenie przed przepięciami, które mogą pojawić się w niespodziewanych miejscach.

Swoją drogą żyjemy w ciekawych czasach, bo ostatni punkt poradnika RSO - miej w domu, latarkę na dynamo lub na baterie, świece z zapałkami, radio na baterie, zapasowe baterie, zapasowe źródło zasilania (powerbank) do naładowania telefonu komórkowego – można uprościć do słów: zadbaj o smartfon i powerbanki. Tylko w przypadku tych ostatnich warto pamiętać, żeby zawsze były naładowane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA