REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Pamięć mięśniowa, full auto, smoke, aim - co odróżnia prosów CS:GO od niedzielnych graczy

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Counter Strike Global Offensive to dosyć prosta gra. Ot, dwie pięcioosobowe drużyny biegają po mapie, próbując podłożyć bombę bądź rozbroić już podłożoną. Jaka w tym jest trudność? Wydaje wam się, że CS:GO to banalnie prosta gra? No to zapraszam do lektury!

16.03.2016
9:53
pashaBiceps to gracz w Counter Strike Global Offensive, IEM 2016
REKLAMA
646 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Mapy i taktyki

To chyba oczywista oczywistość, że należy dobrze znać teren, po którym się poruszamy. Nie tylko po to, by najzwyczajniej w świecie się nie zgubić, ale także po to, by odpowiednio wykorzystać topografię terenu. Umiejscowione na mapie elementy (skrzynki, daszki) można wykorzystać, by przyczaić się na przeciwnika bądź odpowiednio go zaskoczyć. W grze takiej jak CS:GO odpowiednia taktyka i rozstawienie drużyny często przeważają o wygranej. Dlatego też dla ułatwienia komunikacji pomiędzy członkami jednej drużyny ustalono odpowiednie nazwy miejscówek, które każdy gracz powinien mieć w małym palcu.

Oczywiście niektóre nazwy danego miejsca na mapie w poszczególnych drużynach mogą od siebie nieco odbiegać, jest to bowiem rzecz umowna. Biorąc pod uwagę, iż w puli map, które najczęściej widzimy na obecnie rozgrywanych turniejach znajduje się siedem różnych terenów, na początku do przyswojenia jest trochę materiału. Poniżej jena map – de_mirage, z nazwami poszczególnych miejscówek:

de mirage cs go

Po dłuższym czasie i wielu godzinach grania, większość z tych nazw zaczyna stawać się mocno oczywista. Na początku ich przyswojenie może jednak sprawiać dużo kłopotu. Tym bardziej, jeśli kilku członków drużyny nie potrafi określić miejsca położenia swojego bądź wroga, wtedy staje się to ogromnym problemem.

Na poziomie profesjonalnym dochodzi dodatkowe opanowanie ustalanych na treningach taktyk. Każda drużyna w toku wspólnej gry wypracowuje swój własny styl prowadzenia rozgrywki. Jedni preferują grę agresywną, inni zaś wolą po cichu zaczaić się na wroga. Wszystko zależy od charakteru i nawyków członków drużyny. Im większy stopień zgrania drużyny, tym lepsze jej wyniki. Odpowiednie reagowanie na ruchy przeciwnika, zmiana pozycji czy umiejętność zaskoczenia wroga są możliwe jedynie w przypadku perfekcyjnego opanowania mapy.

Profesjonalne drużyny bardzo często przed dużymi turniejami nie grają swoich najmocniejszych map tylko po to, by ukryć przed innymi przygotowane wcześniej taktyki. Pokazuje to, na jakim poziomie w tym momencie odbywa się rywalizacja światowego top 5 gier takich jak CS:GO. A na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zawodnicy biegają sobie po tych mapach zupełnie bez celu.

Rzucanie granatów

Nie bez powodu granaty znalazły się już w drugim punkcie. Te bezpośrednio łączą się z doskonałą znajomością danej mapy. W grze dostępnych jest kilka rodzajów granatów – dymne (smoke), błyskowe (flash), wabiki, granaty wybuchowe i koktajle mołotowa. Odpowiednio rzucony granat to podstawa zarówno ataku, jak i obrony drużyny.

Nie jest to jednak takie proste – przede wszystkim, jeżeli chodzi o rzucanie granatów dymnych czy koktajli mołotowa. Na poszczególnych mapach znajduje się przynajmniej kilkadziesiąt miejscówek, które można wykorzystać do tego, by rzucić z nich granat, który przykryje odpowiednie miejsce i pozwoli zyskać drużynie przewagę. Nauka rzucania granatów jest dosyć mozolna – na każdej z map możliwości jest mnóstwo, a z pomocą przychodzą niezliczone ilości lokacji treningowych dostępnych w warsztacie Steam, a także poradników wyjaśniających, jak to robić.

Poniżej zamieściłam dwa screeny wyjaśniające nieco jak wyglądają ćwiczenia na takiej mapie:

cs go granaty 1
cs go granaty 2

Na poszczególnych mapach umieszczono dodatkowe elementy, które informują graczy gdzie stanąć, w którą stronę się odwrócić i w jaki sposób wykonać rzut tak, by granat upadł tam, gdzie byśmy sobie tego życzyli. Wydaje się dosyć proste, ale ręczę, że liczba możliwości jest dosyć przytłaczająca, ale odpowiednie opanowanie najważniejszych z nich to umiejętność, którą profesjonalni gracze muszą posiadać, a jeszcze ważniejsze – wykorzystać w odpowiednim momencie.

Granaty są często bagatelizowane, szczególnie przez nowych graczy. Mało kto zwraca na nie uwagę, bo wydaje się, że w CS:GO wystarczy dobrze strzelać. Jednak im dalej w las, tym mocniej uświadamiamy sobie, w ilu sytuacjach podbramkowych można je z powodzeniem wykorzystać.

Granie na słuch

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego gracze tak wolno poruszają się po mapie? Gra mogłaby być o wiele bardziej dynamiczna, gdyby wszyscy zawodnicy po niej biegali, a nie skradali się, zupełnie jak by ktoś miał ich usłyszeć. A no właśnie – bo słyszy. Należy zdać sobie sprawę, iż poruszanie się po mapie, przeładowywanie czy zmiana broni wydaje dźwięk słyszalny dla przeciwnika, który na jego podstawie jest w stanie określić w której części mapy znajduje się gracz wroga.

Oczywiście dźwięki są słyszalne wyłącznie w określonym zasięgu, często jednak jeden głośniejszy krok sprawia, że drużyna przeciwnika jest w stanie rozszyfrować naszą taktykę. By granie na słuch przynosiło jakieś efekty, należy najpierw przyswoić różne rodzaje dźwięków, które gracz wydaje, chodząc po danym podłożu. Naturalnym bowiem jest, że biegając po apartamentach słyszeć będziemy odgłos stąpania po deskach, natomiast jeśli gracze biegną uliczką, dźwięk jest już zupełnie inny.

Wykorzystywanie tego faktu potrafi dać ogromną przewagę. Doświadczeni gracze potrafią bowiem określić skąd, w którym kierunku i jaka liczba graczy zbliża się w dane miejsce. Pozwala to na szybkie zmiany rozstawienia i przygotowanie się na wejście przeciwnika. Granie na słuch to coś, czego nie są w stanie nauczyć żadne mapy treningowe oraz poradniki. Tak naprawdę najbardziej liczy się doświadczenie, ogranie danej mapy i powolna nauka dźwięków, które na niej słyszymy.

Jakiś czas temu jedna z aktualizacji do gry wprowadziła zupełnie inny dźwięk kroków postaci. Są one z jednej strony dużo bardziej wyraźne i możliwe do usłyszenia, z drugiej zaś nieco śmieszą, bo gdy gracze biegną razem, wydaje się, że słychać zbliżające się stado koni. Jak różnią się dźwięki, które wydaje gracz biegając po różnorodnych nawierzchniach, możecie usłyszeć na poniższym filmie:

Broń i jej odrzut

W CS:GO każda ze stron ma swoje bronie, najczęściej odmienne od tych po stronie przeciwnika. Najchętniej używanymi pukawkami są Ak-47, M4A4/M4A4-S, P90, Tec-9, P250, Five-Seven… i w sumie jeszcze kilka.  Każda z tych broni posiada inny odrzut podczas strzelania (tak zwany recoil). Cała trudność polega na opanowaniu naprawdę niełatwej umiejętności prowadzenia tegoż właśnie recoila w taki sposób, by strzelając full auto (ogień ciągły) ciągle trafiać w przeciwnika.

Dla niektórych brzmi to pewnie trochę skomplikowanie i samo opanowanie rozrzutu danej broni takie właśnie jest. Z pomocą przychodzą jednak niezliczone ilości poradników z YouTube'a czy specjalnie do tego przygotowanych map i gifów, takich jak ten poniżej:

Mapy pomagające w ćwiczeniu recoila można znaleźć i pobrać w warsztacie Steam. Uruchamiając taką lokację, gracz dostaje do dyspozycji pełen wachlarz dostępnych w grze broni oraz tarczę, która wskazuje w jaki sposób należy prowadzić mysz by rozrzut nie sprawił, że będziemy trafiać wszędzie, tylko nie w naszego przeciwnika.

Na pierwszy rzut oka opanowanie full auto danej broni wydaje się dosyć proste, zaręczam jednak, że takie nie jest. Należy pamiętać, że recoil to nie tylko różnica w broni, ale także w odległości jaka dzieli nas od przeciwnika. Perfekcyjne opanowanie i prowadzenie odrzutu jest sztuką wymagającą ogromnych nakładów pracy i wielu godzin ćwiczeń.

Trening celności i pamięć mięśniowa

Aim (celowanie) zostawiłam na sam koniec. Oczywistym jest, że wymienione wyżej umiejętności nijak nie pomogą, jeśli gracz najzwyczajniej w świecie nie będzie potrafił szybko i celnie strzelać do swoich wrogów. Czas reakcji wycelowania i strzału to jedna z najistotniejszych i najczęściej ćwiczonych umiejętności graczy CS:GO.

Ogromną rolę w tychże ćwiczeniach odgrywa tak zwana pamięć mięśniowa, która wyćwiczona do perfekcji sprawia, że profesjonalni gracze strzelają szybciej niż przeciętny człowiek jest w stanie w ogóle zauważyć sylwetkę przeciwnika. Tkanka mięśniowa dysponuje bowiem swego rodzaju „pamięcią”, która pomaga w wykonywaniu wyćwiczonych wcześniej określonych zakresów ruchów, dzięki czemu topowi esportowcy są w stanie celować jakby mechanicznie, w sposób błyskawiczny, niewyobrażalny wręcz dla osób, które takich umiejętności nie ćwiczyły.

Tutaj z pomocą znowu przychodzą mapy treningowe z warsztatu Steam i jedna z najbardziej popularnych, której zasady działania możecie zobaczyć poniżej:

Gracz ma do dyspozycji wszystkie dostępne w grze bronie i może ustawić się w wybranej dla siebie odległości od tablicy, do której będzie strzelał. Na tablicy w określonych odstępach czasu zaczynają pojawiać się kolorowe kropki, w które należy trafić w jak najkrótszym czasie. Mapa ta jest świetnym wstępem przed rozgrywaniem wszelkich meczów turniejowych, swoistym rozgrzaniem się gracza, analogicznie do rozgrzewki jaką przed treningami stosują zwykli sportowcy.

Oczywiście niećwiczona pamięć mięśniowa sprawia, że po jakimś czasie nasz organizm zaczyna się mylić, dlatego też profesjonalne granie to nie sama przyjemność z elektronicznej rozrywki, ale przede wszystkim ciężka praca, systematyka i niezliczone ilości treningu swych umiejętności, by później móc zachwycać fanów takimi obronami bombistu:

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że CS:GO to gra mocno przypadkowa. Po zagłębieniu się w temat widać jednak, nad iloma szczegółami należy pracować, by w ogóle zastanawiać się nad profesjonalnym graniem. Do jakiego stopnia perfekcji trzeba dążyć, by pod naporem stresu i presji dysponować formą najwyższej skuteczności? Czymże różnią się codzienne wielogodzinne ćwiczenia profesjonalnych esportowców od treningów „zwykłych” sportowców?

Wikipedia mówi, iż sport jest to forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie sprawności fizycznych w ramach współzawodnictwa, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych. Czy trenowanie pamięci mięśniowej nie jest może doskonaleniem sprawności fizycznej? Czy dwie stające przeciwko sobie drużyny CS:GO nie rywalizują w kategorii lepszego aima czy zgrania zespołu oraz umiejętności reagowania na zmieniające się warunki?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA