Co daje PS Plus na PlayStation 4? Oto wszystkie korzyści i możliwości programu

Lokowanie produktu

PlayStation Plus przekształciło się z opcjonalnej usługi dodatkowej w niezbędnik większości posiadaczy PlayStation 4. Czytając wasze komentarze, wiele osób zainteresowanych kupnem nowej konsoli wciąż nie wie, co takiego daje i na co pozwala członkostwo w Plusie. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

21.11.2015 11.09
Oto, co daje PS Plus na PlayStation 4 - dokładny opis usługi

PlayStation Plus na PlayStation 4 – czyli co właściwie?

W najprostszym rozumieniu, PS Plus to pakiet sieciowych usług, które ulepszają i uzupełniają możliwości posiadaczy PlayStation 4. W cenie 27 zł za miesiąc członkostwa, otrzymuje się wachlarz dodatkowych opcji i narzędzi. Od przechowywania swoich danych w chmurze, przez korzystanie z atrakcyjnych i ograniczonych czasowo promocji, na dostępie do darmowych gier kończąc – benefity płynące z PS Plus obejmują wiele aspektów rozgrywki, o czym szczegółowo piszemy poniżej.

20151120021506

PlayStation Plus to również brama wstępu do rozgrywek za pomocą Internetu. To właśnie z tego powodu członkostwo w programie Sony jest koniecznością dla miłośników zabawy online – czy to wymiany ognia w Call of Duty, pojedynków w FIFA czy kosmicznych przygód w Destiny.

Rozgrywka online? Tylko z PS Plus

Aby bawić się w trybach multiplayer na PS4, gracze potrzebują aktywnego abonamentu PlayStation Plus. Tyczy się to każdej płatnej, komercyjnej produkcji, która posiada tryb sieciowy. Strzelaniny, wyścigi, gry sportowe, tytuły akcji i fantastyczne cRPG – każda gra z internetowymi modułami wymaga opłaconej subskrypcji, aby móc uczestniczyć w wieloosobowych zmaganiach. Oczywiście w żaden sposób nie rzutuje to na tryby dla jednego gracza, a także na kooperacyjną zabawę ze znajomymi zgromadzonymi przed jednym ekranem.

20151120021320

To właśnie konieczność posiadania Plusa podczas uczestniczenia w internetowych zmaganiach jest głównym motorem napędowym tej usługi. Szefowie Sony chwalą się, że z subskrypcji korzysta ponad połowa wszystkich posiadaczy PlayStation 4. Zupełnie mnie to nie dziwi. Jako posiadacz takich gier jak Destiny, Battlefront czy Rocket League, nie wyobrażam sobie grania jedynie w tryby dla samotnego gracza. Przecież to właśnie z myślą o rozgrywkach online powstają takie tytuły.

Straciłeś stany zapisu? Nie ma problemu, czekają na ciebie w internetowej chmurze

Dla mnie najważniejszą sieciową usługą wynikającą z abonamentu PlayStation Plus jest możliwość automatycznego wysyłania stanów zapisu do chmury. Dzięki temu nie stracę postępów w żadnej grze. Nawet, gdyby moja konsola uległa zniszczeniu. Wystarczy włączyć opcję automatycznego przesyłania stanów napisu w ustawieniach. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby ręcznie wysyłać zapisy do chmury, wybierając dane z konkretnych, ulubionych gier wideo. Użytkownik ma tutaj pełną kontrolę.

20151120021549

Proces zapisu w chmurze działa w taki sposób, abyście zapomnieli, że ten w ogóle istnieje. PlayStation 4 może wysyłać dane w trybie uśpienia, o ile posiada stały dostęp do Internetu. Dawniej przyprawiło mi to kilku problemów – jako recenzent, bardzo szybko zapchałem swoją wirtualną przestrzeń na dysku sieciowym. Na całe szczęście, wraz z aktualizacją oprogramowania 3.0, Sony zwiększyło limit pojemności chmury z 1 do 10 gigabajtów danych. Dla przeciętnego gracza to więcej niż wystarczająca wartość.

Pomyśleć, że kilkanaście lat temu płaciłem naprawdę spore sumy za oficjalne, mieszące zaledwie kilkadziesiąt megabajtów danych karty pamięci do pierwszego PlayStation…

PS Plus = comiesięczne pełne gry bez dodatkowych opłat

Nim PS Plus stało się niezbędne do prowadzenia sieciowych rozgrywek, Sony zachęcało do opłacania subskrypcji za pomocą gier, które co miesiąc można pobierać z PlayStation Store. Japoński gigant dochował wierności tej tradycji również po premierze PlayStation 4, dostarczając posiadaczom nowej konsoli 24 tytuły bez dodatkowych opłat rocznie.

20151120021513

W ramach abonamentu PlayStation Plus, gracze co miesiąc mogą pobrać dwie płatne produkcje, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W ciągu dwóch lat od premiery PS4, posiadacze tej konsoli zainstalowali takie tytuły jak Magicka 2, przerażający Outlast, zręcznościowy Resogun, kooperacyjne Trine 2 w wersji reżyserskiej, śliczne InFamous: First Light, klimatyczny Transistor, oryginalne Valiant Hearts, Metal Gear Solid V: Ground Zeroes, niezwykle grywalne Rocket League, przygodowe Broken Age czy w końcu drugi sezon The Walking Dead.

Od kiedy PS Plus stało się obowiązkowe dla miłośników zabawy online, Sony przesunęło środek ciężkości z dodatkowych gier na sieciowe usługi. Członkostwo wciąż jest jednak źródłem nowych tytułów do ogrania, cyklicznie powiększających naszą bibliotekę. Zgadywanie, która produkcja zasili w danym miesiącu katalog Gier od zaraz stało się już tradycją posiadaczy PlayStation 4. Z kolei pośród 24 gier rocznie, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

20151120021535

PS Plus, czyli promocje, promocje i jeszcze raz promocje.

Podział na zwolenników cyfrowych oraz analogowych kopii gier zaczyna być równie powszechny, co podział na komputerowych i konsolowych graczy. Za płytą od zawsze przemawiała możliwość odsprzedaży. Cyfra to z kolei wygoda w dostępie do własnej biblioteki na każdej konsoli, a także szansa na okazyjne zakupy podczas sezonowych wyprzedaży oraz czasowych obniżek cen.

Sony systematycznie organizuje promocje na platformie PS Store. Z rabatów może korzystać każdy – zarówno posiadacz PS Plusa, jak również gracz bez aktywnej subskrypcji. To jednak ci, którzy opłacają abonament, mogą liczyć na największe rabaty i upusty. Najlepszym na to przykładem jest trwająca właśnie akcja podwójne rabaty.

20151120021543

Jak wskazuje nazwa, podwójne rabaty to oferta, która podwaja zniżkę nałożoną na konkretną grę. W przypadku, gdy Batman: Arkham Knight zostało ścięte na poziomie 30% pierwotnej ceny, abonenci PS Plus odliczają od tej sumy aż 60%. Gdy promocja wynosi 15%, dla członków PS Plusa będzie to 30%. Sony stara się nagradzać subskrybentów największymi zniżkami. Toteż gdy zobaczycie w PS Store żółtą, atrakcyjną cenę – ta jest zarezerwowana właśnie dla użytkowników z Plusem.

Oczywiście podwójne rabaty to tylko jedna z wielu akcji organizowanych na platformie PS Store. Posiadacze PS4 mogą liczyć na sezonowe i tematyczne wyprzedaże, co by podać za przykład niedawną promocję na wirtualne horrory z okazji Halloween. Wirtualny sklep posiada osobną sekcję „Okazje i oferty”, dzięki której macie pewność, że zawsze będziecie na bieżąco z trwającymi właśnie akcjami promocyjnymi.

20151120020828

Tych jest naprawdę dużo. W momencie pisania tego tekstu mogę skorzystać z podwójnych rabatów (obniżki do 60%), okazji tygodnia (obniżka o 57%), cyfrowych rabatów (obniżki do 50%) oraz wyprzedaży DLC i przepustek sezonowych (taniej do 60%).

Jedno wygodne miejsce, aby zarządzać tym wszystkim

Wraz z aktualizacją oprogramowania 3.0, konsola PlayStation 4 dostała długo oczekiwane centrum zarządzania wszystkim, co związane z abonamentem. System został wzbogacony o zupełnie nową sekcję PlayStation Plus, która jest moim zdaniem jedną z najładniejszych, o ile nie najładniejszą częścią ekosystemu Sony.

20151120020957

Z poziomu tego miejsca posiadacze subskrypcji PS Plus mogą podejrzeć wszystkie promocje, na których skorzystają z tytułu aktywnego abonamentu. To tutaj przejrzą najnowsze darmowe gry oddane w ramach oferty, a także zyskają dostęp do biblioteki wszystkich wcześniej zdobytych bezpłatnych produkcji. Taka wirtualna półka, z której możemy pobrać interesujący nas tytuł w każdym momencie.

Wszystkich posiadaczy PlayStation 4 ucieszy możliwość zarządzania członkostwem PS Plus z poziomu konsoli. Dotychczas opcje dotyczące abonamentu były rozsiane w zakładkach ustawień. Teraz wszystko jest na wyciągnięcie ręki, skondensowane w jednym miejscu – możemy podejrzeć datę wygaśnięcia usługi, wybrany przez nas pakiet cenowy, a także zarządzać automatycznym odnawianiem. Nareszcie.

Ile to kosztuje?

PlayStation Plus to subskrypcja płatna, sprzedawana w trzech podstawowych pakietach – miesięcznym, kwartalnym oraz rocznym. Nowa cena za pełen miesiąc korzystania z usługi to 27 zł. Często doprowadza to do sytuacji, w której znacznie bardziej opłaca się nabyć członkostwo Plusa dla samych darmowych gier, niżeli kupić je osobno na platformie PS Store.

20151120021010

Koszt trzymiesięcznego abonamentu to 78 zł, z kolei wykupienie usługi na cały rok to wydatek rzędu 195 zł. Co ważne, PlayStation Plus można nabyć nie tylko z poziomu konsoli, ale również w stacjonarnych sklepach z elektroniką oraz wybranych salonach prasowych. Wystarczy nabyć odpowiednią kartę, po czym usiąść przed konsolą i wpisać kod znajdujący się na otrzymanym paragonie.

Lokowanie produktu
Najnowsze