Sprzęt  / News

LG zapowiada nowy zegarek i psuje Google'owi niespodziankę - Android Wear będzie wspierał rozmowy głosowe

Od jakiegoś czasu mówiło się, że LG zamierza wydać zegarek z systemem Android Wear, który będzie porozumiewał się z telefonem za pomocą łączności komórkowej zamiast Wi-Fi lub Bluetooth. Doniesienia te potwierdziły się po opublikowaniu przez LG zapowiedzi zegarka LG Watch Urbane drugiej generacji.

Do tej pory na rynku były tylko dwa zegarki renomowanych marek, które korzystały z łączności komórkowej - Samsung Gear S oraz LG Watch Urbane LTE. Żaden z nich jednak nie korzystał z ubieralnej platformy Google. Oznacza to, że południowokoreańska firma chce zaprezentować pierwszy zegarek z Android Wear, którego będzie można używać do prowadzenia rozmów.

LG-Watch-Urbane-2nd-Edition-03

Druga generacja LG Watch Urbane będzie pierwszym sprzętem tego typu.

Można jednak spodziewać się, że po jego premierze nastąpi wysyp gadżetów o podobnych możliwościach. Na specyfikację techniczną LG Watch Urbane drugiej generacji poza modułem LTE składa się wbudowany głośnik, trzy przyciski kontrolne oraz okrągły, 1,38-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 480 x 480 pikseli.

Za moc obliczeniową urządzenia ma odpowiadać standardowy procesor stosowany w zegarkach z Android Wear, czyli Qualcomm Snapdragon 400. Warto zwrócić uwagę na to, że LG Urbane drugiej generacji będzie miał więcej pamięci operacyjnej niż inne zegarki z Androidem. O ile wszystkie dostępne do tej pory zegarki mają 512 MB pamięci RAM, to nowy model LG ma jej aż 768 MB. Prawdopodobnie wynika to z konieczności wykonywania większej liczby zadań i utrzymywania łączności komórkowej.

Wbudowany modem wspiera łączność Bluetooth, Wi-Fi, GSM oraz LTE. Czujniki zastosowane w zegarku to akcelerometr, żyroskop, barometr oraz moduł GPS. Urządzenie spełnia też normę IP67, dzięki czemu jest odporne na kurz i wodę. Warto zwrócić szczególną uwagę na akumulator o ogromnej jak na zegarek z Android Wear pojemności wynoszącej 570 mAh.

Zdecydowana większość zegarków z systemem Google’a ma akumulatory mające 300-360 mAh pojemności. Jednak należy pamiętać, że ze względu na brak modułu LTE mają on znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię. Konieczność instalacji dużego akumulatora i dodatkowych modułów przekłada się na wymiary urządzenia.  Co prawda jego średnica nie jest zbyt duża i wynosi 44,5 mm, jednak grubość wynosi aż 14,2 mm, co jest niechlubnym rekordem w kategorii inteligentnych zegarków.

LG-Watch-Urbane-2nd-Edition-04

LG Watch Urbane Zegarek będzie dostępny z paskami w kolorach białym, niebieskim, czarnym, brązowym (ta wersja będzie skórzana). Zegarek zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, a następnie trafi do krajów Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i byłego ZSRR. Dokładna data wprowadzenia urządzenia do sprzedaży i cena nie jest znana.

Funkcja prowadzenia rozmów prawdopodobnie trafi też do innych urządzeń z Android Wear wyposażonych w głośnik.

Niestety większość smartwatchów z systemem Google'a nie ma wbudowanych głośników, ale niektórzy producenci sprzętu myśleli przyszłościowo i zdecydowali się na zastosowanie tego podzespołu mimo oficjalnego braku jego obsługi. Nie będzie to pierwszy raz, gdy producenci sprzętu zdecydowali się na dodanie niewspieranych podzespołów do swoich urządzeń. Kilka miesięcy temu, przy okazji aktualizacji systemu Android Wear, okazało się, że duża część zegarków jest wyposażona w moduł WiFi.

lg-watch-urbane-second-gen-1

Jednym z nielicznych (o ile nie jedynym) zegarków z wbudowanym głośnikiem jest Huawei Watch, który zdążyliśmy już zrecenzować. Wygląda na to, że wraz z nową wersją systemu doczeka się on nowych, bardzo przydatnych funkcji. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli Huawei Watch pozwoli na prowadzenie za jego pomocą rozmów to ze względu na brak obsługi łączności komórkowej nadal będzie on tylko akcesorium do smartfonu, a nie pełnoprawnym urządzeniem tego typu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst