Tech  / Artykuł

Ten telefon z klapką i Androidem ma więcej sensu niż myśleliśmy. LG wszystko wyjaśniło

Picture of the author
111 interakcji
dołącz do dyskusji

Pamiętacie telefon z klapką od LG? LG Gentle, który początkowo miał być przeznaczony wyłącznie na rynek południowo-koreański, trafi na rynek międzynarodowy jako LG Wine Smart. I ma to więcej sensu, niż moglibyśmy podejrzewać.

A my już wiemy, skąd taka decyzja. LG zapytany o nią przez The Verge odparł, iż Wine Smart jest w istocie przeznaczony dla czterech grup użytkowników, które po części się przenikają:

  • Dla ludzi, którzy używają telefonu głównie do dzwonienia, a nie grania, czy przeglądania Internetu.
  • Dla tych, którzy chcą, żeby ich dzieci były w kontakcie, ale nie korzystały z gier mobilnych (ekran Wine Smart ma niską rozdzielczość, a dodatkowo nie można grać na nim w trybie horyzontalnym).
  • Dla ludzi starszych, którzy nadal preferują fizyczne przyciski od dotykania ekranu.
  • Dla tych, którzy tylko okazjonalnie potrzebują smart-funkcji, ale zazwyczaj używają telefonu jako narzędzia komunikacji.

LG doskonale zdaje sobie sprawę, o jakiego klienta walczy modelem Wine Smart.

Do pewnego stopnia wytłumaczenie LG ma sens, a firma dodatkowo podkreśla, że decyzja o wprowadzeniu LG Winde Smart na rynek międzynarodowy jest wynikiem badań przeprowadzonych w Korei Południowej. Wynika z nich, że cztery wyżej wymienione grupy to ogromna część społeczeństwa. Wyciągnięto więc wniosek, że sytuacja musi wyglądać podobnie także w innych krajach i zapewne jest w tym wiele racji, patrząc na to, jak wielu ludzi nadal kupuje feature-fony.

Zawsze powtarzam, że nam, osobom obeznanym z technologiami, bardzo łatwo jest zapomnieć o świecie, który znajduje się poza bańką, w której żyjemy. Dla nas telefon z klapką może być reliktem przeszłości, dla kogo innego - najsensowniejszym sprzętem pod słońcem. Osobiście widzę sens w samym formacie urządzenia, ale nie w połączeniu z podzespołami tak niskiej klasy:

Procesor: 1.1GHz Quad-Core
Ekran: 3.2" (480 x 320)
Pamięć: 4GB ROM / 1GB RAM / MicroSD
Aparat: Tył 3MP / Przód VGA
Akumulator: 1,700mAh (wymienny)
OS: Android 5.1.1 Lollipop
Rozmiar: 117,7 x 58,7 x 16,6 mm
Waga: 143g
Łączność: 4G LTE / HSPA+ 42Mbps (3G) Wi-Fi 802.11 b, g, n / Bluetooth 4.1

Niemniej jednak, realistycznie rzecz ujmując i wyglądając poza naszą technologiczną „bańkę”, takie parametry są… więcej niż wystarczające, dla naprawdę wielu użytkowników. Jeśli telefon ma być tylko narzędziem komunikacji, z okazjonalnym wykorzystaniem smart funkcji (z czego najbardziej „smart” będzie zapewne korzystanie z Internetu i maila), to naprawdę, nie sposób tutaj do czegokolwiek się przyczepić.

Tym bardziej, że nie tylko fizyczne elementy, ale też programowe zostały dostosowane tak, aby zapewnić maksymalną prostotę obsługi.

Ikony na ekranie ułożą się w sekcje 3 x 3, a wszystkie „klikalne” elementy będą odpowiednio duże i przejrzyste. To dodatkowa zaleta, która w mojej opinii może przekonać do tego telefonu osoby, które dotychczas od smartfona stroniły. Wizualnie i użytkowo przypomina on bowiem tradycyjny telefon, ale Android daje mu pełną funkcjonalność smartfona. Jeśli osoba, która dotąd nie mogła się przekonać do inteligentnej części współczesnych telefonów, zacznie korzystać z tych dodatków, być może z czasem przekona się do samej idei noszenia małego komputerka w kieszeni i będzie chciała nabyć coś lepszego.

Jak pisze LG w swojej notatce prasowej - klienci nie powinni niczego tracić na rewolucji smartfonowej tylko dlatego, że preferują ten czy inny styl konstrukcji telefonów. I z taką logiką nie sposób polemizować.

Kluczowa pozostaje jednak cena, jaką przyjdzie zapłacić za to urządzenie. Domyślnie jest to około 170 dolarów, ale nie wiemy na razie, na jakie wartości przełoży się to w innych krajach. Jednakże dowiemy się tego niebawem, gdyż LG Wine Smart w pierwszej kolejności trafi także do Polski.

A zatem wszyscy zainteresowani telefonem z klapką i podstawową funkcjonalnością smartfona powinni wypatrywać nowego LG na sklepowych półkach, gdzie ma znaleźć się jeszcze w tym miesiącu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst