REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rozwiewamy wątpliwości odnośnie Apple Music, iTunes Match i iCloud Music Library

Po premierze Apple Music pojawiło się wiele pytań na temat usługi iTunes Match. Sam miałem w związku z tym wiele wątpliwości i postanowiłem samemu sprawdzić, jak się sprawy mają. Okazuje się, ze klienci powinni być z decyzji Apple zadowoleni, ale sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.

02.07.2015
12:59
Rozwiewamy wątpliwości odnośnie Apple Music, iTunes Match i iCloud Music Library
REKLAMA
115 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Przed premierą Apple Music pojawiły się pogłoski, jakoby iTunes Match miał stać się darmowy dla użytkowników nowego streamingu od Apple. To nie do końca prawda i zaszło tu pewne nieporozumienie. Nowa usługa faktycznie pozwoli użytkownikom na upload ich utworów, ale do iCloud Music Library.

Działa to na nieco innych zasadach niż iTunes Match

itunes-match-1

Im dłużej zagłębiam się w temat związku między iTunes Match, Apple Music, iTunes Store i iCloud Music Library, tym bardziej głupieję. Na szczęście dla końcowego użytkownika, który dopiero zaczyna korzystać z Apple Music, nie są to dywagacje istotne, bo usługa działa z grubsza tak, jak powinna.

Apple Music to usługa streamingu, ale zaszyta w iTunes i aplikacji Muzyka na iOS. Zniknął jednak kłopot synchronizacji danych lokalnie przez kabel, a wszystkie urządzenia korzystające z nowego tworu o nazwie iCloud Music Library odtwarzają w czasie rzeczywistym lub pobierają na później muzykę z chmury.

Baza nie ogranicza się jednak do tego, co przygotowało Apple

itunes-match-2

Baza Apple Music nie pokrywa się w pełni z bazą iTunes Store. Niektórzy wykonawcy sprzedają swoje piosenki po dolarze za sztukę, ale nie pozwalają na ich streaming w ramach abonamentu. To może się zmienić w przyszłości, gdy skończy się okres próbny.

Na razie jednak piosenki można po prostu… zakupić. Każda kupiona w iTunes Store piosenka jest automatycznie dostępna do pobrania, lub odtwarzania z chmury. Dzięki temu można rozszerzyć, dość kosztownym sposobem, bazę o dodatkowe utwory.

Jest jeszcze inny sposób na załatanie braków w bazie

itunes-match-4

Użytkownicy mogą wgrywać do iTunes swoje własne pliki, np. MP3. Tutaj dzieje się magia, bo są one przesyłane automatycznie do chmury i już po chwili synchronizacji można odsłuchiwać je na wszystkich urządzeniach bez pobierania ich do pamięci urządzenia. Choć pobrać do słuchania naturalnie też można.

To bez dwóch zdań świetne rozwiązanie i jedna z największych zalet Apple Music. Pozwala to wgrać do chmury wszystkie swoje zripowane płyty CD i piosenki kupione gdzie indziej. Po zainwestowaniu czasu i pieniędzy można mieć w Apple Music de facto taką muzykę, jaką tylko byśmy w streamingu mieć życzyli.

Apple nie pierwsze zrobiło coś podobnego, ale zrobiło to… najlepiej

itunes-match-5

Korzystałem z Deezera, korzystałem ze Spotify i tam były mechanizmy uzupełniania biblioteki. Nie są one jednak w stanie konkurować z tym, jak iTunes ładnie łączy muzykę z różnych źródeł - streamingu, iTunes Store, własnych plików MP3 - w jedną spójną bibliotekę.

Limit utworów dodanych do bazy iTunes wynosi - podobno, bo nie znalazłem jeszcze nigdzie licznika - 25 tys. utworów niezależnie od ich wielkości i długości. Skojarzenia z usługą iTunes Match nie są w tym momencie bezpodstawne.

iCloud Music Library, patrząc na upload własnych plików, łatwo pomylić z inną, nieco starszą usługą Apple

itunes-match-6

Gwoli wyjaśnienia: iTunes Match to usługa Apple jeszcze sprzed czasów Apple Music. Jej użytkownicy mogli w ramach rocznego abonamentu w wysokości 25 euro rocznie wysyłać do chmury Apple swoją muzykę, a potem pobierać ją na swoje urządzenia - komputery, smartfony i tablety.

Eliminowało to konieczność przechowywania plików lokalnie i synchronizacji telefonu kablem, skoro utwory spoza iTunes Store można było zgrać przez Wi-Fi. Tutaj też jest limit - już wyraźnie zaznaczony przez Apple - 25 tys. utworów. Chodzą plotki, że ma zostać zwiększony do 100 tys. piosenek wraz z premierą iOS 9.

iTunes Match nie jest tożsame z iCloud Music Library, którego częścią jest nowe Apple Music

itunes-match-7

Jedną z zalet iTunes Match jest dopasowywanie (z ang. "match" właśnie) plików użytkownika do bazy iTunes Store. Jeśli Apple wykryje, że użytkownik ma plik MP3 pokrywający się z piosenką będącą już w bazie, to zamiast go wgrywać na serwer, do konta użytkownika przypisuje się kopię w formacie AAC.

Dzięki temu po wgraniu nawet kiepskiej jakości empetrójki można było słuchać piosenki w takiej samej jakości, w jakiej publikowane są utwory w iTunes. Oszczędność czasu na braku konieczności wgrywania pełnej bazy plików MP3 w najlepszej możliwej jakości to też duży plus tej usługi, która… nadal jest aktywna.

Apple Music z iCloud Music Library działa obok iTunes Match

itunes-match-9

Nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać tylko z nowego rozwiązania i odpuścić sobie iTunes Match. Co prawda przy moich testach po wgraniu plików nie zostały one zmienione na AAC od Apple - po ich ponownym pobraniu z serwera dostałem te same pliki MP3, które na tenże serwer wgrałem.

Dodam, że sprawdziłem to na dwóch albumach, których nie ma w Apple Music, ale… są w iTunes Store. Jeden z nich - soundtrack do gry Blizzarda - zostaje wykryty jako dostępny w bazie u użytkowników, którzy korzystają ze starszego iTunes Match. W przypadku mojego Apple Music takiej podmianki nie było

Jeśli ktoś zbudował już sobie potężną bibliotekę to pewnie przy iTunes Match zostanie - z lub bez Apple Music i iCloud Music Library

itunes-match-10

Decyzja należy do użytkownika i jeśli tylko dla kogoś dodatkowy wydatek rzędu 25 euro na rok za możliwość trzymania 25 tys. kopii utworów w chmurze nie jest problemem, to nie warto z iTunes Match rezygnować. Jeśli ktoś jednak do tej pory nie płacił za usługę, to powinien przyjrzeć się ofercie iCloud Music Library, która dla większości będzie wystarczająca.

Jeśli jednak używaliście iTunes Match i co gorsza zbliżyliście się do limitu 25 tys. przechowywanych piosenek to… powinniście skontaktować się z supportem Apple w celu rozwiania wątpliwości. Możemy się też powymieniać spostrzeżeniami w komentarzach. Nie wiadomo czy i jak te usługi w przyszłości się połączą, i co się stanie po rezygnacji z iTunes Match na rzecz Apple Music.

Jest jeszcze kilka niewiadomych

itunes-match

Ciekawie wygląda kwestia wrzucania utworów do biblioteki użytkownika, bo zawartość chmurowa dla iCloud Music Library i iTunes Match wygląda tak samo. Użytkownicy iTunes Match, którzy przekroczyli 25 tys. utworów w chmurze nadal nie mogą jednak dodać nic nowego.

Nie mogę też zagwarantować, że po rezygnacji z iTunes Match biblioteka wysłanych i “dopasowanych” utworów zostanie w pełni przeniesiona do iCloud Music Library, czy też trzeba będzie pliki MP3 przesyłać na serwer ponownie.

Warto wstrzymać się jeszcze z decyzją, żeby nie stracić długich godzin poświęconych na budowanie biblioteki. Dodam też, że kilka osób zgłosiło mi, że w ich przypadku... iCloud Music Library zachował się jak iTunes Match i przypisał utwory z serwera do zbiorów użytkownika.

REKLAMA

U mnie takiej sytuacji jednak przy dwóch bardzo różnych albumach nie było

I tak, zdaję sobie sprawę, że Apple Music poświęciliśmy już bardzo dużo czasu, ale akurat kwestię Apple Music i iTunes Match czytelnicy wielokrotnie poruszali w komentarzach. Wypadało więc ją wyjaśnić.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA