REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Kosmos

Na tropie jednej z największych zagadek jakie mamy do rozwikłania

Istnienie i właściwości ciemnej materii to jedno z najciekawszych zagadnień współczesnej astronomii i fizyki. Istniejąca na razie hipotetyczna materia, która nie odbija światła, ale oddziałuje na otoczenie grawitacyjnie - i właściwie głównie na tej podstawie wnioskujemy o jej istnieniu. Obserwowane anomalie w ruchu galaktyk nie można było wyjaśnić w inny sposób, jak poprzez istnienie jakiejś niewidocznej masy.

Na tropie jednej z największych zagadek jakie mamy do rozwikłania
REKLAMA
133 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jednym z narzędzi używanych do badań nad ciemną materią jest teleskop ESO's VLT Survey Telescope (VST) znajdujący się w Obserwatorium Paranal w Chile. W projekcie o nazwie Kilo-Degree Survey (KiDS), polegającym na analizie obrazu ponad dwóch milionów galaktyk znajdujących się na południowym niebie, używa się danych z VST zebranych za pomocą wykorzystywanej przez teleskop ogromnej kamery OmegaCAM.

eso1528a

Pierwsza partia wyników analizy danych z VST została właśnie opublikowana. Wymaga ona teraz dogłębnej analizy, astronomowie mają jednak nadzieję, że za pomocą nowych danych będą w stanie wykonać dokładnego pomiaru rozkładu ciemnej materii, struktury galaktycznych halo, oraz wnioskować na temat ewolucji galaktyk i klastrów galaktycznych.

Już pierwsze spojrzenie na dane dostarczone z Chile pozwala zauważyć zależność pomiędzy rozkładem masy ciemnej materii a charakterystykami budowy galaktyk.

Celem projektu jest stworzenie mapy ciemnej materii na południowej części nieba. Umożliwi to dokładniejsze zrozumienie zależności pomiędzy materią widzialną i niewidzialną. Aby tego dokonać, należy wziąć pod uwagę efekt soczewki grawitacyjnej - ciemna materia, mimo, że niewidoczna, wciąż oddziałuje grawitacyjnie na przechodzący przez nią promień światła. Właśnie takie odchylenia w odbieranych przez astronomów strumieniach światła z odległych galaktyp pozwala wykryć istnienie tajemniczej masy. Galaktyki, których światło badają astronomowie w projekcie KiDS, znajdują się nawet 5,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

DMPie_2013_pl.svg

Jak mówi jeden z badaczy, Massimo Viola, to właśnie ciemna materia odpowiada na wielkoskalową strukturę Wszechświata.

To, w jaki sposób galaktyki skupiają się w grupy i klastry, jest w dużej mierze zasługą ogromnej ilości ukrytej masy. Należy pamiętać, że ciemna materia może stanowić aż 85% całej materii we Wszechświecie.

REKLAMA

Astronomia to kolejna nauka, której odkrycia uczą ludzkość pokory. Im więcej dowiadujemy się o otaczającym nas kosmosie, tym więcej stawia nam pytań, na które usilnie staramy się odpowiedzieć. Zagadka ciemnej materii jest jedną z największych jakie mamy do rozwikłania.

Źródło: Science Daily, grafika główna pochodzi z Shutterstock.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA