REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

To kobiety mogły być innowatorami w dziedzinie broni we wczesnych społecznościach ludzkich

Miejsce w południowo-wschodniej części Senegalu, zwane Fongoli, jest od lat siedliskiem stałej obserwacji zachowań populacji szympansów. Badania tam prowadzi między innymi słynna amerykańska antrolopożka Jill Pruetz. Ostatnie wyniki badań opublikowane przez jej zespół rzucają nowe światło na sposób, w jaki ssaki naczelne zaczynają używać narzędzi.

21.04.2015
9:32
To kobiety mogły być innowatorami w dziedzinie broni we wczesnych społecznościach ludzkich
REKLAMA
REKLAMA

W opublikowanych w naukowym czasopiśmie Royal Society Open Science obserwacjach, Pruetz i jej zespół opisują tworzenie przez zamieszkująxce Fongoli szympansy dzid zrobionych z gałęzi drzewa, które następnie są używane do polowań. Głównym celem polowań szympansów z Fongoli są sympatycznie wyglądające zwierzątka drzewne o nazwie galago.

Galago_senegalensis

Szympansy nie tylko odrywają gałąź, by wykorzystać ją jako broń, ale i modyfikują ją tak, aby spełniała lepiej swoją rolę.

Dzidy robione są z oderwanych gałęzi drzew, pozbawianych następnie wszystkich bocznych gałązek i liści, oraz miękkiego czubka, tak aby zakończenie było twarde i lepiej spełniało zadania do których są przeznaczone - mówi Jill Pruetz w rozmowie z Discovery News.

Dodatkowo, badacze zauważyli, że niektóre z osobników jeszcze "ostrzą" dzidę za pomocą zębów. Średnia długość broni "wyprodukowanej" przez szympansy do 75 centymetrów. Uzbrojone w odpowiednio przystosowane gałęzie szympansy następnie zaczajają się na galago.

Co ciekawe, samice szympansów częściej i chętniej używają gałęzi do polowań niż samce.

Samice, będące zazwyczaj obciążone małymi szympansiątkami, nie mogą być tak szybkie i zręczne w trakcie polowania, co wymusiło na nich innowację i "wynalezienie" broni. Według badających populację szympansów w Fongoli naukowców, jest to wskazówka że podobnie mogło się to odbyć wśród przodków człowieka.

F1.large

Szympansy z Fongoli są jedynymi naczelnymi (oprócz ludzi), które stale używają narzędzi do polowań. Robią w sposób nieskoordynowany - każdy członek stada poluje na swoją własną ofiarę. Jak się podejrzewa, wśród przodków człowieka doszło szybko do zmiany sposobu polowania na skoordynowane - grupa osobników zaczęła polować na większe zwierzęta. Grupowe polowania zwiększały również bezpieczeństwo myśliwych. Na razie żadna z obserwowanych grup szympansów nie "wpadła" jednak na współpracę podczas polowań.

REKLAMA

Jak twierdzą antropolodzy, przejście na polowania na większe zwierzęta wymusiło konieczność poświęcenia się roli myśliwego, do której potrzebne były większe i silniejsze osobniki - i wtedy właśnie rolę polującego z bronią przejęły samce.

* Grafika główna pochodzi z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA