Foto  / Artykuł

Dzięki tej banalnej funkcji Lightrooma wyciśniesz ostatnie soki z plików RAW

Jeśli musisz uratować kompletnie niedoświetlone zdjęcie, jest na to sposób. Mało kto wie, że Lightroom ma dodatkowy suwak, który wyciśnie wszystkie detale z cieni. Trzeba go tylko aktywować.

W pracy fotografa nie zawsze wszystko idzie jak z płatka. Mimo że nowoczesne aparaty generalnie świetnie radzą sobie z doborem odpowiedniej ekspozycji, to automatyka czasami potrafi zawieść. Nie wspominając już o czynniku ludzkim. Niezależnie od przyczyny, czasem bywają sytuacje, gdy zdjęcie jest kompletnie niedoświetlone. Nie muszę chyba dodawać, że przeważnie jest to te zdjęcie, na którym nam najbardziej zależy.

Lightroom

Jeśli wyciąganie cieni w Lightroomie zawiedzie, nie usuwaj zdjęcia. Zamiast tego sprawdź ukryty suwak, który w skrajnych przypadkach potrafi uratować zdjęcie.

Nowe nie zawsze znaczy lepsze

Jeżeli korzystałeś z Lightrooma 3, a następnie przeszedłeś na czwartą wersję tego programu, na pewno pamiętasz, że podstawowe suwaki grupy Basic zostały całkowicie przemodelowane. Zniknęły dwie podstawowe zmienne, czyli Recovery (odzyskiwanie świateł) i Fill Light (wypełnianie światłem). Zniknął także suwak jasności (Brightness), którego funkcji nigdy nie rozumiałem, bowiem kilka pozycji wyżej mieliśmy suwaczek ekspozycji (Exposure).

lightroom-tutorial-0

Począwszy od Lightrooma 4.0 w panelu Basic znajdziemy zupełnie nowy zestaw suwaków, który wymusza inny rodzaj pracy, ale za to jest znacznie bardziej logiczny. Teraz możemy osobno regulować jasność dla najjaśniejszych świateł (Highlights), cieni (Shadows), jasnych partii (Whites) i czerni (blacks).

Takie rozwiązanie dziś jest standardem, ale w momencie przejścia na LR 4.0 sporo użytkowników było niezadowolonych z działania nowego suwaka Shadows. Wyciągał on sporo mniej informacji z cieni, niż Fill Light. Dziś chyba już wszyscy przyzwyczailiśmy się do nowego stylu pracy, ale mało kto wie, że Lightroom nadal może obsługiwać poprzedni rozkład suwaków.

Tajny suwak

Aby skorzystać ze starego układu, wystarczy zmienić proces obróbki z 2012 na 2010. Aby to zrobić, musisz otworzyć zakładkę Camera Calibration, która znajduje się na samym dole prawego panelu w module Develop. Pierwsza pozycja w tej zakładce to Process, który musisz przestawić na 2010.

lightroom-tutorial-1

Inna metoda dotarcia do tej funkcji wiedzie przez pasek manu Lightrooma. Kiedy jesteś w module Develop, możesz wybrać Settings -> Process -> 2010.

Od teraz widzisz „stare” suwaki grupy Basic. Nas interesuje Fill Light, który wyciąga znacznie więcej informacji z cieni, niż suwak Shadows.

lightroom-tutorial-7

A tak wygląda porównanie zdjęcia oryginalnego i wyciągniętych cieni w procesie 2012 (suwak Shadows na 100) i w procesie 2010 (suwak Fill Light na 100).

Efekty są naprawdę świetne i mogą przydać się w skrajnych sytuacjach. Oczywiście taką ilość detalu z cieni jest w stanie zapewnić tylko plik RAW. O tricku dowiedziałem się ze strony Matta Kloskowskiego.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst