REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Polskie beacony w praktyce - tak to działa

Wczoraj mogliście na łamach Spider’s Web przeczytać mój materiał dotyczący działania beaconów w iOS 8, czyli takich malutkich nadajników “rozmawiających” ze smartfonami znajdującymi się w pobliżu. Pojawiło się nieco wątpliwości na temat działania tego rozwiązania w praktyce i postanowiłem je dzisiaj nieco rozwiać. Udało mi też skontaktować się z przedstawicielami Estimote i uzyskać od nich odpowiedzi na kilka dręczących mnie pytań.

03.10.2014
20:58
Polskie beacony w praktyce – tak to działa
REKLAMA
REKLAMA

Beacony mogą wykorzystać twórcy aplikacji mobilnych, aby dać nieco lokalnego kontekstu danym przetwarzanym przez smartfon użytkownika. W praktyce zastosowanie beaconów, czyli malutkich nadajników komunikujących się ze smartfonami za pomocą łączności Bluetooth LE ma pozwolić wyświetlać na ekranie blokady iPhone’a relewantnych skrótów do aplikacji w danym momencie.

Zaznaczę tu wyraźnie: beacony nie mają możliwości uruchamiania powiadomień.

estimote beacon 1

Użytkownicy urządzeń mobilnych za każdym razem, gdy słyszą o nowych drogach docierania do nich z treściami przez firmy zewnętrzne są nieufni. Nic zresztą dziwnego, bo spotykaliśmy się już z naprawdę kreatywnymi sposobami spamowania posiadaczy smartfonów i tabletów. Na szczęście w przypadku beaconów zastosowanie mają jasno określone zasady.

Interakcja beacona w z telefonem dotyczy tylko tego, co pojawi się na ekranie blokady w lewym górnym rogu. System Apple zarezerwował to miejsce dla aplikacji, które mogą zainteresować użytkownika. Nie ma przymusu korzystania z tych poleceń i nie ma mowy o tym, żeby telefon rozpoznając beacona zaczął wibrować lub wydawać dźwięki.

Sam temat beaconów jest szalenie interesujący i widzę już teraz mnóstwo zastosowań dla tych małych nadajników.

estimote beacon 3

Beacony w połączeniu z iPhone’m działającym pod kontrolą iOS 8 mogą być świetnym narzędziem zarówno dla użytkowników, jak i marketerów. Pytanie tylko, czy będzie wykorzystywana w słusznym celu. Wiele kwestii dotyczących beaconów nie jest dla mnie jeszcze w pełni jasne.

Aby zaspokoić swoją ciekawość postanowiłem zadać nieco pytań a propos beaconów prosto u źródła, czyli przedstawicielowi polskiego startupu zajmującego się rozwojem technologii beaconów. Na moje pytania odpowiadał Wojtek Borowicz pełniący rolę Community Managera w Estimote.

estimote beacon 2

Estimote i beacony

Piotr Grabiec, Spider’s Web: Czy beacony to technologia przyszłości, czy na świecie może już działają opisywane przez Was rozwiązania? Są już jakieś konkretne przykłady wdrożenia geofencingu na bazie beaconów na świecie, z których już teraz mogą korzystać użytkownicy iOS 8?

Wojtek Borowicz. Community Manager w Estimote: Jest już kilka bardzo ciekawych przykładów w retailu:

Poza tym, są też różne przykłady z innych obszarów:

Kiedy pierwszy sklep w Polsce poinformuje mnie o promocji za pomocą ikonki na lockscreenie mojego iPhone'a?

W Polsce też już działają beacony Estimote. Jest aplikacja Everytap, która zainstalowała je w kilku lokalach w Trójmieście i Warszawie.

estimote beacon 4

Czy i jakie firmy zainteresowały się w naszym kraju wdrożeniem nowych funkcji związanych z beaconami z iOS 8?

Jest sporo polskich firm, które sprawdzają co można zdziałać z beaconami. Wspomniany Everytap działa bardzo prężnie, dużo wcześniej jedno z pierwszych wdrożeń w ogóle na świecie zrobiło Muzeum Neonów w Warszawie, targi Najedzeni Fest też mają swoją aplikację mobilną FestApp opartą na beaconach. Poza tym, polskie agencje interaktywne i software house'y błyskawicznie podłapały tę technologię i wiele z nich pokazuje takie rozwiązania swoim klientom.

Czy dobrze rozumiem, że sklep może mnie zachęcić do instalacji aplikacji przez geolokalizację, a chwilę potem po wejściu do niego już zadanie zwrócenia mojej uwagi spadnie na beacony?

Tak, iOS 8 posiada funkcję Suggested Apps, która w oparciu o lokalizację użytkownika może polecić mu daną aplikację z poziomu ekranu blokady. Jeżeli aplikacja jest już zainstalowana i korzysta z beaconów, także pojawi się na lock screenie. To wydaje się bardzo prostym dodatkiem, ale daje możliwość rozszerzenia rozwiązań mobilnych o coś bardzo potężnego: lokalny kontekst.

estimote beacon 5

Czy system nie będzie głupiał otrzymując informacje na temat proponowanych użytkownikowi aplikacji z beaconów i geofencingu w centrum handlowym, gdzie co drugi sklep będzie stosował to rozwiązanie?

Z perspektywy odbiorcy, dużą zaletą beaconów jest to, że korzystanie z nich wymaga zainstalowania odpowiedniej aplikacji, na przykład danego sklepu, sieci restauracji czy centrum handlowego. Oznacza to, że jeżeli twórca aplikacji nie dostarczy rozwiązania odpowiedniej jakości, to użytkownik albo w ogóle jej nie zainstaluje albo bardzo szybko usunie. Już zaczęły pojawiać się pierwsze badania, pokazujące że w rozsądnej ilości powiadomienia oparte na lokalizacji znacznie zwiększają zaangażowanie odbiorców (wyświetlenia i kliknięcia w notyfikacje), ale jeśli jest ich zbyt wiele, użytkownik czuje się spamowany. Appka momentalnie ląduje wtedy na śmietniku.

Co jeśli znajdą się dwa beacony obok siebie, jak ustalane jest pierwszeństwo tego, co zobaczę na lockscreenie? Chodzi mi o hipotetyczną sytuację, w której dwa beacony nadają jednocześnie i jestem w pobliżu obu z nich. Którą aplikację pokaże mi system na ekranie blokady, jest jakaś hierarchizacja tego?

System wybierze tą, którą uzna za bliższą (bazując na Wi-Fi, GPS, Bluetooth Smart).

estimote beacon 6

Jak powiadomienia od beaconów na ekranie blokady współgrają z funkcją handoff, jeśli użytkownik korzysta z iPhone'a i iPada?

Nie testowaliśmy tego jeszcze.

Czy można wyłączyć informacje Beaconów dla konkretnej aplikacji bez usuwania jej lub wyłączania informacji od wszystkich polecanych aplikacji?

REKLAMA

Tak, to bardzo łatwe. iOS dla każdej aplikacji musi przyznać uprawnienia do wykorzystywania usług lokalizacji (location services). Można je bardzo szybko wyłączyć dla wybranych programów. Co więcej, iOS 8 co kilka dni przypomina użytkownikom, że dana appka korzysta z informacji o ich położeniu i pyta, czy chcą dalej na to pozwalać.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, albo pewne kwestie są niejasne, zgłoście się w komentarzach. Postaram się uzyskać niezbędne odpowiedzi.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA