REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Cosmos - przeglądarka na Androida działająca bez... dostępu do Internetu

Każdemu z nas zdarzyło się być w miejscu, gdzie nie tylko nie było sieci bezprzewodowej Wi-Fi, ale też dostęp do danych 3G był zablokowany - na przykład ze względu na zbyt słaby zasięg lub roaming. Czy w takim przypadku musimy rezygnować z dostępu do Internetu, nawet aby awaryjnie sprawdzić rozkład jazdy lub pogodę? Dotychczas tak było.

16.09.2014
11:19
Cosmos – przeglądarka na Androida działająca bez… dostępu do Internetu
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli jednak Stefanowi Aleksicowi i innym programistom pracującym nad Cosmos Browser uda się wprowadzić aplikację do sklepu Play, zyskamy nową możliwosć dostępu do sieci bez... sieci - informuje This Week In Tech.

Program, w tej chwili dostępny jedynie na github dla programistów pragnących samodzielnie go skompilować, działa w następujący sposób:

  • Użytkownik wpisuje adres interesującej go strony. Adres jest wysyłany SMS-em do serwera aplikacji.
  • Serwer pobiera stronę, usuwa "nadmiarową" informację typu CSS, JavaScript, czy obrazki, kompresuje i odsyła do naszego telefonu za pomocą kolejnych wiadomości SMS.
  • Program na telefonie dekoduje stronę i prezentuje w uproszczonej formie.

Nie jest to coś super komfortowego ale w awaryjnych sytuacjach naprawdę wystarczy. Wiadomości są odbierane przez telefon z prędkością trzech na sekundę, co odpowiada średniemu bitrate 3,4 Kbps. To szybciej niż pierwsze modemy z jakimi miałem do czynienia!

challenge

W większości przypadków za odbieranie SMS-ów nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Program został zaprojektowany z myślą o chmurze Twilio pracującej jako połączenie między siecią GSM a Internetem, jednak udostępnienie pełnego kodu źródłowego umożliwia dostosowanie do każdej infrastruktury. Program powstał jako jeden z projektów "Challenge Hackaton".

Jestem pewien, że gdy aplikacja ukaże się w Play Store, pobiorę ją na swój telefon. Ot, na wszelki wypadek - dla bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo, kiedy będę potrzebował dostępu do sieci, nie mając możliwości połączenia się w normalny sposób.

REKLAMA

---

Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA