REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Komunikat dla Rosjan - znajdujesz się w kraju objętym embargiem i... nie pobierzesz tego oprogramowania

Zapewne słyszeliście już o wzajemnych sankcjach nałożonych na siebie przez Rosję i kraje zachodnie. Okazuje się, że nie dotyczą one tylko produktów spożywczych, ale też oprogramowania. Jednym z objawów wspomnianych sankcji jest brak możliwości pobrania Javy na terenie Rosji.

11.08.2014
22:38
Komunikat dla Rosjan – znajdujesz się w kraju objętym embargiem i… nie pobierzesz tego oprogramowania
REKLAMA
REKLAMA

W Rosji Javy nie da się pobrać z oficjalnej strony Oracle - poinformował PCLab. Po wejściu na nią zobaczymy komunikat informujący, że znajdujemy się w państwie objętym embargiem i nie mają możliwości pobrania potrzebnego oprogramowania. Jest to jak na razie jedyny głośny przypadek tego typu działalności. Jednak jeśli to decyzja odgórna, możliwe jest, że inne firmy nie pozwolą Rosjanom na wygodne korzystanie z własnych produktów.

Co ciekawe, decyzja o wzajemnym blokowaniu towarów i usług bardziej uderzy w zachodnie firmy niż wschodnie. Łączny przychód amerykańskich gigantów, takich jak HP, IBM, Microsoft, Oracle, Cisco oraz SAP na rosyjskim rynku w 2013 roku wyniósł 8,1 miliarda dolarów, osiem razy więcej niż przychód rosyjskich firm informatycznych w Stanach Zjednoczonych.

Javaembargo

Jednak sankcje to nie najgorsze, co może spotkać amerykańskie firmy.

Ogromna ich część może niebawem stracić klientów w Rosji, gdyż ta stara się technologicznie odciąć od zachodnich produktów. Będzie to trudne zadanie, ponieważ znaczna większość sprzętu używanego w Rosji pochodzi właśnie z krajów zachodnich. I jest to standard na całym świecie, ponieważ Amerykanie zdominowali rynek podzespołów i oprogramowania komputerowego.

Niemniej jednak Rosja jest zdeterminowana i już zaczyna tworzyć krajowe rozwiązania. Ich przykładami jest wojskowy tablet RuPad oraz niedawno zapowiedziane procesory o nazwie kodowej Bajkał. Oczywiście wątpliwe jest, że Rosji uda się stworzyć rozwiązania konkurencyjne dla amerykańskich. Firmy znajdujące się w tym kraju nie mają odpowiedniego doświadczenia w tworzeniu sprzętu i oprogramowania, przez co możemy podejrzewać, że proces ten będzie trwał wiele lat.

REKLAMA

Jeśli jednak faktycznie tak się stanie, a Rosja i jej sojusznicy zabronią używania amerykańskiego sprzętu, będzie to oznaczało powstanie nowej żelaznej kutyny. Ćwierć wieku po powstaniu swojego namacalnego odpowiednika idea podzielenia świata na dwie części znowu rodzi się w głowach rządzących, a jak zwykle najbardziej ucierpią na tym zwykli ludzie.

Grafika główna pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA