Sprzęt  / News

Rosja rezygnuje z amerykańskich procesorów i stawia na... Bajkał

Picture of the author

Agencja Itar-Tass poinformowała, że niebawem Rosja nie będzie korzystać z amerykańskich procesorów produkowanych przez AMD oraz Intela. Mają je zastąpić tworzone w kraju układy o swojsko brzmiącej nazwie Bajkał.

Układy Bajkał zostaną zaprojektowany i wyprodukowane dzięki umowie opiewającej na kilkadziesiąt milionów dolarów. Została ona podpisana między rosyjskim producentem komputerów T-Platforms oraz firmami Rostec oraz Rosano.

Pierwszymi wyprodukowanymi procesorami będą układy Bajkał M oraz Bajkał M/S.

Są to 64-bitowe układy wyposażone w jądra Cortex-A57 o taktowaniu 2 GHz. Nie są znane żadne inne parametry tych chipów, nawet tak podstawowe jak znajdująca się w nich liczba rdzeni. Premiera nowych układów ma nastąpić w przyszłym roku.

Procesory Bajkał są przeznaczone dla komputerów osobistych i miniaturowych serwerów. Rosja planuje ich użycie w komputerach znajdujących się w państwowych firmach i urzędach. Jest to rynek obejmujący 700 tysięcy komputerów osobistych i 300 tysięcy serwerów o łącznej wartości 1300 mln dol.

Choć nikt tego głośno nie przyznaje, podejrzewam, że Rosja boi się backdoorów zostawionych dla NSA.

Takowe teoretycznie mogą znajdować się w procesorach produkowanych przez amerykańskie firmy – Intela oraz AMD. Mało prawdopodobne wydaje się, żeby Rosja chciała sprzedawać układy Bajkał na rynki zagraniczne i ewentualnie samemu rozprzestrzeniać swoje luki w zabezpieczeniach. W końcu kto poza państwami satelickimi Rosji chciałby je stosować?

Tak, zgadliście, absolutnie nikt.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst