REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

GOG.com rozpoczyna sprzedaż filmów i to filmów wolnych od DRM

GOG.com (nazwa dawniej znaczyła Good Old Games, teraz jest to po prostu GOG) to usługa do tej pory kojarząca się jedynie z grami. Należy ona do CD Projekt, firma ta jest również między innymi właścicielem studia w którym powstają gry z serii Wiedźmin. Początkowo ten polski serwis  zajmował się wyłącznie sprzedażą starych, klasycznych gier, przystosowanych do tego, aby bezproblemowo działać na współczesnych komputerach PC. Przyniosło to usłudze zasłużoną popularność. Okazało się, że ludzie chętnie płacą za gry które miały czasami po 20 lat, jeśli są odpowiednio przygotowane i nie mają utrudniających życie zabezpieczeń.

29.08.2014
11:03
GOG.com rozpoczyna sprzedaż filmów i to filmów wolnych od DRM
REKLAMA
REKLAMA

Z czasem oprócz gier na PC, GOG wprowadził gry na Maca oraz Linuksa, cały czas dbając o to, by żadna z gier nie miała DRM. Zaczęli również sprzedawać gry nowe: można na GOG.com zakupić Wiedźmina 3 w przedsprzedaży, tak samo jak i wyczekiwane "The Vanishing Of Ethan Carter".

Grom sprzedawanym w GOG towarzyszą zazwyczaj różne interesujące dodatki: filmy making-of, poradniki w PDF, czy ścieżki dźwiękowe w formacie MP3 do ściągnięcia.

Teraz GOG otworzył się na zupełnie nowy rynek: rozpoczął sprzedaż filmów

Zgodnie ze swoją dotychczasową filozofią, są to filmy pozbawione zabezpieczeń, które można po zakupieniu oglądać na stronie, jak również ściągnąć na dysk. Dostępne są różne wersje jakościowe, zazwyczaj: 576p, 720p oraz 1080p. Tradycyjnie do filmów możemy ściągnąć również dodatki: ścieżki z komentarzem, napisy, dokumenty, ścieżki dźwiękowe.

gog_head

Jak napisano we wpisie na blogu GOG:

- Naszym celem jest zaoferowanie wam klasyki kina, oraz ulubionych seriali telewizyjnych bez żadnego DRM, które będziecie mogli ściągnąć na dysk lub oglądać online.

Takie są plany GOG. A na razie jedynymi pozycjami w katalogu są... filmy dokumentalne związane z grami i Internetem. Są to doskonałe produkcje, nie wiem jednak czy zdobędą uwagę przeciętnego odbiorcy. Wśród początkowej oferty znalazły się:

  • Minecraft: The Story Of Mojang - film biograficzny o twórcach Minecrafta,
  • Indie Game: The Movie - dokument o twórcach gier niezależnych, m.in. twórcy Super Meat Boy Edmundzie McMillenie oraz Philu Fishu, znanego z Fez. W tym przypadku mamy również napisy w języku polskim,
  • The Space Invaders: In Search Of Lost Time - film dokumentalny o salonach gier,
  • The Startup Kids - ten dokument prezentuje codzienność twórców takich usług jak Dropbox, Soundcloud czy Vimeo,
  • Once Upon Atari - jak wskazuje tytuł, mówi o legendarnych producentach gier Atari.

Dwie pozycje są darmowe. Są to TPB AFK - dokument o twórcach The Pirate Bay oraz The Art Of Playing. Wszystkie pozostałe filmy są oferowane w cenach 4,49 euro lub 5,99 dol.

dodatki

Czy usługa się przyjmie? Mam nadzieję że tak, i że zobaczymy więcej filmów (fabularnych) dodawanych do oferty. Liczę również na większy odsetek produkcji z polskimi napisami. Cena jest konkurencyjna do innych usług oferujących kupowanie filmów w postaci cyfrowej, a brakiem DRM również nie można pogardzić.

REKLAMA

---

Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA