REKLAMA

Gąbka jako tani, prosty i przede wszystkim skuteczny sposób na czystą energię

Trwająca właśnie w San Francisco konferencja Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemików (ACS) to potężna impreza. W ciągu czterech dni uczestniczyć można w ponad tysiącu sesji (trwających pół dnia każda). Zaprezentowanych oraz omówionych zostanie ponad 7 tys. raportów z badań. Sam program, zorganizowanej już po raz 248. konferencji, ma ponad trzysta stron!

12.08.2014 06.59
Gąbka jako tani, prosty i przede wszystkim skuteczny sposób na czystą energię
REKLAMA
REKLAMA

To właśnie tutaj prezentowane są najnowsze odkrycia z dziedziny chemii, a także omawiane są strategie energetyczne Ameryki. To właśnie na materiały z poprzednich edycji tej konferencji powoływał się prezydent USA Barack Obama, gdy obiecywał ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 30 proc. do roku 2030.

konferencja

Jedną z zaprezentowanych nowych technologii jest materiał absorbujący w dużym stopniu dwutlenek węgla - coś w rodzaju gąbki dla tego gazu. Jak mówi prezentujący ten polimer doktor Andrew Cooper:

Materiały absorbujące dwutlenek węgla już są oczywiście używane np. w kominach elektrociepłowni i elektrowni węglowych. Jednak doktor Cooper widzi dla swojego wynalazku również inne zastosowanie.

2-carbondioxid

Zdobywająca coraz większą popularność technologia IGCC, czyli tzw. kompleks zgazowania pozostałości rafineryjnych to nadzieja na lepsze i bardziej wydajne wykorzystanie zasobów paliw kopalnych. Umożliwia uzyskanie większej energii, mniejszą emisję i większe związanie dwutlenku węgla tak, aby nie wydostawał się on do atmosfery.

975px-IGCC_diagram.svg

IGCC to skomplikowany i wieloetapowy proces - i właśnie w tym procesie może zostać zastosowany nowy polimer. W uproszczeniu - dwutlenek węgla  jest związany z wodorem - który mógłby być ponownie użyty jako paliwo, przy użyciu "gąbki" do odfiltrowania dwutlenku węgla.

Gąbka tylko z nazwy jest gąbką - jest to tak naprawdę brązowy proszek, podobny nieco do piasku. Jest on wyjątkowo stabilny chemiczne - nie podlego rozkładowi w wysokich temperaturach ani kwasach.

Polimer w porównaniu do innych absorbentów jest bardzo tani w produkcji. Aspekt ekonomiczny ma ogromne znaczenie w produkcji energii - widzimy to wszyscy dookoła siebie. Należy mieć nadzieję że skłoni to producentów energii do badań nad nowym materiałem.

Źródło: Phys.org

REKLAMA

---

Grafika główna pochodzi z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA