REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

AMD wydało nowe Radeony. Nie są to jednak karty graficzne, a dyski SSD

AMD większości osób kojarzy się jako producent procesorów, układów APU oraz kart graficznych. Jakiś czas temu AMD dodatkowo zajęło się produkcją pamięci RAM Radeon Memory, a teraz do tej gamy produktów dołączają dyski Radeon R7 SSD.

19.08.2014
9:00
AMD wydało nowe Radeony. Nie są to jednak karty graficzne, a dyski SSD
REKLAMA
REKLAMA

Oczywiście AMD nagle samo nie stworzyło całej technologii niezbędnej do tworzenia dysków półprzewodnikowych. Firma ta potrzebowała solidnego partnera. Partnerem takim jest Toshiba, która produkuje pamięci flash i od niedawna jest posiadaczem marki OCZ, jednego z pionierów rynku dysków SSD.

Dzięki temu AMD do stworzenia dysków SSD mogło użyć najnowszych pamięci flash A19 stworzonych przez Toshibę oraz kontrolera Barefoot 3 M00 o dodatkowo zwiększonej częstotliwości pracy. W rezultacie dyski AMD Radeon R7 SSD mają być wydajniejsze niż klasyczne dyski OCZ Vertex, w tym model Vertex 460. Nie ma w tym nic dziwnego - według plotek dyski SSD wykorzystują te same podzespoły co ostatnio zaprezentowane bardzo szybkie dyski OCZ ARC 100.

AMD Radeon R7 SSD

Kolejną cechą, która wyróżnia dyski SSD jest zwiększona trwałość dysku.

Umożliwia on zapisywanie 30 GB dziennie przez 4 lata. To więcej niż rynkowy standard i więcej niż w przypadku konkurencji. Z tego powodu dyski Radeon R7 SSD będą doskonałą propozycją dla osób, które szukają podzespołów szybszych niż zwykłe, ale jednocześnie nie chcą za nie płacić jak za rozwiązania w pełni profesjonalne. Będą to po prostu bardzo dobre dyski dla graczy i wymagających użytkowników. Potwierdza to ich specyfikacja.

AMD Radeon R7 SSD Chart

I choć dyski te spodobają się przede wszystkim użytkownikom mocnych komputerów stacjonarnych, to możliwe jest też zastosowanie ich w komputerach przenośnych. Są one wyposażone w bardzo cienką obudowę o grubości 7 mm. AMD pamiętało też o klientach, którzy będą chcieli skopiować dotychczas używany system na nowy dysk i dobrze zarządzać nowym podzespołem. Dlatego do dysku dołączone zostało oprogramowanie Acronis True Image.

Oprócz tego w komplecie znalazła się tu też przejściówka umożliwiająca zainstalowanie dysku w 3,5-calowej kieszeni komputera stacjonarnego, ale w dzisiejszych czasach należy ona do standardowego wyposażenia większości dostępnych na rynku dysków.

AMD Radeon R7 SSD Features

Ceny nowych dysków AMD Radeon R7 SSD mają zaczynać się od 400 zł za wersję 120 GB.

Oprócz tego będą dostępna też wersje dysków Radeon R7 SSD o dwu- i czterokrotnie większej pojemności. Laik powie, że jest to stosunkowo wysoka cena, gdyż za te pieniądze można kupić już dwa razy pojemniejszego Cruciala MX100. Prawda jest jednak taka, że to dobra cena jak za tak szybki dysk.

Jednak mimo to mam nadzieję, że AMD znajdzie ciekawe sposoby na obniżenie kosztu swoich podzespołów. Kto wie, może za jakiś czas zobaczymy pudełka zawierające nie tylko kartę graficzną Radeon, ale też należący do tej samej marki dysk SSD? Pójdźmy nawet dalej - kompletne komputery od AMD.

REKLAMA

Firma ta ma w ofercie procesory, karty graficzne, pamięci RAM i dyski SSD. Byłaby też w stanie stworzyć swoją płytę główną, w końcu sama produkuje chipsety do nich. Pozostaje tylko stworzyć jeszcze serię zasilaczy AMD Radeon, a całość włożyć do gustownej obudowy Thermaltake V3 AMD Edition.

Nie wiem jak Wy, ale sam chciałbym być posiadaczem takiego komputera.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA