Kosmos  / Artykuł

Projekt Tango leci w kosmos. Małe roboty pomogą astronautom

Pamiętacie projekt Tango od Google? Informowaliśmy o nim już kilkakrotnie. W skrócie - jest to koncepcja stworzenia urządzeń przenośnych (zarówno smartfonów jak i tabletów), świadomych swojego otoczenia, i wyposażonych w możliwość skanowania obrazu w pełnej sferze 360 stopni.

Od razu było wiadomo, że różnorodnych zastosowań dla tego urządzenia jest wiele. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że NASA wykorzysta sprzęty z technologią Tango w kosmosie.

NASA planuje stworzenie małych satelitów o sferycznym kształcie, które w przyszłości wyręczą astronautów w niektórych codziennych czynnościach. Nazwano je SPHERES, co jest akronimem od Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites. Mózgiem tych satelitów mają być właśnie smartfony z Tango. Pierwsza partia telefonów trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 11 lipca.

Smart SPHERES project manager Chris Provencher demonstrates one of NASA's robots at the Ames Research Center in Mountain View, California

Ich wygląd o sposób poruszania przypomina scenę z Gwiezdnych Wojen, w którym Luke Skywalker trenuje walkę mieczem z unoszącym się kulistym robotem treningowym.

SPHERES już były na orbicie od 2006 roku, jednak oprócz precyzyjnego poruszania się, niewiele więcej potrafiły. Dopiero teraz, gdy zostały wyposażone w kamerę, akcelerometr, czujnik głębi, możliwość przetwarzania danych i poznawania otoczenia, będzie można je zaprząc do poważniejszych zadań.

Handout photo of NASA astronaut Williams performing a check of the SPHERES in the Destiny laboratory of the International Space Station

Dla Google jest to nie lada gratka, współpraca z NASA to dobra reklama i krok to spopularyzowania ich koncepcji. Od niedawna można zamówić zestaw programistyczne (development kit), umożliwiający pisanie oprogramowania dla Tango.

Źródło: Reuters

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst