REKLAMA

Koniec z zapisywaniem się do kilku specjalistów i nieczytelnymi receptami. Rusza Internetowe Konto Pacjenta

Wizyta u lekarza często łączy się z wieloma problemami i nieprzyjemnościami. A to skierowanie jest nie takie, a to trzeba czekać 3 godziny w kolejce, żeby dostać tylko receptę na stale przepisywane lekarstwa, a to pozostali pacjenci kłócą się o to, kto teraz powinien wejść do gabinetu. Na szczęście część problemów może już wkrótce zniknąć.

13.06.2014 17.54
Koniec z zapisywaniem się do kilku specjalistów i nieczytelnymi receptami. Rusza Internetowe Konto Pacjenta
REKLAMA

Wszystko za sprawą Internetowego Konta Pacjenta. W specjalnie stworzonym systemie informatycznym, do którego mają być docelowo podłączone wszystkie placówki medyczne zarówno państwowe, jak i prywatne, lekarz będzie mógł wyszukać najważniejsze informacje na temat pacjenta – informuje Gazeta.pl.

REKLAMA

Dowie się między innymi, kiedy ostatni raz byliśmy na wizycie, jakie leki nam przepisano, jakie były ostatnie choroby i gdzie znajduje się nasza dokumentacja medyczna. Jeśli sami uzupełnimy swoje dane na koncie internetowym, lekarz będzie miał także wgląd w to, na co jesteśmy uczuleni, a nawet będzie mógł poprosić inną przychodnię lub szpital o przesłanie dokumentacji medycznej. Z czasem porzucimy także papierowe skierowania i recepty, które zostaną zastąpione przez cyfrowe odpowiedniki.

doktor-lekarz-medycyna

Pacjent z kolei również będzie mógł sprawdzać wszystkie informacje na swój temat, uzupełniać profil o inne istotne dane, jak chociażby wspomniane uczulenia, a także sprawdzać kalendarz, w którym zapisane będą wszystkie umówione wizyty. Oczywiście pojawi się przy tym możliwość zapisywania się do specjalistów, ale nie da się zapisać, np. do kilku dermatologów jednocześnie, co powinno pozytywnie wpłynąć na długość kolejek do lekarzy.

W ciągu najbliższych miesięcy system ma zostać uruchomiony pilotażowo, w kilku placówkach medycznych, ale z czasem liczba ośrodków będzie się powiększać, aż w końcu wszystkie zostaną podłączone.

Okres przejściowy, w którym przychodnie i szpitale będą musiały dostosować się do nowego systemu potrwa do 31 lipca 2017 roku, ale już od 1 sierpnia 2016 będzie obowiązek wystawiania e-recept i e-skierowań.

Posiadanie Konta Pacjenta nie będzie jednak obowiązkowe. Pacjent, który nie zdecyduje się na to, będzie musiał się liczyć z tym, że wszystkie procedury i leczenie będzą przebiegać tak samo jak teraz, czyli sam będzie musiał zadbać o dokumentację, czy też informować lekarza o uczuleniach i przebytych chorobach.

doktor-lekarz-medycyna-tablet

System zapowiada się niezwykle obiecująco

Oczywiście słyszałem już głosy, że to kolejne narzędzie do inwigilowania i pozbawiania nas prywatności, ale myślę, że w tym przypadku nie ma co popadać w skrajności. To w końcu system, który ma pomóc nam wszystkim, bo przecież każdy z nas chodzi do lekarza. Jeśli ktoś nie chce brać udziału w programie, nie musi tego robić albo może zastrzec część danych na swoim koncie. To solidny kompromis, na który jestem w stanie się zgodzić.

Poza tym nie możemy z jednej strony narzekać na służbę zdrowia i marudzić, że trzeba czekać w kolejkach po kilka miesięcy, a z drugiej sprzeciwiać się rozwiązaniu, które może przynajmniej częściowo rozwiązać te problemy. Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko.

Mam nadzieję, że kolejne placówki szybko zaczną przystosowywać swoje systemy do Internetowego Konta Pacjenta, bo będzie to ogromnym ułatwieniem dla nas wszystkich. Koniec z całą papierologią, jeżdżeniem po szpitalach i przychodniach, żeby wyciągnąć jakieś dokumenty, a nawet nieczytelnymi receptami i wracaniem do lekarza, żeby poprawił swoje hieroglify.

REKLAMA

Lubię to!

Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA