RTV  / Felieton

Decyzja KRRiT to ponury żart! TVP dostanie kolejny multipleks

100 interakcji
dołącz do dyskusji

KRRiT podjęła decyzję o tym, że kolejny multipleks powinien w całości przypaść TVP na kanały w wysokiej rozdzielczości. Teraz wszystko zależy od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli scenariusz zostanie zaakceptowany, to będzie to prawdziwa granda.

Po zakończeniu procesu cyfryzacji w zeszłym roku rozpoczęły się konsultacje w sprawie MUX 8, czyli w rzeczywistości czwartego ogólnopolskiego multipleksu na częstotliwościach 174-230 MHz. Pozycją było zainteresowane 19 podmiotów w tym między innymi Agora, ITI Neovision, Discovery, Cyfrowy Polsat, Point Group, Telewizja Polska oraz Emitel. Dyskutowano o jego kształcie, czy ma oferować płatny dostęp do kanałów, czy też ma być rozpisany konkurs na poszczególne miejsca. W dniu 25 czerwca KRRiT wydał decyzję, której przynajmniej ja się nie spodziewałem.

Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ósmy multipleks ma trafić do Telewizji Polskiej.

To praktycznie ostateczna decyzja, UKE zapewne tylko ją potwierdzi. Na MUX 8 mają się znaleźć kanały TVP w wysokiej rozdzielczości, mogą być to już istniejące kanały lub zupełnie nowe. Jednak jeśli będą to tzw. duble z trzeciego multipleksu również w całości zajmowanego przez TVP, to będą one musiały zostać zdjęte z tego drugiego w przeciągu miesiąca.

satelita

Dobra wiadomość jest taka, że w ramach cyfrowej telewizji naziemnej zobaczymy nowe kanały w wysokiej rozdzielczości, a TVP będzie miała nieco więcej miejsca, więc w teorii istniałaby szansa na względnie wysoką jakość. Problem w tym, że cały czas mowa o kanałach TVP. Czy naprawdę potrzebujemy TVP Info HD, TVP Kultura HD, TVP Historia HD czy TVP Rozrywka HD. W ramach DVB-T raczej nie zobaczylibyśmy stacji TVP Sport HD, TVP Premium HD (startującego we wrześniu zamiast TVP HD) czy TVP Seriale HD. Wszystkie te stacje Telewizja Polska oferuje odpłatnie innym operatorom i ich pojawienie się na darmowym multipleksie nie jest na rękę Telewizji Polskiej. Możemy więc liczyć na kilka powtórkowych kanałów z treściami TVP z okazjonalnym przekazem w HD, którego jakość podczas Mistrzostw Świata to kpina z widzów.

Jest nadzieja, że po tym, gdy część kanałów TVP pojawi się w HD na MUX 8, to na MUX 3 znajdzie się miejsce na kanały dla innych nadawców. Nie oczekiwałbym jednak, aby TVP tak łatwo odpuściła. Szybciej możemy spodziewać się kolejnych wymyślonych kanałów, jak chociażby TVP Parlament, czy niegdyś planowanego TVP Dokument. A nawet jeśli pojawiłyby się kanały od innych nadawców, to będą one nadawane w standardowej rozdzielczości, nieadekwatnej do współczesnych standardów.

dvb-s

Najlepszym rozwiązaniem dla widzów byłoby rzeczywiście przeznaczenie MUX 8 na kanały w wysokiej rozdzielczości, ale ze wszystkich już istniejących multipleksów.

Tak, by móc zastąpić standardowe wersje TVN, Polsat, TVN 7, TV4 itd. wersjami HD. Ewentualnie rozpisanie konkursu na nowe stacje, ale też wyłącznie w wysokiej rozdzielczości. W dobie gdy operatorzy satelitarni wycofują się z nadawania kanałów SD, telewizory wchodzą w świat 4K, obecność praktycznie wyłącznie kanałów SD w ramach DVB-T jest technologicznym zacofaniem.

Dla mnie decyzja KRRiT to porażka i dbanie wyłącznie o interesy pseudopublicznego nadawcy, który nie tylko wyciąga rękę po pieniądze z abonamentu, ale dzięki nowym kanałom na DVB-T będzie czerpał większe przychody z reklam. Działania TVP i KRRiT zakrawają na kpinę. Kolejne kanały TVP w ramach DVB-T są zbędne przy takiej ramówce obecnych, takim podejściu do widza i takiej jakości HD jaka jest nam serwowana.

Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst