Tech  / News

Niby znamy nowe władze Grupy Wirtualna Polska, ale intrygujących pytań o przyszłość nie brakuje

Choć sfinalizowana wczoraj transakcja przejęcia Wirtualnej Polski przez Grupę O2 przerodzi się w realne połączenie obydwu podmiotów dopiero na koniec czerwca tego roku, już teraz wybrany został zarząd nowej Grupy Wirtualnej Polski.

W ramach porozumienia Orange ostatecznie pozbył się wartych po korektach około 383 milionów złotych (pierwotnie: 375 milionów) akcji. Równocześnie fundusz technologicznych MCI Management S.A. przejmuje pakiet 20% udziałów w Grupie O2. Za finansowaniem przejęcie stoi fundusz Innova 5 oraz udzielające kredytów banki ING oraz Pekao SA.

W nowym zarządzie zasiądzie Jacek Świderski - prezes, Michał Brański – wiceprezes ds. strategii, Krzysztof Sierota – wiceprezes ds. IT oraz Elżbieta Bujniewicz – wiceprezes ds. finansów. Zabrakło tutaj jakiegokolwiek członka rady Wirtualnej Polski - wszyscy oni zostali w momencie finalizacji transakcji odwołani.

grupa-o2-przejmie-wp

Rada nadzorcza będzie natomiast składała się z Jarosława Mikosa (przewodniczący), Krzysztofa Krawczyka, Łukasza Wejcherta (byłego prezesa Grupy Onet), Krzysztofa Kuliga, Magdaleny Barwińskiej i Tomasza Czechowicza.

Celem nowopowstałej Grupy jest m.in. osiągnięcie poziomu 19 milionów użytkowników, czyli dogonienie pod tym względem… Google - jedynego portalu, który obecnie wyprzedza GWP. Na chwilę obecną liczbę użytkowników GWP szacuje się na około 17,4 miliona, z czego WP.PL odwiedza miesięcznie około 13 milionów.

Grupa Wirtualna Polska ma także skuteczniej walczyć o największych reklamodawców. Połączenie biur reklamy Grupy O2 i WP nastąpi jeszcze w marcu tego roku, a nowym działem pokieruje Joanna Pawlak.

Komentarz Przemysława Pająka

przemek pająk

Powoli kończy się proces przejęcia WP.pl przez O2. Z każdą kolejną informacją na ten temat pojawiają się "smaczki", które rzucają nieco więcej światła na tą największą od lat transakcję w polskim internecie:

- wczoraj dowiedzieliśmy się, że fundusz z MCI Management kupił 20% udziałów w Grupie O2. Ot tak, na kilka dni przed ogłoszeniem nowych władz połączonych grup WP i O2. W branży panuje przekonanie, że to "haracz", jaki O2 zapłaciło za to, by MCI Management, które ponoć także miało chrapkę na przejęcie WP.pl, nie podbijało ceny za portal należący wcześniej do Orange;

- dzisiaj dowiedzieliśmy się, że w radzie nadzorczej połączonych portali zasiadł... Łukasz Wejchert, który do niedawna był prezesem Onetu. To ciekawe na kilku płaszczyznach:
a) Wp.pl/O2 jednak nie będą największym podmiotem portalowym w Polsce po połączeniu. Będą przegrywać właśnie z Onetem;
b) Wejchert uważany jest za człowieka-wizjonera, który ma niezwykle ambitne pomysły związane z rozwojem nie tylko charakteru mediów internetowych, ale także technologii mobilnych, infrastruktury internetowej, itd.
Co to może oznaczać? Ano to, że Wejchert wraz z Michałem Brańskim, który w nowym zarządzie jest wiceprezesem ds. strategii będą współtworzyć podstawy rozwoju połączonych Wp.pl i O2. Know-how Onetu będzie tu wybitnie przydatny...

- w nowym zarządzie mamy ludzi praktycznie z O2. To z jednej strony wyraźnie wskazuje na to, że graczem zdecydowanie dominującym w tym połączeniu będzie O2, mimo iż Wp.pl był wcześniej znacznie większym podmiotem. Z drugiej strony mamy potwierdzenie, że Inova Capital, czyli podmiot finansujący przejęcie nie będzie mieć wpływu na bieżące zarządzanie. Kto wie więc, czy plotki o tym, że fundusz miał być tylko wehikułem finansowym, który za niedługo wyjdzie z inwestycji nie były prawdziwe. Z kolei obecność Tomasza Czechowicza w radzie nadzorczej nowego tworu świadczy o tym, że to MCI Management z kolei może być mocnym beneficjentem finansowym.

Bardzo ciekawe będą pierwsze miesiące działalności połączonych portali. Czy uda się prześcignąć Onet? Jak finalnie będzie się kształtowała struktura właścicielsko-finansowa Wp/O2? Co wyniknie ze wspólnej pracy Brańskiego i Wejcherta?

Odpowiedzi na te pytania mogą być kluczem do zmiany status-quo polskiego internetu.

Będzie niezwykle ciekawie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst