REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

IBM stworzył pierwszy modem wykonany z grafenu. Rewolucja jest coraz bliżej?

Co jakiś czas mówi się o nowych materiałach, które mają w najbliższym czasie zastąpić układy krzemowe. Najbardziej popularny z nich jest grafen, czyli jedna z postaci węgla. Rozwiązanie to przyjęłoby się we wszystkich rodzajach urządzeń, ale ze względu na konieczność ciągłego wzrostu możliwości i miniaturyzacji najbardziej pożądane jest w sprzętach mobilnych.

01.02.2014
13:00
Grafenowa matryca
REKLAMA

Dzieje się tak, ponieważ warstwa grafenu jest wyjątkowo cienka, jej grubość wynosi zaledwie jeden atom. Krótko mówiąc, jest na tyle cienki, że wiele osób uważa go za strukturę dwuwymiarową. Inne cechy grafenu to fakt, że kształtem materiał ten przypomina plaster miodu (jego atomy połączone są w sześciokąty), jego właściwości przewodzenia ciepła są bardzo dobre, ma wyjątkowo małą rezystancję, a jego wytrzymałość na rozciąganie jest kilkaset razy większa niż stali.

REKLAMA

Z tego powodu jest to materiał niemal idealny i stosuje się go do tworzenia układów mniejszych, szybszych i bardziej energooszczędnych od tych dzisiaj wykorzystywanych. Jest tylko jeden problem: naukowcy nie mogą do końca opanować grafenu i sprawić, by jego jednoatomowa warstwa zachowywała się tak, jak powinna.

Grafen

Niebawem jednak może się to zmienić, gdyż naukowcom z IBM udało się zbudować pierwszy obwód zawierający grafen, którego użycie będzie możliwe w antenach do komunikacji bezprzewodowej. Jeśli w czasie testów spełni on wszystkie niezbędne wymagania, nowe urządzenia przenośne będą mogły cechować się możliwością transmisji znacznie większej ilości danych niż do tej pory. Oczywiście jest to dopiero pieśń przyszłości, ponieważ jak na razie wspomnianego układu udało się użyć tylko i wyłącznie do przesłania do jednej, trzyliterowej wiadomości o treści „I-B-M”. Dzięki temu wiemy przynajmniej, że nowy wynalazek w ogóle nadaje się do komunikacji bezprzewodowej.

Podejrzewam jednak, że na w pełni funkcjonalną wersję tego obwodu jeszcze sobie poczekamy. IBM nie pracuje nad nim od wczoraj. Projekt ten powstał już trzy lata temu i był dopracowywany aż do teraz. Podstawowym problemem było samo wytworzenie modelu, gdyż grafen jest bardzo trudny w obróbce i łatwo go podczas takiego procesu uszkodzić. Ostatnie trzy lata zajęło doprowadzenie go do obecnej formy i tym samym stworzenie najbardziej skomplikowanego obwodu grafenowego na świecie, który osiąga 10 000 razy lepsze wyniki niż wcześniej tworzone wynalazki tego typu.

grafen-2

Warto pamiętać o tym, że grafen będzie wykorzystywany nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale też przeznaczonych do nich akcesoriach. Jednym z najciekawszych zastosowań tworzenie znaczników RFID o bardzo dużym zasięgu. Wiecie, gadżety takie jak tagi NFC, ale działające na dużych odległościach.

REKLAMA

Rozwiązanie takie ma ogromny potencjał w rynku reklamy. O ile teraz trzeba trzymać telefon w odległości kilkunastu centymetrów, by złapać sygnał takiego znacznika, to wyobraźcie sobie, że będą one miały zasięg kilkunastu metrów. Przechodzisz obok restauracji, a na telefonie lub inteligentnych okularach wyświetlają się obowiązujące akurat promocje. A jeśli taka forma reklamy Ci się nie podoba, wyłączysz ten rodzaj łączności bezprzewodowej. Skuteczne, ciekawe, angażujące, możliwe do wyłączenia. Krótko mówiąc, o wiele lepsze niż wszędobylskie billboardy zaśmiecające nasze ulice.

Zdjęcie Transparent of graphene application with binary numbers concept pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA