REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Michał Brański (O2) dla Spider's Web: Wp.pl chcieliśmy kupić już w 2011 r.

- Zainteresowanie zakupem WP przejawialiśmy już w 2011 r. - mówi Spider's Web Michał Brański, jeden z trójki założycieli Grupy O2.pl, która wczoraj wspólnie z funduszem Innova Capita kupiła portal Wp.pl od Orange. Jeśli regulator zaakceptuje to połączenie, to w przyszłym roku O2/Wp.pl stanie się największym portalem w Polsce.

24.10.2013
14:59
Michał Brański (O2) dla Spider’s Web: Wp.pl chcieliśmy kupić już w 2011 r.
REKLAMA

- Rozmowy trwały od stycznia 2013 r. - mówi nam Brański. W maju tego roku informowaliśmy, że rozmowy nabierają kształtu i że O2 wraz z podmiotem finansującym jest najbliżej wyścigu do przejęcia Wp.pl. Dziś wiemy, że wczoraj podpisano porozumienie wstępne, które w 1 kwartale 2014 r. ma skończyć się połączeniem obu portali.

REKLAMA

Jaka dokładnie będzie struktura właścicielska nowego podmiotu? Tego do końca nie wiemy. Wiemy tylko, że Orange sprzedał pełny, 100% pakiet właścicielski Wp.pl. Zważywszy jednak na to, że podmiotem finansującym był fundusz Innova Capita, to jest raczej pewne, że będzie podmiotem nadrzędnym. Z kolei podmiotem zarządzającym ma być dzisiejsze O2.

Potwierdza to pośrednio Brański, który na pytanie o przyszłą strukturę właścicielską odpowiada nieco przewrotnie: - Dotychczasowi właściciele O2 zostają w spółce i są w pełni zaangażowani w bieżące operacje. Z kolei o roli funduszu Michał Brański mówi: - Pomogą w integracji, dadzą know-how z zagranicy, zaoferują potencjał europejskich partnerstw.

O tym, jak będzie wyglądać zarząd nowego podmiotu Brański na tę chwilę nie chciał się wypowiadać.

Jednym z najważniejszych problemów, który będzie musiał być szybko rozwiązany krótko po połączeniu to odpowiednia alokacja zasobów ludzki obu firm. W nieoficjalnych rozmowach ze Spider's Web, przedstawiciele Wp.pl przyznają, że obawiają się o przyszłość swojej pracy po tym, jak obie firmy się połączą. Zapytany przez nas o planowaną restrukturyzację Wp.pl, Brański odpowiedział: - Akcent położony jest na skumulowanie zasobów ludzkich i przyspieszenie rozwoju produktów. Zaplecze ludzkie obu przedmiotów oszałamia skalą.

Powstanie podmiot nr 1 w wielu kategoriach

Najważniejsze jednak jest to, że powstały z połączenia Wp.pl z O2 podmiot będzie największym polskim portalem w Polsce. Gdyby połączenie nastąpiło po pierwszej połowie 2013 r., podmiot Wp + O2 wyprzedziłby dotychczasowego lidera Onet o ponad 850 tys. realnych użytkowników.

O2___WP_Megapanel_lipiec_2013_II.xlsx

Jeszcze ciekawiej wyglądałaby sytuacja na polu serwisów tematycznych. Na 11 głównych kategorii tematycznych, połączone Wp z O2 byłoby numerem 1 aż w 5 kategoriach Informacje i publicystyka, komunikacja, praca, sport oraz styl życia. Onet wciąż wygrywałby w: biznesie oraz motoryzacji.

To najważniejsze informacje dla O2, które tłumaczy dlaczego tak zależało firmie Brańskiego na przejęciu Wp.pl, szczególnie jeśli skonfrontujemy je z długoterminowym wykresem pokazującym to, jak O2.pl radziło sobie w konfrontacji z głównymi konkurentami (wykres od Agnieszczaka via Kurasiński). Od dłuższego czasu O2 tracił użytkowników na rzecz konkurentów i to w dodatku głównie w kategoriach tematycznych. Mówi się, że to właśnie była główna przyczyna nieudanej próby debiutu Grupy O2 na giełdzie. Po połączeniu z Wp.pl, O2 zniweluje ten problem, co może prowadzić do kolejnej, tym razem zapewne skutecznej próby sprzedania się na giełdzie.

REKLAMA
Screen Shot 2013-06-11 at 16.42.29

To również tłumaczy dlaczego O2 próbowało przejąć Wp.pl już w 2011 r. To właśnie wtedy zaczęły się problemy O2.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA