REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Wirtualna Polska sprzedana! Grupa O2 zapłaciła za nią 375 mln zł

Jeszcze wczoraj na Wirtualnej Polsce czytałem, że Telekomunikacja Polska spodziewa się, że sprzedaż Wirtualnej Polski nie nastąpi w tym roku. Tymczasem dzisiaj serwis ten został sprzedany O2 sp. o.o. za 375 mln zł.

Wirtualna Polska sprzedana! Grupa O2 zapłaciła za nią 375 mln zł
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja Polska spodziewa się, że sprzedaż Wirtualnej Polski nie nastąpi w tym roku. Z kolei sprawa kary nałożonej na spółkę w lutym przez KE nie powinna rozstrzygnąć się przed drugim kwartałem 2014 r. - poinformowali podczas telekonferencji przedstawiciele TP SA.
"Nie spodziewamy się zakończenia sprzedaży Wirtualnej Polski przed pierwszym kwartałem 2014 roku" - powiedział Jacques de Galzain, dyrektor finansowy TP SA. - cytat ten pochodzi z wczorajszego wpisu na Wirtualnej Polsce

Dzisiaj niespodziewanie jeden z największych polskich portali internetowych został sprzedany. Grupa Orange rozpoczęła proces sprzedaży Wirtualnej Polski w lutym 2013 roku. Od tamtego czasu mówiło się o dwóch lub trzech kupcach. Według nieoficjalnych informacji PAP oferty zakupi Witrualnej Polski złożyli inwestorzy: fundusz MCI Management (wspierany przez trzy banki) oraz Grupą O2 wspólnie z funduszem Innova Capital.

wirtualna polska

Zapytaliśmy Wojciecha Jabczyńskiego - rzecznika prasowego Orange Polska - o to, dlaczego jeszcze wczoraj Wirtualna Polska publikowała informacje i cytowała dyrektora finansowego, który zapewniał, że do sprzedaży nie dojdzie w tym roku.

Sprzedaż jest warunkowa. Musi się zgodzić UOKiK. Dlatego finalizacji transakcji spodziewamy się w 1 kwartale 2014 roku - powiedział Wojciech Jabczyński w rozmowie ze Spider’s Web

Na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 roku (Dz. U. z 2005 r. nr 184, poz. 1539 ze zm.) Zarząd Telekomunikacji Polskiej S.A.("Orange Polska") informuje o zawarciu umowy dotyczącej zbycia akcji spółki Wirtualna Polska S.A.– jednostki zależnej od TP S.A. Orange Polska zwarła umowę sprzedaży spółki Wirtualna Polska S.A za 375 mln zł.; Dodatni wpływ na zysk brutto w 2014r. w kwocie około 180 mln zł. 23 października 2013 roku: Orange Polska podpisała z O2 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży wszystkich akcji spółki Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku, o wartości nominalnej 4 złote każda. Akcje te stanowią 100% kapitału zakładowego Wirtualna Polska S.A. oraz uprawniają do wykonania 100% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu tej spółki.

Przeniesienie własności akcji nastąpi po uzyskaniu przez kupującego zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Umowa nie zawiera innych warunków zawieszających. Łączna cena sprzedaży akcji wynosi 375 mln zł (może podlegać nieznacznym korektom przy rozliczeniu zamknięcia transakcji). Grupa spodziewa się sfinalizowania transakcji w 1 kwartale 2014r. i wygenerowania szacowanych na około 180 mln zł zysków kapitałowych, co dodatnio wpłynie na EBITDA oraz zysk brutto Grupy w 2014 roku. Wpływy z tytułu zbycia spółek zależnych nie są zaliczane do organicznych przepływów pieniężnych.

wirtualna polska 2

Wojciech Jabczyński potwierdza, że nowym nabywcą jest spóła O2, a przejęcie finansuje fundusz private equity Innova Capital.

Decyzja o sprzedaży Wirtualnej Polski wynika z planu strategicznego Orange Polska, który zakłada koncentrację na podstawowej działalności i zbycie niezwiązanych z nią aktywów.

- Zależało nam na tym, by wybrać partnera oferującego nie tylko najlepsze warunki transakcji, ale też gwarantującego rozwój Wirtualnej Polski. Wybraliśmy fundusz private equity Innova Capital, który finansuje przejęcie WP i połączenie jej z Grupą O2. Powstanie firma, która zostanie liderem w segmencie portali horyzontalnych w Polsce. Jestem więc spokojny o przyszłość Wirtualnej Polski – powiedział Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

- Wierzymy, że dzięki połączeniu o2 i Wirtualnej Polski stworzymy gracza numer jeden w Polsce. Obserwujemy rynek internetowy nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Będziemy szukać kolejnych możliwości akwizycyjnych, również w obszarach wykraczających poza to, co oba portale robiły do tej pory- mówi Krzysztof Krawczyk z funduszu Innova Capital. - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Biura Prasowego Orange

Wirtualna Polska to najstarszy polski portal internetowy. 13 milionów realnych użytkowników zapewnia mu drugie miejsce wśród portali w Polsce. Wirtualna Polska to również serwis numer jeden w kategoriach informacje i praca. WP jest na drugim miejscu w kategoriach: rozrywka, lifestyle i sport oraz na trzecim w kategorii biznes i podróże.

Zaś O2 to jeden z najdynamiczniej rozwijających się grup internetowych na polskim rynku. Kto nie zna Pudelka, Wrzuty czy Kafeterii? Serwisy grupy O2 odwiedza ponad 10 milionów internautów.

REKLAMA

To duże liczby. Dlatego też decyzja o sprzedaży jest teraz w rękach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK może zakwestionować tę transakcję. Co prawda nie można sumować użytkowników Grupy O2 i Wirtualnej Polski, gdyż część z nich będzie zduplikowana, jednak po ewentualnym przejęciu Grupa O2 wysunęłaby się zapewne na pierwsze miejsce pod względem najpopularniejszych portali internetowych w Polsce. Obecnie na szczycie jest Onet z 14,3 mln użytkowników. Można szacować, że O2 wraz z WP z łatwością przekroczą próg 15 mln użytkowników.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA