REKLAMA

Najbardziej wpływowy wydeptywacz ścieżek, czyli jak promować się w sektorze IT

Singiel/teaser/trailer, sprzedaż holograficzna, lider kategorii/centrum handlowe/PR, wydeptywacz ścieżek: to wrażliwe semantycznie określenia pomysłu na sprzedaż, który polega na tym, że wybrany fragment promuje całość.

26.09.2013 14.02
Najbardziej wpływowy wydeptywacz ścieżek, czyli jak promować się w sektorze IT
REKLAMA
REKLAMA

Singiel

Singiel w branży muzycznej, a teaser i trailer w branży filmowej, mają za zadanie zaciekawić i stworzyć wrażenie „Kup całość, a doświadczysz tego więcej”. Całości zwykle zawierają single i trailery, choć ich faktyczne formy mogą się różnić. W przypadku singli, piosenki znajdują się na longplayu w identycznej lub bardzo podobnej wersji (radio edit i album version). W przypadku trailerów, ujęcia znajdują się w ostatecznym filmie (najczęściej znajdują się, czego najlepszym/najgorszym przykładem jest trailer filmy Drive), natomiast kolejność ich przedstawienia może być niechronologiczna. W branży IT trailery stały się normalnym narzędziem promocji gier, można za nie uznać dema programów z ograniczonym dostępem do wielu funkcji.

Sprzedaż holograficzna

„Sprzedaż holograficzna” brzmi wysublimowanie, ale w praktyce oznacza bardzo prostą rzecz: sprzedawana część jest identyczna z całością, różni się jedynie wielkością opakowania. Na przykład: lody. Typowe pojemniki to 0,5l i 0,9/1,0l, duże opakowania dla całej rodziny, pod wyjątkowo ckliwy film lub na złamane serce. Dwa lata temu, w 2011, producent lodów Grycan wprowadził do sklepów lodowe porcyjki – miniaturowe opakowania 0,15l z łyżeczką. Lody w nich są identyczne jak te z większych pojemników. Jeśli chcesz spróbować smaku, którego dotąd nie kupowałeś, duże opakowanie to duże ryzyko. Co z nim zrobisz, jeśli po paru łyżkach stwierdzisz, że to jednak nie jest dla ciebie? Wyrzucić szkoda, a przecież nie zjesz. Porcyjka elegancko rozwiązuje ten problem: smakują – kupujesz duże pudełko, nie smakują – porcyjka się kończy i do końca życia szerokim łukiem omijasz dany smak. W branży IT rolę sprzedaży holograficznej spełniają czasowe dema (pełny zakres opcji, ograniczony czas korzystania) oraz produkty freemium, w pewnym stopniu.

Lider kategorii

Lider kategorii/centrum handlowe/PR to modele bardziej złożone. Promowany fragment całości jest całkowicie różny od pozostałej części. Łatwo go przez to pomylić z opisanym wcześniej „singlem”. Różnica polega na tym, że singiel tworzy wrażenie „Dostaniesz więcej tego samego”, mimo że faktyczna forma (piosenka, zmontowana sekwencja ujęć z filmu) różniła się od reszty utworów na płycie czy scen filmu. Lider kategorii nie tworzy tego wrażenia, różni się od reszty produktów, a mimo to przyciąga. Kluczem jest posiadana już przez niego popularność.

sklep

Dwa i pół przykłady. Pierwszy – półka z napojami gazowanymi w sklepie. Status lidera sprzedaży oraz reklamy dzierży niepodważalnie cola. To po butelki z silnie brązową cieczą klienci sięgają najczęściej. Jednak co jakiś czas w koszyku ląduje inny napój: dodatkowo lub zamiast coli. Powodów jest mnóstwo, ale z punktu widzenia ogólnej sprzedaży nie są one ważne (liczą się oczywiście dla menedżerów, którzy tymi napojami zarządzają w firmie producenta). Dlatego też częściej widzimy reklamy coli niż napojów pomarańczowych lub cytrynowych. Pół przykładu – w tym kierunku idzie też najnowsza kampania McDonald’s o Big Macu. Drugi przykład – promocja centrum handlowego. Największy ruch generują albo hipermarkety, albo kina. Są one sprytnie zlokalizowane w głębi centrum, tak więc aby klienci do nich doszli, muszą najpierw przejść obok wielu innych sklepów.

W branży IT promocja poprzez lidera kategorii zdarza się nie tyle rzadko, co rzadko o niej słychać. Pojawiają się oczywiście pojedyncze newsy, wywiady i inne publikacje PR-owe, ale zebranie odpowiednich faktów i połączenie ich w całość to już zadanie bardziej czasochłonne. Niektóre firmy pomagają w tym, publikując kalendarium swoich historii na swoich stronach internetowych lub w centrach prasowych online. Stąd właśnie wiadomo, że – na przykład – Samsung zrobił wiele w zakresie promocji innych koreańskich produktów na globalnym rynku. W 1991 roku firma ta wspierała stworzenie koreańskiego pawilonu sztuki w Royal Museum of England. W 1993 w Korei odbyło się World Expo, a pawilon Samsunga o nazwie Starquest był jedną z popularniejszych atrakcji dla zwiedzających. W 1996 roku prezes Kun-Hee Lee, został wybrany na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w 1998 roku firma była sponsorem Letnich Igrzysk w Seulu oraz partnerem Zimowych Igrzysk w Nagano, a w 200 roku na Letnich Igrzyskach w Sydney telefon Samsunga został wybrany oficjalnym telefonem zawodów. Od 2005 roku firma sponsoruje klub piłkarski Chelsea Londyn. Podobną rolę w przypadku fińskich firm technologicznych spełniała Nokia.

Wydeptywacz ścieżek

iOS7 na iPadzie 2, ikona

Wreszcie czwarta odmiana, tytułowy wydeptywacz ścieżek. Nazwa mówi praktycznie wszystko: to osoba lub firma, która pokonuje przeszkody, robiąc drogę osobom lub firmom idącym za nią. W przeciwieństwie do lidera kategorii, wydeptywacz ścieżek należy do dokładnie tego samego segmentu produktów co pozostałe firmy. Przy czym, z racji osiągniętego sukcesu, wydeptywacz ścieżek często pełni rolę lidera kategorii dla kilku innych rynków. Dwa najlepsze przykłady wydeptywaczy ścieżek to iPad (tablety) i World of Warcraft (mmorpg).

Przykład: gra match-3 we wszystkich odmianach sprzedaży

Wszystkie cztery odmiany sprzedaży „fragment promuje całość” można wykorzystać w branży IT, obojętnie czy chodzi o portale informacyjne, sklepy internetowe, gry, programy, czy sprzęt. Dwie pierwsze odmiany są wykorzystywane często, dwie kolejne sprawiają większe problemy.

Załóżmy, że zajmujesz się nową grą typu match-3. Nie jest to ani pierwsza pozycja wydawnicza w twojej firmie, ani też pierwsza taka gra na rynku. Pokładasz jednak w niej spore nadzieje. Wersja demo z ograniczoną liczbą poziomów oraz wersja demo z ograniczeniem czasowym są gotowe, ale chcesz skierować do nich – i jeśli się da, do pozostałych gier również – jak najwięcej użytkowników. Potrzebujesz czegoś ekstra.

Korzystając z odmiany „lider kategorii”, umawiasz kilka spotkań z dziennikarzami, pracującymi dla lokalnych mediów z okolicy siedziby firmy. Nie mówisz wiele o grze, raczej o pochodzeniu firmy, ważniejszych osobach, wsparciu lokalnej społeczności, trendach na rynku gier, wpływie na młode pokolenie, roli technologii w codziennym życiu – i tak dalej. Na swojej stronie internetowej w czytelny ale nienachalny sposób prezentujesz wszystkie zrobione gry: główne miejsce zajmuje oczywiście najnowszy match-3.

REKLAMA

Korzystając z odmiany „wydeptywacz ścieżek”, przygotowujesz materiały dotyczące najlepszych gier typu match-3: newsy do portali o grach, infografiki do portali społecznościowych, badania graczy „Jaka jest twoja ulubiona gra match-3” oraz „Co najbardziej cenisz w grach match-3?” (wyniki badania komentuje twój ekspert, jak również eksperci z kilku innych firm produkujących gry match-3), organizujesz camp dla pomysłodawców i twórców-amatorów gier (match-3 to tylko jeden z paneli dyskusyjnych czy warsztatowych). Te projekty sprawią, że twoja gra dołączy do czołówki gier tego gatunku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA