REKLAMA

Podsumowanie 2012 roku według Kickstartera. Czy to był jego rok?

10.01.2013 10.24
Podsumowanie 2012 roku według Kickstartera. Czy to był jego rok?
REKLAMA

Kickstarter jest platformą crowdfundingową, za pomocą której realizowane są zbiórki pieniędzy w celu zrealizowania mniej lub bardziej szczytnych celów. Na łamach Spider’s Web Kickstarter w zeszłym roku pojawiał się wielokrotnie, zwłaszcza w kontekście ciekawych gadżetów i nowinek ze świata gier, smartfonów oraz innych często nieszablonowych przedsięwzięć. W 2011 roku dzięki temu serwisowi projekty zebrały ponad 99 milionów dolarów. Czy w zeszłym roku udało się poprawić ten wynik?

REKLAMA

Ponad 2 miliony 200 tysięcy osób przy pomocy Kickstartera dofinansowało w 2012 r. projekty na łączną kwotę niespełna 320 milionów dolarów, co jest wzrostem rok do roku aż o 221%. Dzięki tak dużej popularności oraz hojności internautów udało się ufundować 18 109 projektów - znacznie więcej niż w 2011 r., kiedy ta sztuka udała się 11 836 przedsięwzięciom, a w 2010 roku tylko 3 910. Internauci są również hojniejsi i finansują coraz droższe projekty. W 2011 roku jeden projekt otrzymał średnio 8 364 dolarów wsparcia, a w 2012 roku kwota wzrosła do 17 659 dolarów! Wynikać to może zarówno do wzrostu zaufania do platformy, do samych projektów oraz wzrostu ich atrakcyjności dla użytkowników internetu, a wreszcie, może przede wszystkim, również od ich hojności.

Każdej minuty w zeszłym roku internauci na wsparcie projektów wydawali średnio... ponad 600 dolarów. Ponad 570 tysięcy osób wsparło dwa lub więcej przedsięwzięć umieszczonych na portalu. Nieco ponad 50 tysięcy osób zaangażowało swoje pieniądze i wsparło 10 lub więcej zbiórek. Są jednak i tacy użytkownicy serwisu, którzy dofinansowali 100 lub więcej projektów. W 2012 były aż 452 takie osoby. Kickstarter zyskał użytkowników z całego świata - dokładnie ze 177 krajów. Nic zatem dziwnego, że z dużymi problemami funkcjonują lokalne serwisy crowdfunfingowe. Znacznie lepsze perspektywy wiążą się z umieszczeniem swojego projektu na Kickstarterze niż na lokalnym serwisie, gdzie grono odbiorców będzie znacznie ograniczone.

Kickstarter muzyką stoi, gdyż właśnie najwięcej zbiórek z tej kategorii zakończyło się sukcesem (5067). Podobnie było rok wcześniej. W 2011 roku najwięcej pieniędzy (ponad 32 mln dolarów) zebrały przedsięwzięcia z kategorii film i wideo. Nastąpiła w tym względzie zmiana - to projekty z kategorii gry zebrały najwięcej pieniędzy w ubiegłym roku. Suma może robić wrażenie, bo mowa jest o 83 milionach dolarów. Aż 17 projektów zebrało w 2012 roku ponad milion dolarów! Osławiony zegarek Pebble zebrał ponad 10 mln dolarów! Zawrotna kwota.

Nie ulega wątpliwości, że o ile 2011 roku Kickstarter był jeszcze dobrze zapowiadającą się ciekawostką, do której coraz chętniej sięgali również polscy użytkownicy internetu, to w 2012 roku cały świat opanował szał Kickstartera. Serwis stał się nie tylko dobrym miejscem do pozyskania finansowania i to dla wielu projektów bardzo znaczącego, bo mowa nawet o kwocie ponad 10 mln dolarów, Kickstarter stał się również doskonałym miejscem, dzięki któremu można wypromować w mediach swój produkt. Nie chodzi tylko serwisy internetowe, lecz także tzw. „stare media”, jak telewizja, w której coraz częściej pojawiają się materiały o ciekawych gadżetach czy projektach znajdujących się na Kickstarterze. Takie zjawisko można zaobserwować nawet w Polsce.

Ubiegły rok był bardzo udany zarówno dla samego zespołu Kickstartera, jak i użytkowników portalu. Trzeba wspomnieć, że w połowie roku serwis wprowadził zmiany w regulaminie mające ograniczyć wirtualne projekty, których realizacja nawet przy zebraniu potrzebnej kwoty budzi duże wątpliwości i ryzyko dla wspierających, że ich dotacja nie przełoży się na realny produkt.

Rok 2012 to sukces Kickstartera. Jaki będzie 2013? To zależy głównie od osób szukających na nim wsparcia. Oby w przyszłym roku nie zabrakło im ciekawych pomysłów, które będziemy mogli wspierać śledzić z zapartym tchem postępy w realizacji tychże projektów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA