Tech

Ekran w naszym oku to już nie science-fiction

Najgorętszym prototypem zaprezentowanym w tym roku bez wątpienia są okulary od Google (Google Glasses). Urządzenie to ma trafić na sklepowe półki już w 2013 roku. Projekt ten może okazać się jednak jedynie ostatnim etapem przed ekranami montowanymi w szkłach kontaktowych. Naukowcom udało się właśnie stworzyć takie soczewki.

Głosowi asystenci w mobilnych systemach oraz liczne projekty podobne do Google Glasses jasno wskazują, że w ciągu kilku następnych lat rozwój technologii przeniesie nas z dotykowych interfejsów w zupełnie inny wymiar. Na razie rozwiązania te wymagają jeszcze wielu udoskonaleń i są mocno ograniczone terytorialnie jeśli chodzi o najlepsze działanie, ale bez wątpienia w nich tkwi przyszłość.

O noszeniu okularów oczywiście trzeba pamiętać, są częścią naszej garderoby więc zapewne nie wszystkim dany model przypadnie do gustu itd. Technologia idzie więc dalej podążając za najbardziej futurystycznymi wizjami z filmów science-fiction. Belgijscy naukowcy z Centrum Technologii Mikrosystemów stworzyli prototypowy ekran LCD, który można zamontować w soczewce kontaktowej.

Zapewne już wyobrażacie sobie projekt Google Glasses nie wymagający okularów tylko wykorzystujący takie soczewki. Niestety na dzień dzisiejszy technologia w tym temacie nie jest w stanie przeskoczyć możliwości naszych oczu. Ludzkie oko po prostu nie jest w stanie złapać ostrości na obiekcie, który jest tak blisko. Dlatego na obecnym etapie ten prototypowy wyświetlacz bardziej służy osobom postronnym, aniżeli właścicielowi.

Stworzony wyświetlacz wyświetla jedynie symbol dolara lub pozwala na zaciemnienie obrazu. Ta druga funkcja może być przydatna w medycynie dla ochronienia uszkodzonej tęczówki przed nadmierną ilością światła. Natomiast wyświetlany symbol dolara w prototypowym ekranie to nawiązanie do kreskówek i komiksów, gdzie takim bohaterom jak Sknerus McKwacz pojawiały się w oczach właśnie dolary.

Wyświetlacz w soczewce kontaktowej, który będzie w pełni użyteczny dla osoby noszącej to jeszcze odległa pieśń przyszłości. Poza znalezieniem sposobu na oszukanie ludzkiego oka pozostaje jeszcze kwestia zasilania takiego wyświetlacza oraz dostarczania mu odpowiednich informacji.

Na rozszerzoną rzeczywistość prezentowaną przy użyciu wyświetlacza na szkłach kontaktowych będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat. Warto jednak pamiętać, że naukowcy nad tym pracują, choć do finalnego produktu daleka droga.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst