REKLAMA

Tweetphony - orkiestra zagra na żywo Twoje tweety

Za każdym razem, gdy napiszę coś na temat Twittera pojawiają się opinie mówiące, kogo obchodzi serwis, z którego korzysta tylko kilka osób w Polsce. Osobiście takiego toku rozumowania nie rozumiem, tym bardziej, że jak się okazuje, w ramach serwisu są realizowane bardzo ciekawe projekty potrafiące obrócić ograniczenia, jakie on posiada np. tylko wpisy do 140 znaków w zaletę. Tym razem na Twitterze możemy nie tylko „zaćwierkać” ale również skomponować ścieżkę melodyczną, którą wykona holenderska orkiestra.

26.10.2012 10.57
Akcja holenderskiej orkiestry pozwala komponować muzykę przy użyciu Twiitera
REKLAMA
REKLAMA

Akcja pod nazwą Metropole Tweetphony powstała przy współpracy orkiestry z dwoma agencjami Havas Worldwide Amsterdam oraz Perfect Fools. Cała akcja powstała z potrzeby, w jakiej znalazła się Metropole Orchestra. Jak wiadomo orkiestry, jak chyba większość instytucji kultury funkcjonuje w znacznej mierze (o ile nie wyłącznie) dzięki finansowaniu przez władze centralne lub też samorządowe. Holenderska orkiestra założona w 1946 roku w obliczu możliwości nieuzyskania subsydiów na swoje dalsze funkcjonowanie postanowiła podnieść świadomość społeczną na temat sytuacji, w jakiej się znalazła. Jednak można odnieść wrażenie, że to wołanie o pomoc nie dotyczy tylko tego jednego przypadku. Dobrze, ale przejdźmy do konkretów.

Uczestnicy Tweetphony mogą odwiedzić specjalnie w tym celu przygotowaną stronę WWW, na której to znajdą cyfrową wersję klawiatury pianina, na której to mogą skomponować swój własny utwór, a w zasadzie to raczej linię melodyczną takowego. Mogłoby się wydawać nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że naszą kompozycję możemy nagrać w postaci tweetu, który nasi znajomi będą mogli na Tweetphony odsłuchać. Co więcej, na stronie mamy również możliwość, odsłuchania kompozycji innych osób.

tweetphony-skomponuj-muzyke-na-twitterze-orkiestra-zagra-twoja-kompozycje-podczas-koncertu

Sama gra i nagrywanie naszej małej Tweetphony jest bardzo proste. Do wykorzystania mamy między innymi metronom, a na klawiaturze fortepianu czy też pianina możemy grać zarówno przy użyciu myszki jak i klawiatury naszego komputera. Sprawdziłem, mimo zastosowania przy realizacji tego projektu technologii Flash, na moim wysłużonym Androidzie można było komponować tweety. Może nie było to zbyt wygodne, ale na upartego taka możliwość istnieje. Gdy już skomponujemy nasze wiekopomne dzieło na miarę Beethovena nie pozostaje nam nic innego jak wysłać w świat naszego tweeta, do którego zostanie dołączony link, dzięki któremu nasi znajomi w łatwy sposób mogą odsłuchać co nam w duszy gra. Dodatkowo do naszego wpisu w serwisie Twitter zostanie dołączony hashtag umożliwiający w jednym miejscu na stronie projektu zbierać kompozycje, które każdy chętny może odsłuchać.

tweetphony-skomponuj-muzyke-na-twitterze-orkiestra-zagra-twoja-kompozycje-podczas-koncertu-3

Dzisiaj o 9 rozpoczął się koncert, podczas którego zostaną wykonane na żywo najlepsze tweety wybrane przez muzyków zaaranżowane na 52 osobową orkiestrę, która na swoim koncie ma m.in. nagrody Grammy. Osoby, których tweety zostaną wykonane otrzymają również nagranie wideo z tego wydarzenia z zarejestrowanym swoim małym dziełem. Cały koncert ma trwać aż 8 godzin (wraz z przerwami) i jest transmitowany na stronie internetowej akcji.

REKLAMA
źródło: facebook.com/metropole.orchestra

Z orkiestrą przez lata jej działalności współpracowali tacy artyści jak np. Bono, Stave Vai, Herbie Hancock, Elvis Costello oraz Tori Amos. Obecnie znaczenie wyrażenia „skomponować tweeta” nabiera nowego znaczenia. Warto wesprzeć tę akcję, tym bardziej, że jest nieszablonowa oraz można przy jej udziale spędzić miłe chwile. Prawdopodobnie nie uda mam się już wykorzystać jedynej takiej okazji, by naszą kompozycję wykonała orkiestra z prawdziwego zdarzenia, ale i tak warto pobrzdąkać i podzielić się swoją radosną twórczością ze znajomymi. Jak widać Twitter może być również bardzo kreatywnie wykorzystany oczywiście przy udziale odpowiednich ludzi z ciekawymi i niesztampowymi pomysłami. Inicjatywa godna uznania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA