REKLAMA

Czy posiadanie urządzeń od Apple zmienia człowieka?

Wielokrotnie w różnych, tekstach czy też komentarzach do nich pojawiały się oraz jak sądzę pojawiać się będą sugestie, że posiadacze iPhone’a czy iPada różnią się reszty otaczającego społeczeństwa. Czy rzeczywiście tak może być? W pewnym stopniu na to pytanie odpowiada badanie przeprowadzone przez AYTM na Amerykanach.

22.10.2012 10.34
Czym różnią się posiadacze urządzeń Apple od innych osób
REKLAMA
REKLAMA

Czy posiadanie urządzeń od Apple może zmienić postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości a także, co może być niepokojące – zachowania tych osób? Jeśli tak faktycznie jest, to świat elektroniki użytkowej, a w zasadzie marka, jaką jest on firmowany, ale i również zastosowane w nich rozwiązania, mają ogromny wpływ na nas wszystkich.

Niemal połowa dorosłych mieszkańców USA nie posiadała nigdy urządzeń Apple. Jak wynika z uzyskanych danych posiadacze iPodów itd. są aż 8 krotnie bardziej zadowoleni ze swoich urządzeń niż osoby nie posiadające nigdy sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. Osoby te są znacznie bardziej skłonne do negatywnej oceny swoich byłych urządzeń.

Co ciekawe, ponad połowa posiadaczy urządzeń Apple posiada świadomość, że produkty tej firmy są drogie w stosunku do tego, co się otrzymuje, jednak takowy sprzęt nabywają. Wśród osób nigdy go nie posiadających, grupa osób oceniających urządzenia tej firmy jako zbyt drogie jest większa o 8%.

Posiadanie sprzętu producenta m.in. iPada powoduje też fakt, że takie osoby znacznie w większej części, bo aż ich 3 krotnie częściej w porównaniu do osób, które nie posiadały nigdy elektroniki od Apple, odwiedzają Apple Retail Shop.

Na 1 miejscu na liście życzeń osób nie posiadających nigdy urządzeń Apple znalazł się iPad, którego chce posiadać 30% spośród tej grupy badanych. Na drugim miejscu znalazł się komputer Mac. Na ostatnim miejscu na podium uplasował się iPhone. Najmniejszym wzięciem cieszy się iPod.

Odtwarzacz iPod jest natomiast urządzeniem, które było w posiadaniu największej liczby respondentów posiadających sprzęt od Apple. iPoda posiadało aż 7 na 10 badanych. Ponad jedna trzecia badanych posiadało natomiast iPhone’a. Niemal taką samą popularnością się cieszył zarówno Mac oraz iPad.

Jak się okazało płeć nie różnicowała zarówno posiadaczy urządzeń Apple, jak i osób nigdy ich nie posiadających. Natomiast znacznie większą popularnością iPody, iPhone’y itd. cieszą się wśród osób młodych do 34 roku życiu. Osoby w wieku powyżej 45 lat w przeważającej części nigdy nie posiadały urządzeń działających w oparciu o OS X czy tez iOS.

Ceny urządzeń Apple są moim zdaniem wysokie, taki wniosek również wydaje się potwierdzać w badaniu, gdyż posiadacze iUrządzeń charakteryzują się wyższymi dochodami, niż osoby nie posiadające takowych urządzeń.

Swego czasu różnicowanie osób ze względu na kolor skóry było czymś bardzo często spotykanym. Czy już wkrótce zamiast tej zmiennej będziemy stosowali to, czy ktoś posiada iPhone’a czy iPada? Może już tak się dzieje? Z badania przeprowadzonego w USA wynika również, iż osoby o innym kolorze skóry znacznie bardziej chcą być posiadaczami urządzeń tej firmy, niż osoby o jej białym kolorze.

Czyli faktycznie w społeczeństwie gdzie różnice w statusie społecznym nadal bywają obecne posiadanie np. iPhone’a nobilituje?

Postrzeganie świata i osób przez pryzmat posiadania tego czy innego telefonu, tabletu, odtwarzacza muzyki wydaje się nie być wcale tak bardzo abstrakcyjne jakby to miało się wydawać. Wyznaczniki statusu społecznego zawsze istniały. Jednak niewątpliwym sukcesem danej marki, w tym przypadku Apple, może być fakt, że udało im się stworzyć z ich urządzeń kolejny obiekt pożądania dla wielu, również dla takich osób, dla których posiadanie lub też nie danego urządzenia pozwala oceniać drugiego człowieka.

REKLAMA

źródło: mashable.com

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA