REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Szybki test GeForce Zotac GTX660 Ti AMP! Edition. Kepler w coraz niższych cenach

16.08.2012
16:37
GeForce Zotac GTX660 Ti AMP! Edition - test
REKLAMA
REKLAMA

GeForce GTX 660Ti 2GB to karta ze średniej półki cenowej, która ma konkurować z Radeonem HD 7950. Przetestowaliśmy ten model w kilku popularnych grach w dniu jego premiery.

Zawartość pudełka

 

Zotac GeForce GTX 660 Ti  2GB  dotarł do nas w bardzo dużym pudełku w kolorach czarnym i pomaranczowym, charakterystycznych dla Zotaca. Umieszono w nim kartę graficzną, dwie przejściówki 2x Molex -> PCI-E 6 Pin, przejściówkę DVI – > VGA i karty z kodami pozwalającymi ściągnąć pełną wersję gry Borderlands 2 oraz działającą trzy dni subskrypcję  Trackmania 2 Canyon.

 

Budowa 
Zotac GeForce GTX 660 Ti  2GB jest konstrukcją opartą o architekturę Kepler (rdzeń GK104) i została ona wykonana w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Ma ona 1344 jednostki cieniujące, 24 jednostki ROP oraz 112 jednostek teksturujących. Zegar rdzenia to 1033MHz w trybie standardowym, ale potrafi on automatycznie podkręcić się do 1111MHz dzięki trybowi Boost. Dla porównania, niepodkręcony GeForce GTX 660 Ti ma układ taktowany zegarem 915MHz, który może przyspieszyć do 980MHz. Jak widać, różnica wynosi ponad 10%. To naprawdę dużo. 2GB pamięci RAM typu GDDR5 działa na szynie 192-bit z zegarem 1652MHz (6608 MT/s). Standardowy GTX 660 Ti ma pamięć taktowaną zegarem 1502 MHz (6008MT/s).
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat budowy nowej generacji kart GeForce, zapraszamy do artykułu poświęconego tej tematyce. Znajdziecie go tutaj.

 

Chłodzenie
Karta została wyposażona w małych rozmiarów chłodzenie, które zakrywa cały laminat. W jego skład wchodzi duży, aluminiowy radiator składający się z finów, trzy miedziane rurki cieplne oraz plastikowa nakładka, na której znajdują się  dwa wentylatory o średnicy 92 mm. Chłodzenie jest ciche, nie slychać go z zamkniętej obudowy. Warto zwrócić na szczególnie krótką płytkę laminatu karty graficznej. Jej długość to zaledwie 16 centymetrów, co oznacza, że karta zmieści się w każdej obudowie ATX oraz mATX.

 

Wyjścia wideo
 
Zotac GeForce GTX 660 Ti  2GB ma na wyposażeniu dwa wyjścia DVI, jedno HDMI i jedno Display Port. Oznacza to, że podłączymy do niego wszystkie obecnie dostępne rodzaje monitorów. Jeżeli z kolei zechcemy podłączyć do niego starsze monitory D-Sub, będziemy musieli skorzystać z przejściówki DVI- DSub.

 

Zasilanie 

Akcelerator graficzny jest zasilany przez dwa gniazda PCI-E 6-pin, co jest obecnie standardem. Do jej zasilenia wystarczy dobra jednostka o mocy 600W.

 

Wydajność 

W testach wydajności karta wypada tylko trochę gorzej niż standardowy GeForce GTX 670 2GB. Wynika to ze zwiększonych względem standardowych zegarów pracy. Karta poradzi sobie z każdą grą w rozdzielczości 1920×1080 na maksymalnych ustawieniach detali i szczegółowości grafiki. Wyjątkiem mogą być tu gry obsługujące PhysX. Jeśli w nich ustawimy wszystkie ustawienia na maksymalnym poziomie, gra będzie miała prawo zwolnić. Jak widać, w F1 2011 nie możemy już uzyskać lepszych wyników miejsce testowe jest za słabe dla obecnych krat graficznych. Mimo to postanowiliśmy zostawić wynik, by pokazać, że testowany model poradzi sobie z tą grą, a także z nowymi grami z serii DiRT opartymi na tym samym silniku.

 

Podkręcanie

 

Karta podkręciła się o 35MHz na rdzeniu, do poziomu 1068MHz i 125MHz na pamięciach, do poziomu 1777MHz. Wzrost wydajności wyniósł 2-3% i był pomijalny, więc nie zamieściliśmy wyników podrasowanej karty.

 

Czy warto kupić?

 

Zotac GeForce GTX 660 Ti 2GB jest bardzo ciekawą propozycją, którą warto się zainteresować. Cena tylko o 40 zł wyższa od sugerowanej, autorskie chłodzenie i dodane dwie gry sprawiają, że może to być jeden z najciekawszych modeli GTX 660 Ti na rynku. Inaczej sprawa się ma, jeżeli spojrzymy na GeForce GTX 670. Najtansze karty tego typu kosztują 1399 zł, czyli niewiele więcej niż testowana dziś konstrukcja. Jeżeli mamy do wyboru mniej i bardziej wydajną konstrukcję, oczywiście wybierzemy tą lepszą. Jeśli chodzi o porównanie z kartami AMD, to GTX 660 Ti w wersji podkręconej jest lepszy od Radeona HD 7950 i niższych modeli. Mimo to kartami GeForce GTX 660Ti powinny zainteresować się osoby, które chcą mieć komputer stacjonarny małych rozmiarów. Przy zastosowaniu płyty i obudowy w formacie mATX możemy spełnić naszą zachciankę. Jeszcze niedawno kupno tak małej i wydajnej karty graficznej było po prostu niemożliwe.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA