REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Spyphone - co to jest? Zabawę w szpiega lepiej zostawić panu Bondowi

Spyphone to popularne oprogramowanie szpiegowskie na smartfony i tablety. Na samym wstępie warto zaznaczyć, że korzystanie z takiego oprogramowania może być zarówno niemoralne, jak i nielegalne, ale równocześnie warto wiedzieć, że taki software istnieje - choćby po to, by móc się przed nim skutecznie bronić.

09.12.2023
7:10
Spyphone - co to jest? Zabawę w szpiega lepiej zostawić panu Bondowi
REKLAMA

Afera dotycząca wykorzystania przez polski rząd oprogramowania szpiegowskiego Pegasus zatoczyła szerokie kręgi. Przyczyniło się to nie tylko do wzrostu wiedzy, czym jest takie oprogramowanie, ale również i świadomości, że każdy z nas może być szpiegowany za pomocą naszego smartfona czy tabletu.

REKLAMA

Pegasus jest przykładem bardziej znanego oprogramowania tego typu, które jest na tyle doskonałe, by korzystały z niego rządowe instytucje. Mówi się, że polski rząd wydał na Pegasusa ponad 30 milionów złotych - a i tak nie jest to cała suma - bowiem dochodzą do tego koszty szkoleń czy obsługi oprogramowania.

Brak zaufania społecznego do pracy rządu to tylko jeden ze skutków takich działań, bo konsekwencje prawne mogą być bardzo bolesne. Nie brakuje twierdzeń, że takie szpiegowskie działania naruszają prawa człowieka, a nawet podstawy systemów demokratycznych. Warto o tym pamiętać, zanim sami sięgniemy po oprogramowanie tego typu. Najlepiej... w ogóle tego nie robić. Na sprawdzenie czyjejś lokalizacji są inne sposoby.

Spyphone - co to jest i co potrafi?

Oczywiście oprogramowanie klasy Pegasusa jest całkowicie poza zasięgiem portfela przeciętnego Kowalskiego, ale istnieją inne rozwiązania tego typu, które kosztują znacznie mniej. Spyphone dostępny jest zarówno na urządzenia Android, jak i iOS oraz jest reklamowany jako program do nadzoru dzieci, czy też monitorowania działań pracowników. Ma to oczywiście sens, ale zawsze mieć trzeba z tyłu głowy, że takie oprogramowanie może być łatwo wykorzystane w zły, naganny czy wręcz nielegalny sposób.

Zobacz poradniki Spider's Web dotyczące bezpieczeństwa:

Co potrafi Spyphone? Producent mówi o pełnej inwigilacji smartfona czy tabletu na żywo - podsłuchu rozmów telefonicznych, wglądu do komunikatorów internetowych, monitoringu odwiedzanych stron oraz lokalizacji urządzenia przez GPS. Praktycznie każdy może stać się właścicielem takiego narzędzia.

Jak się bronić przed oprogramowaniem szpiegowskim na telefonie?

Nie ma sposobu, który w 100% uchroniłby nas przed oprogramowaniem tego typu. Warto jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego ataku przez stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  • Zadbaj o to, by dostęp do twojego telefonu czy konta Google/Apple był utrudniony. Włącz zabezpieczenia, które wymagają do odblokowania telefonu danych biometrycznych (wzór czy krótki PIN jest zbyt łatwy do złamania). Zabezpiecz konta Google/Apple za pomocą logowania dwuetapowego.
  • Nigdy nie oddawaj odblokowanego telefonu/tabletu w obce ręce.
  • Zawsze aktualizuj oprogramowanie układowe telefonu (firmware) do najnowszej wersji.
  • Aktualizuj aplikacje, bowiem w ten sposób łatane są luki bezpieczeństwa.
  • Używaj oprogramowania VPN i antywirusowego.
  • Można wykorzystać również rozwiązania jak Samsung KNOX, które po prawdzie znacznie ograniczają funkcjonalność smartfona, ale również zmniejszają ryzyko takiego ataku
REKLAMA

Szpiegowanie jednak nie jest dla każdego

Nawet jeśli masz ochotę zabawić się w Jamesa Bonda, to przestrzegamy przed beztroskim używaniem takich narzędzi. Instalacja takiego oprogramowania na cudzym telefonie bez wiedzy użytkownika może zakończyć się bardzo smutno dla domorosłego szpiega, który być może będzie musiał ponieść konsekwencje prawne swoich działań. Takie "zabawy" lepiej zostawić wykwalifikowanym instytucjom, które posiadają na to odpowiednie zezwolenia i podstawy prawne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA