1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Na takiego laptopa dla graczy czekałem. Legion Pro 7 to wzór dla rynku i doskonały prezent na święta

Lokowanie produktu: Lenovo

Rynek notebooków do gier wideo na tyle dojrzał, że można od nich wymagać więcej, niż tylko wyśrubowanej specyfikacji. Nowoczesne laptopy gamingowe oferują szereg udogodnień, by nie tylko gry działały - ale też by sama zabawa z nimi była przyjemnością. Lenovo Legion Pro 7 najnowszej, ósmej już generacji, przenosi te udogodnienia na zupełnie nowy poziom.

08.12.2023
16:31
Lenovo Legion Pro7

Jaki powinien być laptop dla gracza? Cóż, przede wszystkim bardzo szybki. Nie licząc entuzjastów klasyki gier wideo, niemal każdy gracz będzie oczekiwał od swojego sprzętu, że ten zapewni mu dostęp do bieżących i przyszłych gier w rozsądnej płynności i jakości grafiki. Tyle że laptopów z wypasionymi procesorami i kartami graficznymi na rynku nie brakuje. Problem leży w czym innym.

Już niemal każdy producent laptopów nauczył się tworzyć komputery, które mieszczą w sobie wydajne układy z odpowiednim systemem chłodzenia i zdolnością do pracy na zasilaniu bateryjnym. Niestety, nie wszyscy robią to umiejętnie. Znaczna część komputerów dla graczy to konstrukcje, delikatnie rzecz ujmując, oryginalne. Straszliwie głośne, o czasie pracy na akumulatorze liczonym w dziesiątkach minut, ciężkie, z kiepską klawiaturą i wydajnością znacznie niższą, niż sugeruje specyfikacja - co jest efektem przegrzewania się podzespołów i redukcji ich parametrów pracy.

Na szczęście jest laptop, który można polecić z czystym sumieniem. To sprzęt wysokiej klasy, bardzo inteligentnie zaprojektowany i na którym nowe gry nie tylko będą śmigać, proszę o wybaczenie kolokwializmu, jak ta lala - ale też który nie będzie swojego posiadacza irytował wszystkimi pozostałymi swoimi cechami. Mam na myśli Legion Pro 7 (8. generacji) od Lenovo.

Mimo wszystko, zacznijmy od podstaw. Czy Lenovo Legion Pro 7 jest szybki i czy spełni wymagania nowoczesnych gier?

Na szczęście zdecydowanie tak. Komputer wyposażony jest w wydajną wersję układu AMD Ryzen najnowszej generacji, który zdaje się osiągać lepsze rezultaty niż odpowiadająca mu poziomem cenowym konkurencja od innych firm - szczególnie w testach związanych z grami wideo. Procesor z pewnością nie będzie problemem, jeśli chodzi o nowe gry. A co z układem graficznym?

Lenovo Legion Pro 7

Wykorzystano tu chip Nvidii najnowszej generacji. A tak się składa, że układy GeForce RTX serii 40 są rewelacyjnym wyborem do notebooka dla gracza. Są oparte na nowej architekturze Ada Lovelace, która zapewnia ogromny skok wydajności w porównaniu z poprzednią generacją, a dzięki technice DLSS 3 i nowym innowacjom architektury Ada, mogą nawet czterokrotnie zwiększyć wydajność w grach w pełni opartych na ray tracingu.

Układy GeForce RTX serii 40 wykorzystują trzecią generację rdzeni RT, które umożliwiają symulację zachowania światła w prawdziwym świecie. Dzięki temu, gry z ray tracingiem wyglądają niezwykle realistycznie i szczegółowo, a efekty takie jak odbicia, cienie, oświetlenie globalne czy okluzja otoczenia są wiernie odwzorowane. Wspomniane DLSS 3 to rewolucyjna technika oparta na SI, która zwiększa częstotliwość generowania klatek i poprawia jakość obrazu w grach.

Jakby jeszcze było mało, układ graficzny laptopa Legion Pro 7 obsługuje technikę Reflex, która redukuje opóźnienia systemu i poprawia responsywność w grach. Technika Reflex pozwala na szybsze namierzenie celu, krótszy czas reakcji i lepszą precyzję celowania w grach turniejowych. Według badań NVIDIA, technika Reflex może zmniejszyć opóźnienia systemu nawet do 10 milisekund w najlepszych tytułach e-sportowych

Jak maksymalnie wykorzystać potencjał tych układów? Inne laptopy gamingowe mają do tego aplikacje. Legion Pro 7 wykorzystuje dedykowany temu celowi koprocesor.

Lenovo Legion AI Engine+ jest to mechanizm, który wykorzystuje chip LA2-Q AI, aby optymalnie dostosować wydajność systemu do gier. Chip ten używa algorytmu uczenia maszynowego, który jest wdrażany przez działającą w tle usługę Lenovo Vantage, aby monitorować liczbę klatek na sekundę (FPS) w grze i dynamicznie dostosowywać się do najwyższej wydajności.

Lenovo Legion Pro 7

Kiedy gracz uruchamia grę, Lenovo Legion AI Engine+ wykrywa ją i sprawdza czy jest na liście zoptymalizowanych tytułów. Jeśli tak, to mechanizm zastosuje ustawienia CPU i GPU specyficzne dla tej gry, aby zapewnić najlepszą jakość obrazu i płynność. Jeśli gra nie jest na liście zoptymalizowanych gier, Lenovo Legion AI Engine+ przełączy się w tryb automatyczny, który będzie monitorować FPS w grze i dostosowywać ustawienia CPU i GPU w zależności od obciążenia systemu. Mechanizm będzie starał się utrzymać FPS na poziomie 60 lub wyższym, jeśli to możliwe.

Lenovo Legion AI Engine+ będzie również uwzględniał temperaturę i pobór mocy systemu, aby zapewnić stabilność i efektywność energetyczną. Będzie zwiększał TDP (Thermal Design Power) CPU i GPU, gdy będzie to potrzebne, aby uzyskać lepszą wydajność. AI Engine+ będzie również zmniejszał prędkość wentylatorów, gdy laptop będzie chłodny, aby zmniejszyć hałas.

A skoro już o chłodzeniu mowa - mało jest tak zaawansowanych systemów, jak Lenovo Legion Coldfront. Płynne gry na laptopie bez ryczących w ucho wentylatorów.

Wykorzystany w laptopie Lenovo Legion Pro 7 system chłodzenia Coldfront 5.0 wykorzystuje pastę termoprzewodzącą z przemianą fazową, która poprawia transfer ciepła między procesorem a układem chłodzenia. Jego elementami są też hybrydowe miedziane rurki i żeberka cieplne, które rozprowadzają ciepło z kluczowych komponentów do wentylatorów i podwójny system wentylatorów z polimeru ciekłokrystalicznego, który zapewnia wydajny przepływ powietrza i cichą pracę.

Spokój ducha zapewni nie tylko niski poziom hałasu, ale też i proces technologiczny samego laptopa. Co prawda nie wpływa on w żaden sposób na wydajność gier, ale dolna pokrywa Legion Pro 7 8. generacji została wykonana w 50 proc. z aluminium pochodzącego z recyklingu, natomiast górna pokrywa została wykonana w 30 proc. z polimerów pochodzących z recyklingu pokonsumenckiego.

Ładna grafika w grach to nie tylko kwestia układu graficznego, ale i wyświetlacza. Jak jest w Lenovo Legion Pro 7?

Legion Pro 7 został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej aż 16 cali i o rozdzielczości WQXGA. To bardzo rozsądny wybór. Rozdzielczość WQXGA ma stosunek boków 16:10, co oznacza, że ekran jest szerszy niż w typowej rozdzielczości 16:9. Dzięki temu można wyświetlić więcej treści na ekranie, co jest przydatne do przeglądania Internetu, edycji dokumentów, oglądania filmów czy grania w gry z wieloma elementami interfejsu. Ponadto, rozdzielczość WQXGA jest łatwa do skalowania z innych popularnych rozdzielczości, takich jak 1080p, 1440p czy 4K, co minimalizuje ryzyko zniekształceń lub utraty jakości obrazu.

Lenovo Legion Pro 7

Wyświetlacz Legion Pro 7 obsługuje też standard VRR - co jest bardzo ważne, a niestety nadal nie jest typowe w gamingowych notebookach. VRR zapewnia lepsze wrażenia z gry i redukuje problemy związane z niepłynnym obrazem. Polega to na tym, że monitor dostosowuje swoją częstotliwość odświeżania do liczby klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną, co zapobiega zjawisku tzw. screen tearing (rozrywania obrazu) lub stuttering (zacinania się obrazu). Wyświetlacz obsługuje standard HDR10, a jego matryca jest typu IPS. Oferuje bardzo dobre odwzorowanie barw, szeroki kąt widzenia i bardzo dobry kontrast.

Lenovo Legion Pro 7 to również dbałość o detale.

Wbudowany w komputer akumulator ma pojemność 99,99 Whr, obsługuje mechanizm szybkiego ładowania, a także bezpiecznego ładowania - laptop sam wykrywa najczęstsze tryby pracy i tak optymalizuje uzupełnianie energii, by utrzymać pojemność i stan techniczny akumulatora przez jak najwięcej lat.

W standardzie jest też Lenovo Premium Care, czyli pakiet serwisowy, który obejmuje obsługę wykwalifikowanego technika (przez infolinię, czat czy e-mail), priorytetyzację części, naprawę sprzętu z dojazdem do klienta oraz coroczną kontrolę kondycji komputera. Zespół ekspertów może też pomóc w takich rzeczach, jak problemy z siecią czy konfiguracją firewalla w routerze. A jakby tego było mało, dorzucają jeszcze kwartał PC Game Pass gratis.

Lenovo Legion Pro 7

Uznanie rodzi również klawiatura z pełnowymiarowymi klawiszami strzałek i klawiatury numerycznej i 1,5-milmetrowym skoku, której towarzyszy duży i porządny gładzik. Świetnym dodatkiem jest też mechanizm Tobii Eye Tracker, który można skonfigurować tak, by synchronizować rozglądanie się w wirtualnym świecie z ruchami głowy. Nawet do głośników się przyłożono: wykorzystano system Nahmic Audio od SteelSeries.

Legion Pro 7 jest objęty akcją Lenovo i polski gaming, dzięki której przy
zakupie dowolnego sprzętu gamingowego Lenovo można otrzymać zestaw świetnych
gier polskich twórców. Posiadacze Legiona Pro 7 sami mogą wybrać osiem z ponad 50 polskich produkcji z promocyjnego katalogu. Akcja trwa do 31 maja 2024 r.

Lenovo Legion Pro 7 ósmej generacji - rewelacyjny notebook dla graczy.

Lenovo Legion Pro 7 ósmej generacji to laptop gamingowy, który oferuje niesamowitą moc i wydajność do grania, streamingu i tworzenia. AMD Ryzen i GeForce RTX serii 40 zapewnią znakomitą jakość grafiki i płynność rozgrywki. Komputer ma również 16-calowy wyświetlacz, który jest fabrycznie skalibrowany i posiada certyfikat VESA DisplayHDR 400, dzięki czemu można cieszyć się realistycznymi kolorami i szczegółami w grach i filmach.

Ponadto korzysta z technologii Legion Coldfront 5.0, która zapewnia optymalne chłodzenie i stabilność systemu. A do tego jest wspierany przez sztuczną inteligencję, która dostosowuje ustawienia systemu do potrzeb użytkownika i gry. Ten komputer to zdecydowanie wzór dla konkurencji. I już zazdroszczę osobie, która na święta będzie nim obdarowana.

Lokowanie produktu: Lenovo
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu