REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Oto historia Walking Truck. Pojazd z Gwiezdnych Wojen istniał naprawdę

Taką maszyną chciałoby się pobawić zapewne wielu z czytelników Spider`s Web. Wyglądający niczym pojazd z Gwiezdnych Wojen lub gier wideo Walking Truck to niezwykłe osiągnięcie inżynierów, które niestety nie znalazło zastosowania w prawdziwym życiu.

10.12.2023
8:03
Oto historia Walking Truck. Pojazd z Gwiezdnych Wojen istniał naprawdę
REKLAMA

Walking Truck nawet po 60 latach zachwyca swoim śmiałym projektem i wizjonerskimi rozwiązaniami. To eksperymentalny pojazd, który został stworzony przez General Electric w 1965 r. Walking Truck, czyli po polsku Chodząca Ciężarówka, był prototypem maszyny, która miała pomagać żołnierzom w przenoszeniu ciężkiego sprzętu w terenie. 

REKLAMA

We wczesnych latach sześćdziesiątych, prawie dwie dekady przed  debiutem na dużym ekranie śniegołazów i maszyn kroczących AT-AT George'a Lucasa w filmie "Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje", inżynierowie General Electric rozpoczęli pracę nad własną wersją czworonożnego transportera. 

Więcej o ciekawych i szalonych pomysłach inżynierów przeczytasz na Spider`s Web:

Egzoszkielet Hardiman

Walking Truck był zaprojektowany przez Ralpha Moshera, który wcześniej pracował nad innym projektem związanym z chodzeniem - Hardimanem, czyli egzoszkieletem, który miał zwiększać siłę ludzkich mięśni. Walking Truck był podobny do Hardimana, ponieważ kierowca sterował ruchem nóg pojazdu za pomocą własnych nóg i rąk, które były połączone z hydraulicznymi zaworami. W ten sposób kierowca mógł czuć, co się dzieje z pojazdem i dostosowywać jego kroki do terenu.

Hardiman był wspólnym projektem armii i marynarki wojennej mającym na celu zbudowanie napędzanego egzoszkieletu, który mógłby wzmocnić ludzką siłę 25-krotnie. Unoszenie maksymalnego ładunku wynoszącego 650 kg byłoby dla użytkownika jak podnoszenie 26 kg.

Hardiman

Walking Truck oficjalnie nazwano Cybernetyczną Maszyną Antropomorficzną (CAM). Miał być on odpowiedzią na potrzeby armii USA, której brakowało pojazdy mogącego poruszać się po nierównym i stromym terenie. Miał być w stanie unieść do 500 kg zaopatrzenia, mieć możliwość przebicia się przez gęstą roślinność, pokonywania powalonych drzew i chodzenia wśród ludzi.

Jedna z prac koncepcyjnych przedstawiająca Walking Truck usuwający powalone drzewo.

Walking Truck był bardzo silny

Walking Truck miał cztery przegubowe nogi, które mogły się poruszać w różnych kierunkach i dostosowywać do nierówności. Pojazd ważył około 1400 kg i mógł poruszać się z prędkością do 8 km/h. Pojazd mógł także przenosić ładunek o masie do 450 kg. 

Chodząca ciężarówka była napędzana silnikiem benzynowym o mocy 90 KM. Operator pokładowy kontrolował nogi pojazdu za pomocą pedałów i ręcznych elementów sterujących; np. prawa ręka i noga kierowcy kontrolowałyby odpowiednio prawą przednią i tylną nogę pojazdu. Maszyna była w stanie podnieść jedną nogą 250 kg ładunek i wypchnąć jeepa, który utknął w błotnistej dziurze.

Inżynierowie General Electric Ralph Mosher (z lewej) i Art Bueche z modelami Walking Truck i Hardiman w 1966 r.

Walking Truck był jednym z pierwszych technologicznych projektów, które wykorzystywały chodzenie jako sposób lokomocji. Jednak pojazd nie był łatwy w obsłudze i według Ralpha Moshera, który był głównym projektantem i kierowcą, operatorzy mogli prowadzić Walking Truck tylko przez ograniczony czas. Pojazd był także zbyt głośny i niepraktyczny dla wojska. Dlatego projekt został zarzucony po kilku latach badań i testów.

Działający prototyp Walking Truck

Jedyny zachowany egzemplarz Walking Truck można zobaczyć w Muzeum Transportu Armii USA w Fort Eustis w Wirginii. Pojazd ten jest uważany za prekursora innych maszyn chodzących, takich jak roboty czteronożne BigDog czy Timberjack, które zostały stworzone w późniejszych latach. Walking Truck jest także inspiracją dla wielu fanów fantastyki naukowej, którzy porównują go do słynnych chodzących pojazdów z sagi Gwiezdne Wojny, takich jak AT-AT czy AT-ST.

REKLAMA

Walking Truck to fascynująca historia o tym, jak ludzka wyobraźnia i innowacyjność mogą stworzyć niezwykłe maszyny, które naśladują naturę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA