REKLAMA

Microsoft Surface za 199 dolarów?

16.08.2012 12.49
Surface by Microsoft
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft Surface cały czas wzbudza kontrowersje. Najpierw Acer odradzał firmie Steve’a Ballmera produkcję tego tabletu; z produkcji urządzeń z Windows RT zrezygnowała także Toshiba. Niepotwierdzone źródła mówią, że tablet Microsoftu mógłby kosztować 199 dolarów. Czy to może być prawda?

Informacja ta pojawiła się na serwisie Engadget i według niej data pojawienia się tabletu na rynku to 26 października. Gwoli przypomnienia, sprzęt ma mieć 10,6-calowy wyświetlacz, czterordzeniowy procesor NVIDIA Tegra 3, 32GB pamięci flash, czytnik kart microSD, port USB i dwie kamery. Gdyby Microsoft zdecydowałby się sprzedawać sprzęt w tak niskiej cenie, musiałby do niego sporo dokładać. By wyjść na zero, tablet by musiał być sprzedawany za ponad 300 dolarów.

Wiele osób zapewne powie, że dla Microsoftu to żaden problem. To wielka firma, która na rynku mobilnym przeżyła tyle porażek, że nie może pozwolić sobie na kolejną. Zwłaszcza że Windows 8 jest dla niej krokiem milowym, który może rozpędzić rynek na kilka lat. Jednak warto zauważyć to, że może Microsoft może sprzedawać sprzęt po kosztach, bo nie płaci sam sobie za licencję systemu itp. I choć Microsoft rozwinie rynek sprzętu z Windows RT, to zabije na nim jakąkolwiek konkurencje. Kto kupi Samsunga za 400 dolarów, gdy będzie mógł kupić dwa razy tańszego Surface’a? I co więcej, jaką będzie miał motywację, by za rok zapłacić za tablet dwa razy więcej, skoro ma Surface’a i jest do niego przyzwyczajony? Z drugiej strony, Microsoft już wykazywał się ignorancją w stosunku do Nokii. Nie wierzę bowiem, by fińska firma z premedytacją wypuściła telefon bez aktualizacji do nowego systemu 3 miesiące przed jego premierą.

Z jeszcze jednej strony, Microsoft może sprzedawać swój tablet za 300 dolarów i wykurzyć z tego rynku producentów, którzy przenieśliby się na rynek tanich tabletów z Windows 8 Pro i procesorem Atom. Byłby one droższe od Surface’a ze względu na większe możliwości. Nad nimi znajdowałyby się tylko urządzenia z procesorami Core i3 oraz Core i5, a co za tym idzie, dysponujące większą wydajnością.

Przed Microsoftem ciężkie zadanie. Ma do wyboru zrazić do siebie swoich partnerów lub sprzedawać tablet po nieopłacalnej dla siebie cenie. Osobiście liczę na drugie rozwiązanie. Chętnie kupiłbym Surface’a za grosze.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA