REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Japonia: Samsung odnosił mały sukces nad Apple

31.08.2012
10:25
Japonia: Samsung odnosił mały sukces nad Apple
REKLAMA
REKLAMA

Wojna patentowa miedzy Samsungiem, a Apple to temat na książkę. Kilka dni temu firma z logiem nadgryzionego jabłka odniosła sukces nad rywalem w USA (www.spidersweb.pl/2012/08/samsung-przegral-appleem-na-calej-linii-wygrani-przegrani-sporu-apple-kontra-samsung.html), teraz jednak to on może cieszyć się ze zwycięstwa w Japonii.

Sąd w Tokio orzekł, że Samsung nie dopuścił się naruszenia patentu związanego z synchronizacją smartfonów i tabletów oraz zasądził koszty procesu na rzecz Apple. Chociaż nie jest to ogromny sukces, a Japonia to nie miejsce gdzie można liczyć na odszkodowania, które serwują sądy USA, to warto odnotować mały punkcik dla koreańskiego producenta.

Wracając jeszcze do osławionego wyroku ławników w stanach. Podobna sprawa również miała miejsce w Korei i tam sąd obdzielił po równo kwestie naruszenia patentów www.spidersweb.pl/2012/08/koreanski-sad-%E2%80%9Epogodzil-apple-oraz-samsunga-zakazal-sprzedazy-niektorych-ich-produktow.html), choć to Apple najbardziej odczuje wyrok ponieważ jest graczem dominującym na tamtejszym rynku.

Pytanie jednak dlaczego dwa niezawisłe sądy wydały tak różne orzeczenia. To bardzo niezrozumiałe i choć fani nadgryzionego jabłka powiedzą, że racje są po stronie ich ukochanego producenta, a Samsunga że to Apple kradnie to w mojej opinii obaj producenci mają na sumieniu grzeszki i dostrzegł to koreański wymiar sprawiedliwości wydając najbardziej adekwatny wyrok.

Nie ma co się oszukiwać, coraz trudniej nie naruszyć czyjejś własności intelektualnej bo firmy patentują co popadnie. Nie ma też co liczyć, na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Silne lobby firm zarabiających nie małe pieniądze licencjonując innym zdobyte patenty, dba o to aby nie ruszać chorego systemu. Dobrze, że przynajmniej w Europie mamy w miarę normalne zasady patentowe gdzie oprogramowanie jest z niego całkowicie wykluczone, chociaż nie raz producenci podnosili głos w tej sprawie, domagając się zmiany przepisów, bronimy się jednak dzielnie 🙂

Źródła: Bloomberg.com, ComputerWorld.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA