REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Co zrobić jeśli już zostaliśmy gwiazdą Google Street View?

28.03.2012
10:54
Co zrobić jeśli już zostaliśmy gwiazdą Google Street View?
REKLAMA
REKLAMA

Google Street View od kilku dni oficjalnie pokazuje nam w internecie Polskę, a dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna” stara się odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, jeśli nasza twarz widnieje w Google Street View i niekoniecznie podobają nam się okoliczności.

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że idea i sposób jej realizowania przez Google Street View nie jest sprzeczny z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Wprawdzie wykorzystywanie czyjegoś wizerunku podlega ochronie prawa autorskiego, jednak wyjątkiem jest sytuacja, gdy wizerunek ten stanowi element większej całości: zgromadzenia, krajobrazu czy publicznej imprezy. Nie ma więc cienia wątpliwości, że usługi Street View można przyporządkować właśnie pod definicję krajobrazu.

Google w swoich działaniach stara się być jak najmniej inwazyjne. Zdjęcia robione są z takiej wysokości, by nie zaglądać ludziom za płoty stanowiące symboliczny i rzeczywisty margines prywatności. Twarze co do zasady są nieco rozmazywane, a rejestracje samochodowe – możliwie ukrywane. Oczywiście te procedury i mechanizmy nie gwarantują stuprocentowej skuteczności.

Jeśli stwierdzimy, że w jakiś sposób nasza prywatność przez Google Street View mogła zostać naruszona – czy to właśnie twarz, rejestracja czy też nawet nasz dom – możemy poprosić Google o zamazanie tej części krajobrazu korzystając z przycisku „zgłoś problem” znajdującego się w lewym dolnym rogu usługi. Firma jest dość potulna w tego typu żądaniach i możliwie szybko reaguje na wszystkie skargi, postulaty i wnioski.

„Dziennik Gazeta Prawna” zastanawia się czy wykorzystanie naszego wizerunku w Google Street View mogłoby być podstawą powództwa cywilnego. Jak najbardziej tak – stwierdza jeden z ekspertów. Warto przy tym mieć jednak na uwadze, że uzyskanie przychylności sądu byłoby w tej kwestii niebywale trudne. Wymiar sprawiedliwości prócz przepisów prawa autorskiego, które są idealną podstawą dla funkcjonowania Street View uwzględniałby zapewne także przesłankę interesu publicznego. A realizacji tej ostatniej misji nowej (w Polsce) usłudze Google wprost nie sposób odmówić.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA