REKLAMA

Dla szerokopasmowej Polski

29.11.2011 09.49
Dla szerokopasmowej Polski
REKLAMA
REKLAMA

Świetna informacja w kontekście cyfryzacji polskiego społeczeństwa nadeszła od Netii, która wraz z trzema innymi podmiotami będzie dążyć do objęcia wschodniego bloku naszego kraju siecią szerokopasmowego łącza internetowego. Takie inicjatywy, mimo iż oczywiście u ich podłoża stoi przede wszystkim interes finansowy uczestników projektu, należy wspierać, bo nic tak nie wyrównuje szans mieszkańców mniej infrastrukturalnie rozwiniętych terenów, jak dostęp do podstawowego medium, jakim jest dziś internet. Jeśli projekt się powiedzie, to już wkrótce znacznie zwiększy się liczba użytkowników internetu w Polsce, którą aktualnie szacuje się na 17 – 18 mln.

Budimex, Ericsson, Telefonia Dialog oraz Netia, to sygnatariusze podpisanego 29 listopada 2011 roku Listu Intencyjnego, którego celem jest m.in. wspólny udział w realizacji projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, takich jak „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” i „Internet dla Mazowsza”.

– Głównym powodem, dla którego Netia postanowiła zbudować to konsorcjum jest konieczność wykorzystania, stojącej przed naszym krajem, niepowtarzalnej szansy na zbudowanie optymalnych i w pełni otwartych na wszystkich zainteresowanych regionalnych sieci szerokopasmowych. Model zaproponowany przez Netię i udział w tej inicjatywie tak znaczących i doświadczonych przedsiębiorstw gwarantuje, że powstaną nowe, dostosowane do obecnych wymagań sieci, a wyeliminowane zostanie ryzyko ponownej monopolizacji rynku – powiedział Mirosław Godlewski, Prezes Zarządu Netia S.A.

W ramach wspólnej inicjatywy, wiodące w swoich branżach firmy: Budimex, Ericsson, Telefonia Dialog i Netia chcą m.in. pomagać w stworzeniu optymalnych rozwiązań (technicznych, finansowych organizacyjnych i prawnych), które mogłyby być wykorzystane przez dysponentów środków publicznych w celu jak najbardziej optymalnego wydatkowania środków publicznych, przy jednoczesnym usuwaniu realnych problemów rynkowych. Za jedną z najistotniejszych kwestii sygnatariusze Listu uważają potrzebę zagwarantowania realnej i trwałej otwartości subsydiowanej infrastruktury dla wszystkich zainteresowanych operatorów.

Sygnatariusze Listu deklarują również gotowość do uczestniczenia w przetargach na budowę i eksploatację regionalnych sieci szerokopasmowych (szczególnie brane pod uwagę są projekty „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” oraz „Internet dla Mazowsza”). Silną stroną Konsorcjum, podnoszącą wiarygodność realizacji zamierzeń jest szeroka specjalizacja uczestniczących w nim firm. Każdy z członków konsorcjum wnosi do przedsięwzięcia niezbędne doświadczenie oraz potencjał gwarantujący zbudowanie na czas nowych sieci, które byłby przystosowane do aktualnych potrzeb rynku a przy tym w pełni otwartych i wydajnych.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA