REKLAMA

Wybór smartphone ? iPhone, Nexus One, Blackberry czy może Omnia II

Masa ludzi pyta mnie jaki telefon wybrać. Nie po raz pierwszy i nie ostatni. Nie tylko znajomi mają problem ale też obcy o czym można przeczytać na blogu Netgeeks

Wybór smartphone ? iPhone, Nexus One, Blackberry czy może Omnia II
REKLAMA

Sam staje przed takim wyborem za każdym razem kiedy wychodzi jakieś nowe, ciekawe urządzenie. Przez ponad rok czasu używałem iPhone (w tym iPhone 3G), G1 z Androidem i masę innych łącznie z Sony Ericssonem XPERIA X1. Niestety żadne z tych urządzeń nie spełniało moich oczekiwań.

REKLAMA

Od prawie pół roku używam Blackberry 8900, od 4 miesięcy Samsung Omnia II i od miesiąca Nexus One od Google. W międzyczasie bawiłem się też Nokią N97 mini, którą pożyczyła mi firma Nokia.

Od razu dodam, że Blackberry dostałem od RIM a Nexusa od Google, ale mimo wszystko staram się patrzyć krytycznie nawet na podarowany sprzęt

Zacznę może od Nokii N97 mini. Miał to być flagowy produkt Nokii, w który wpakowali naprawdę sporo pieniędzy. Niestety interfejs S60 (wydanie piąte) to tylko podrasowany stary Symbian i ciężko się tego używa. Prędkość działania menu to kilka klatek na sekundę co w porównaniu z konkurencją wypada blado. Do tego ekran oporowy tego urządzenia nie zawsze reaguje tak jak byśmy chcieli.
Zalety: bateria, aparat, klawiatura. Do tych 3 rzeczy Nokia się dobrze przygotowała. Aparat robi ładne fotki (przy dobrym oświetleniu, bo LEDy są słabe na nocne zdjęcia), bateria spokojnie wytrzyma kilka dni (u mnie do 3) a klawiatury używa się bardzo przyjemnie. Prawie zapomniałbym o Sklepie Ovi, który oferuje sporo aplikacji i gier. Odstają one jakościowo i cenowo od tych w AppStore ale mimo wszystko i tak jestem pod wrażeniem ich ilości i jakości.

Blackberry to był dotychczas telefon tylko dla biznesu. Wszystko się zmieniło w momencie kiedy pod koniec zeszłego roku RIM wprowadził u Polskich operatorów tanią usługę BIS poniżej 20zł miesięcznie (dotychczas usługa Blackberry to był koszt od 70zł do ponad 120zł). Zakupiłem więc aktywacje w Plusie przenosząc numer z mBanku. Zdobyłem też telefon 8900 Curve od firmy RIM do testów. Dzięki zainstalowanej aplikacji AppWorld mogłem posmakować trochę AppStore od Blackberry. Niestety miałem dostęp tylko do bezpłatnych aplikacji ale to i tak więcej niż mają użytkownicy w Polsce gdzie AppWorld oficjalnie jest niedostępny. Przejdę jednak do opisu samego telefonu. Wykonanie plastików na 5+ (poza ruszającą się klawiaturą ale to nie przeszkadza). QWERTY w tym telefonie to prawdziwe dzieło sztuki. Mała ale bardzo wygodna. Dla osób, które dużo piszą (SMS, maile, GG) jest to najlepszy wybór. Do tego w Plusie za 20zł dostajemy nielimitowany dostęp do internetu (nie tylko do poczty). Szkoda, że inni np. Era nie ma tak dobrej usługi (limitują ilość danych pod rygorem wyłączenia usługi). Klawiatura to nie wszystko. Oprogramowanie telefonu mimo, że nie zachwyca super interfejsem użytkownika to jednak daje radę. Działa szybko, obsługuje wielozadaniowość i oferuje świetne usability. Dla mnie idealny telefon do maila i sporadycznego korzystania z sieci. Nie polecam używać Opery Mini mimo, że to świetna przeglądarka to niestety na Blackberry korzysta z połączenia WAP a nie BIS przez co płaci się za przesłane dane.

Nexusa One dostałem od Google podczas konferencji dla developerów w Barcelonie na Mobile World Congress 2010. Telefon nie jest rewolucją (nawet softwarowo), dla mnie to po prostu szybsza wersja HTC Hero z nowym oprogramowaniem i bez obsługi Adobe Flash. Dużym plusem urządzenia i jest świetnej jakości aparat oraz szybki GPS. Ekran AMOLED niestety wypada dużo gorzej od tego w Samsungu Omnia II - nie wiem dlaczego, może ktoś mnie oświeci? Telefon działa szybko ale czasem w sieci Era (i niestety też Heyah) ma problemy z nawiązywaniem połączeń. Ten sam problem miałem z HTC Hero więc to pewnie problem Androida w sieci Era. Pomaga wyłączenie transmisji danych ale przecież nie o to chodzi w telefonie od Google. Właśnie ze względu na obsługę połączeń ten telefon nie wylądował na stałe w mojej kieszeni.

Samsunga Omnia II celowo zostawiłem na koniec bo dla mnie jest to niedoceniana perełka. Jednym minusem w tym urządzeniu jest system Windows Mobile 6.5. Na szczęście Samsung sprytnie ukrył ten system pod swoimi aplikacjami. Pierwsze co trzeba zrobić kupując ten telefon to sprawdzić czy ma najnowszą wersję oprogramowania. Fabryczna miała problem z polskimi literami i stabilnością. Telefon to prawdziwy multimedialny kombajn. Odtwarza DivX/Xvid z napisami, ma świetny aparat 5Mpix (ale gorszy od tego w Nexusie) i przyjemnie działający ekran (mimo że nie pojemnościowy). Z wielozadaniowości systemu Windows staram się nie korzystać bo Opera Mobile 10, której używam na co dzień zabiera zazwyczaj i tak większość zasobów telefonu i przy wielu uruchomionych aplikacjach po prostu się zamyka. Radio FM to dla mnie też bardzo ważna funkcja w telefonie, której nie brakuje w Omnii. Nie wyobrażam sobie niemożności słuchania Radia ESKA w pracy. Niestety Microsoft dał ciała i w polskim Marketplace jest tylko kilkanaście dostępnych aplikacji. Na świecie nie jest dużo lepiej ale na szczęście w tym telefonie możemy instalować aplikacje bezpośrednio ze strony producentów a ze względu na kompatybilność z Windows Mobile 5 (a nawet i starszymi) na Omnie znajdziemy masę aplikacji (o ile wiemy gdzie ich szukać). Mi wystarczają programy zainstalowane fabrycznie plus Pocket Demotywatory i Pocket Blip. Kupiłem w Markecie dwie gry: Pong Mobile - nie polecam i Tanagram Pro - całkiem fajna. Najważniejsze z tego wszystkiego jest wsparcie dla AutoMapy (którą kupiłem po tym jak omyłkowo wjechałem na A2 w Poznaniu - w kierunku Berlina). Wg. mnie jest to najlepsza nawigacja dostępna na telefony.

REKLAMA

iPhone celowo nie opisuje bo w sieci jest masa tekstów o tym urządzeniu. Zaletami iPhone na pewno jest ilość i jakości aplikacji (w szczególności gier), dobry aparat i szybkość działania. Reszta mi się w nim nie podoba :)

W moich kieszeniach na co dzień zagościły więc Blackberry 8900 (Plus) oraz Omnia II (Era). Sporadycznie korzystam z Nexusa (Heyah) żeby znaleźć jakieś ciekawe aplikacje w Android Market. Pewnie to się zmieni kiedy tylko Samsung i9000 Galaxy S się pojawi wraz z dobrym programem nawigacyjnym (może AutoMapa w końcu zrobi aplikację dla Androida). Na razie jednak to są moi faworyci.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA