REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Spiders Web

[AKTUALIZACJA] Gadu-Gadu w telefonie czy telefon w Gadu-Gadu

REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj w tekście będę się znęcał nad ofertą na kartę firmy GG Network S.A. która testuje od jakiegoś czasu. Zaznaczam, że tekst nie jest w żaden sposób sponsorowany, nikt też nie prosił mnie o jego napisanie.

GaduAIR, bo tak nazywa się ta sieć wystartowała 18 maja 2009 roku robiąc małe zamieszanie na rynku. Miałem nawet przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej więc chyba nic nie umknęło mojej uwadze.

Zanim zacznę pisać o ofercie, która wg. mnie jest bardzo ciekawa i rozbudowana opiszę może całą otoczkę usługi. Hasła „po co siedzieć w domu” czy „po co siedzieć samemu” były już na mieście jakiś czas. Dopiero tydzień temu okazało się, że koleś siedzący na kanapie w ciemnym zaułku reklamuje nową sieć komórkową. Poza dr. Jubiczem, który reklamuje usługi GG reszta jest na miernym poziomie (ale to pewnie zasługa San Marcos, która ogłosiła, że jest odpowiedzialna za kampanie – GSMonline.pl – San Markos dla Gadu AIR). Strona www GaduAIR wykonana jest całkiem ciekawie jednak nadmiar flasha jest dla mnie całkowicie niezrozumiały. Ja w swojej przeglądarce mam flasha wyłączonego i większość statycznych obrazków mi się nie wyświetla – nie wiem co autorzy strony chcieli w ten sposób osiągnąć. Znalezienie interesujących mnie informacji (np. usług dodatkowych) to nie lada problem na tej stronie ale może to tylko problemy wieku dziecięcego i strona z czasem dorośnie do poziomu innych operatorów (mam nadzieje, że nie pójdzie w złą drogę jaką wybrało 36.6).

Postanowiłem jednak zamówić kartę w e-shopie, który jest dostępny z poziomu portalu operatora. Numery do wyboru są ładne – odniosłem nawet wrażenie, że srebrne są ładniejsze od złotych a wśród zwykłych numerów można też znaleźć numery srebrne. Jak dla mnie jest to dobry ruch ze strony operatora bo lubię mieć ładny numer w telefonie (mam Erę, Plusa i Heyah z ładnymi numerami). Karta kosztuje 20zł czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecny standard cenowy wśród prepaida, który to wynosi 9zł. Jednak całą kwotę mamy do wykorzystania od razu (bez żadnych gwiazdek, doładowania itp.). Karta przyszła po 2 dniach i prezentowała się o niebo lepiej niż oferta na stronie 🙂 Materiały, które były dołączone do startera jednak pozostawiały wiele do życzenia ale i tak większość użytkowników ich nie czyta. Projekt samej karty przypadł mi do gustu – duże pomarańczowe słoneczko i ciekawe elementy graficzne przykuwają uwagę klienta. Na karcie jednak poza numerem telefonu i PUKiem nie znalazłem innych informacji (chociażby numer do BOKu). Po wyłamaniu karty i włożeniu jej do telefonu na ekranie pojawia się operator Gadu-Gadu a nie GaduAIR ale dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Ważne są usługi i ceny a to prezentuje się z oferty najlepiej.

Karta sieci GaduAIR

GaduAIR to chyba pierwszy operator w polsce i jeden z nielicznych na świecie, który w ciekawy sposób daje usługi konwergentne łączące świat internetu ze światem komunikacji. Skoro mam kartę Gadu-Gadu to tego się właśnie spodziewam. Wada strony www operatora staje się dla mnie jej zaletą bo dużo rzeczy można odkryć samemu i to jest bardzo fajne dla użytkownika który nie lubi dostać wszystkiego na tacy. Zanim przejdę do cen opisze usługi.

Ponieważ mam konto na blipie, testowałem właśnie ten serwis. Oczywiście testy nie ominęły komunikatora i MojejGeneracji (kiedyś prowadziłem tam bloga, ale zrezygnowałem bo target mi nie odpowiadał). Zacznę jednak od blip.pl. Dla niewtajemniczonych dodam, że jest to polski serwis mikroblogowy (odpowiednik twittera). Blip.pl dla użytkowników GaduAIR oferuje to samo co dla innych operatorów czyli dostęp do strony lajt m.blip.pl oraz numer dostępowy do dzwonienia, wysyłania MMSów i SMSów. Dla GaduAIR jest to jednak inny numer 5022 niż dla pozostałych sieci. Wcześniej korzystałem z ogólnodostępnego numeru i mam wrażenie, że ten GaduAIR działa szybciej. Co ciekawe nie zadziałał mi numer ogólnie dostępny ale może dlatego, że ten numer ma czasem swoje gorsze dni. Wysłane materiały na numer 5022 od razu pojawiały się na serwisie. Dostawałem za każdym razem potwierdzenie, że operacja się udała i dostałem informacje o statusie.

Kolejnym testowanym serwisem była MojaGeneracja.pl

GaduAIR tylko w swojej sieci oferuje możliwość wysyłania zdjęcia jako wpisu, nowego zdjęcia do galerii czy wpisu tekstowego/głosowego. Wszystko działało jak należy. Po wysłaniu MMS na numer 5007 (wpis) lub 5006 (galeria) zdjęcie po chwili pojawiało się w serwisie. Jak już pisałem nie korzystam z MojejGeneracji ale na pewno dla tych 3 mln użytkowników może to być ciekawa funkcja.

Wszelkie działania w serwisach mogą być geotagowane z wyświetlaniem mapy (o ile użytkownik włączyć funkcję lokalizacji).

Na sam koniec zostawiłem sobie komunikator Nowe Gadu-Gadu/webGadu. Celowo zaznaczyłem te dwa komunikatory ponieważ na innych wersjach np. GG7.7 niektóre funkcje nie działają poprawnie. Jeśli już jestem przy komunikatorze to warto dodać że numer telefonu w sieci GaduAIR jest jednocześnie numerem Gadu-Gadu a hasłem jest kod PUK. Ja przy okazji pierwszego zalogowania do self-care konto.gadu-gadu.pl postanowiłem jednak połączyć mój dotychczasowy numer GG z numerem GaduAIR. Operacja była prosta jak logowanie do GG – podaje się numer Gadu-Gadu i hasło, czeka chwilę i teraz bez względu na to czy jestem zalogowany na starym czy nowym numerze GG znajomi widzą mnie na liście kontaktów (bez względu na to, który numer mają na liście). Są jednak pewne ale: nowe „długie” numery GG nie są obsługiwane przez GG7.7 i starsze wersje. Wymagany więc do pełni szczęścia jest nowy komunikator czyli Nowe Gadu-Gadu (tzw. GG8.0). Wrócę jednak do samej GG karty czyli tego co możemy z komunikatorem zrobić bezpośrednio ze swojego telefonu.

GaduAIR oferuje wysyłanie SMS jako wiadomości Gadu-Gadu czyli w treści wpisujemy numer GG adresata, spacje i tekst wiadomości na numer 5003 i po chwili ukazuje się ona u odbiorcy. Nadawcą jest oczywiście nasz numer GG. Dla mnie to boma jeśli ktoś chce wysłać szybko wiadomość bez konieczności logowania się do Mobilnego Gadu-Gadu (o nim później). Na komunikator możemy również wysłać MMS ale nie działa to już tak pięknie. Odbiorca dostaje linka do skrzynki multimedialnej gdzie znajduje się dla niego wiadomość. Wygląda to mniej więcej tak jak kiedyś wyglądały u operatorów MMSy (jeśli adresat ich nie obsługiwał to dostawał linka do strony). Dodatkowo operator udostępnia usługę zmiany opisu przez numer 5002 (łącznie z lokalizacją). Działa to w ten sposób, że na numer 5002 wysyłamy opis, który chcemy ustawić np. jestem w szkole i wtedy opis bez względu na to, czy jesteśmy zalogowani czy nie zmienia się na naszym profilu. Po wysłaniu L na 5002 pokaże się w opisie nasza aktualna lokalizacja. Z ciekawych funkcji jest możliwość dzwonienia na numer GG. Jeśli odbiorca obsługuje rozmowy audio w GG to możemy do niego zadzwonić wybierając # i numer GG np. #463677 (do mnie nie dzwońcie bo i tak się nie dodzwonicie – mam Mac OS X). Poza funkcjami, które opisałem są też pakiety powiadomień do komunikatora i MojejGeneracji (raz na godzinę dostaniemy informacje o tym kto do nas wysłał wiadomość lub wydarzyło się coś w serwisie społecznościowym). Pakiet kosztuje 5zł miesięcznie więc jest to całkiem sensowna kwota.

Nadszedł czas na komunikator Mobilne Gadu-Gadu. Dla GaduAIR powstała specjalna wersja oznaczona numerem 4.0. Poza tym co oferuje wersja podstawowa komunikatora mobilnego (dla innych sieci) mamy synchronizacje kontaktów, wysyłanie zdjęć, SMS, dzwonie itp. Komunikator w sieci GaduAIR jest za darmo co nie było jakimś zaskoczeniem. Aplikacja po uruchomieniu pyta kilkukrotnie (na Nokii N95) o punkt dostępu i po wpisaniu danych logowania (numer telefonu i PUK) importuje kontakty z serwera (wcześniej stary numer GG połączyłem z nowym). Aplikacja Java działa tylko na numerach GaduAIR i numerach połączonych. Wpisanie innego numeru GG powoduje, że przy kolejnym uruchomieniu aplikacja się nie łączy. Po zaimportowaniu kontaktów możemy oczywiście pisać do znajomych ale również można wysłać SMS (jeśli mamy wpisany numer telefonu) lub zdjęcie. Z ciekawych funkcji jest import numerów telefonów z książki adresowej w telefonie. Zaimportowane numery możemy dołączyć do obecnych kontaktów lub po prostu wyeksportować na serwer jako kontakty telefoniczne. Dla tych kontaktów tworzy się też oddzielna grupa „Telefon”. Więcej o komunikatorze rozpisywać się nie będę – zachęcam do zakupu karty i potestowania 🙂 Dodatkowo w GaduAIR dowolna wersja Mobilnego Gadu-Gadu (iPhone, Android, Symbian czy Windows Mobile) również działa za „free”.

Podsumowując kwestie integracji z serwisami to GG Team spisał się na medal. Na pewno kosztowało to sporo roboty (serwery, komunikator, systemy SMS/MMS).

Tak jak pisałem wcześniej czas na ofertę czyli ceny.

Cennik GaduAIR nie odbiega od konkurencji standardowych MNO co więcej w niektórych miejscach jest nawet lepszy. Zastanawiam się czy swojego numeru z Ery nie przenieść do sieci GG (na razie nie ma takiej możliwości, ale podobno za miesiąc będzie).

cennik GaduAIR

Z ciekawostek przy każdym doładowaniu konta użytkownik otrzymuje pakiety MB (w ramach promocji „Internet za free„).

  • 10MB przy doładowaniu za 10zł – ważność konta 90 dni
  • 40MB przy doładowaniu  za 20zł – ważność konta 90 dni
  • 100MB przy doładowaniu  za 50zł – ważność konta 180 dni
  • 200MB przy doładowaniu  za 100zł – ważność konta 180 dni

Tak więc nawet przy doładowaniu za 10zł i używaniu Opery Mini interent w telefonie jest całkowicie za free. Dodatkowo taryfikacja jest co 1kB więc spokojnie pakietów można używać na iPhone lub G1 gdzie internet zużywa się właśnie w takich małych paczkach.

Ceny połączeń można obniżyć nawet o połowę korzystając z pakietów bonusowych (przy doładowaniach można dostać 30% więcej a przy polecaniu nawet 100% do wykorzystania w sieci).

Z całą pewnością można polecić tego operatora, mimo że GG nie ma dobrej opinii (stabilność itp.) to jednak będąc MVNO pewne rzeczy na pewno się zmienią. Ceny konkurencyjne, usługi bardzo ciekawe – dobrze rokuje na przyszłość.

Aktualizacja 25.05.2009 18:06:

Zupełnie zapomniałbym o ciekawym projekcie, który nie jest nigdzie rozgłaszany a jest dostępny dla użytkowników GaduAIR od ręki a dla innych przy lekkim kombinowaniu. Chodzi o serwis „Mobilny Katalog Stron”, który wyświetla się użytkownikowi GaduAIR po wejściu do przeglądarki WAP. Serwis to lekka platforma do zarządzania własnymi zakładkami (bookmarkami) oraz dodatkowo pasek adresu i pasek wyszukiwarki Google. Co ciekawe w serwisie możemy sobie wszystko modyfikować – zmieniać linki w danej kategorii, włączać/wyłączać pasek adresu/Google. Dodatkowo po zalogowaniu się po numerze Gadu-Gadu lista zapamiętywana jest na serwerze i mimo zmiany telefonu nasza lista się nie zgubi. Po zalogowaniu możemy również dodawać nowe linki, z których mogą korzystać inni użytkownicy. Każda strona ma oznaczenie czy jest serwisem mobilnym czy desktopowym i w tym drugim przypadku przy danym linku pojawia się ikonka komputera z odnośnikiem do sugerowanej przeglądarki Opera Mini. Jak dla mnie serwis jest strzałem w dziesiątkę i na pewno przyda się wielu użytkownikom.

Serwis dostępny jest pod adresem http://wap.gadu-gadu.pl, który jest ustawiony jako strona startowa dla użytkowników GaduAIR.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA