Nie wyślesz przelewu do niewłaściwej osoby. Nowe prawo utrudni życie oszustom
Unia Europejska wdrożyła nowe regulacje dotyczące bankowości elektronicznej, które mają znacznie poprawić bezpieczeństwo użytkowników. Dzięki nim unikniesz ryzyka przypadkowego przelania pieniędzy nie tej osobie, co trzeba.

Rozporządzenie IPR (Instant Payments Regulation) już w niedalekiej przyszłości wpłynie na działanie przelewów natychmiastowych. Początkowo przepisy mają dotyczyć głównie przelewów realizowanych w euro, ale do 2027 r. mają obowiązywać także banki spoza strefy euro. Obowiązek potwierdzenia ochroni ciebie i twoje pieniądze.
Twoja aplikacja bankowa zyska obowiązek weryfikowania odbiorcy przelewów
Obecnie wygląda to w taki sposób, że użytkownik nie ma obowiązku wpisywania pełnego imienia i nazwiska w procesie zlecania przelewu dla osób fizycznych czy nazwy w przypadku firm i innych organizacji. Najważniejszy jest numer rachunku odbiorcy oraz oczywiście kwota przelewu. To wystarczy, aby transfer pieniędzy został zrealizowany.
W niedalekiej przyszłości ma się to jednak zmienić, ponieważ w związku z rozporządzeniem IPR banki zyskają obowiązek weryfikowania danych odbiorcy. W przypadku osób fizycznych imienia i nazwiska, a dla firm - nazw. Jak ma wyglądać zlecanie przelewów po wdrożeniu takiego obowiązku? Tak, że użytkownik wpisujący niepoprawne dane odbiorcy zobaczy obowiązek potwierdzenia przelewu. Komunikat ma przekazywać informacje o niezgadzających się danych odbiorcy.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na przelew w aplikacji mobilnej (lub w serwisie internetowym) i wypełnimy wszelkie potrzebne dane, tak jak należy, nie będzie potrzeby potwierdzenia przelewu. Natomiast zmiana ma znacząco wpłynąć na kwestię bezpieczeństwa.
Rozwiązanie ma chronić użytkownika na kilku płaszczyznach. Po pierwsze rozwiązanie może zapobiec sytuacjom, w których wysyłamy pieniądze do niewłaściwej osoby ze względu na pomyłkę w przepisywaniu rachunku bankowego. Jeśli wpiszemy poprawne imię i nazwisko odbiorcy i np. pomylimy jedną cyferkę, zobaczymy błąd, że coś jest nie tak. Ale to nie wszystko. Mechanizm ma również docelowo ograniczyć oszustwa polegające na podmianie numerów rachunków - np. na fałszywych fakturach.
Czyli jeśli nawet użytkownik padnie ofiarę oszustów podszywających się np. pod operatora komórkowego, podczas próby przesłania spotka się z błędem ze względu niezgodności rachunku bankowego i nazwy odbiorcy.
Jednocześnie rozporządzenie IPR także przewiduje obowiązek stosowanie dwóch metod potwierdzania tożsamości podczas wykonywania przelewów oraz zwiększenie przejrzystości w kwestii informowania klienta banku o wszelkich opłatach w związku z korzystaniem z usług w bankowości elektronicznej. Początkowo - już w październiku 2025 r. zmiany mają dotyczyć przelewów w euro. Natomiast w ciągu 2 lat, bo od lipca 2027 r. przepisy powinny zacząć obowiązywać także w innych krajach Unii Europejskiej. Czyli w przyszłości powinniśmy się spodziewać lepszej weryfikacji przelewów wykonanych w złotówkach.
Więcej o bankowości elektronicznej przeczytasz na Spider's Web: