Ważna zmiana w mObywatelu. Skorzystają wszyscy studenci
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już niedługo do mObywatela trafi cyfrowa wersja legitymacji studenckiej. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich studentów i studentek na terenie Polski.

Od 1 lipca 2025 r. mobilna legitymacja studencka w aplikacji mObywatel ma być podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta. Rozwiązanie zastępuje dotychczasowe legitymacje, chociaż studenci wciąż będą mogli skorzystać z klasycznych, fizycznych legitymacji procesorowych (ELS).
Chcą, żebyś nie nosił plastikowej legitymacji studenckiej. Włączysz mObywatela
Komunikat resortu cyfryzacji podaje, że po 1 lipca 2025 r. wszystkie dotychczasowe legitymacje - te fizyczne, jak i cyfrowe pozostają ważne do końca ich terminu. Czy to oznacza, że Polska zupełnie porzuca plastikowe wersje legitymacji studenckich? Nie, studenci w dalszym ciągu będą mogli korzystać z fizycznych kart procesorowych, ale na własny wniosek. Mobilna wersja będzie tą domyślną.
Jeśli taki wniosek nie zostanie złożony, dotychczasowy dokument straci ważność i student posłuży się nowym wydaniem legitymacji studenckiej w mObywatelu. Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że nadchodzące rozwiązanie będzie miało takie same uprawnienia - czyli posiadacz skorzysta z jej pomocą np. ze zniżek na bilety komunikacji zbiorowej czy chociażby w miejscach kultury.
Aby skorzystać legitymacji studenckiej, potrzebna będzie tylko zainstalowana i aktywowana aplikacja mObywatel. Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób ma wyglądać konfiguracja mobilnej legitymacji. Możemy oczekiwać, że będzie wyglądało to podobnie jak w przypadku innych dokumentów - czyli nasz dokument automatycznie trafi do mObywatela, tak jak to jest np. po zdanym egzaminie na prawo jazdy.
W Polsce ma być ponad milion studentów i studentek, którzy potencjalnie skorzystają z mobilnej wersji legitymacji studenckiej. Jeśli studiujecie lub znacie studentów, to pewnie wiecie, że mObywatel już wcześniej pozwalał na obsługę cyfrowej wersji legitymacji szkolnej. Problemem dotychczasowego systemu było to, że nie każda uczelnia pozwała na skorzystanie z mLegitymacji.
W wielu przypadkach - głównie na większych i bardziej popularnych uczelniach, taka opcja była dostępna już wcześniej. Jeśli nie było możliwości skorzystania z dokumentu w telefonie, student był ograniczany do klasycznej, plastikowej legitymacji studenckiej z czipem.
Po 1 lipca to się zmieni i większość wydawanych legitymacji będzie w smartfonach studentów. Na szczęście nie możemy mówić tu wykluczeniu cyfrowym - w dalszym ciągu jest możliwość złożenia wniosku o wydanie fizycznego dokumentu dla tych, którzy nie chcą bazować na cyfrowych legitymacjach. Mimo wszystko aplikacja mObywatel w Polsce cieszy się ogromną popularnością - w marcu 2025 r. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o 9 mln użytkownikach z całego kraju.
Podstawowy dokument w wersji cyfrowej najprawdopodobniej będzie równoznaczny z tym, że student nie zapłaci ani złotówki za wydanie dokumentu. W przypadku plastikowego wydania opłata dotychczas opłata wynosiła ok. 20 zł.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web: